Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka King's Quest V: Absence Makes The Heart Go Yonder (PC)

King's Quest V: Absence Makes The Heart Go Yonder PC

Piąta gra z przygodowej serii firmowanej nazwiskiem Roberty Williams. Król Graham wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż, by dowiedzieć się, kto stoi za zniknięciem jego zamku i porwaniem królewskiej rodziny.

Przygodowe

PC Windows
Okładka King's Quest V: Absence Makes The Heart Go Yonder (PC)

producent: Sierra

wydawca: Sierra

wydawca PL: Play-It

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

9listopada1990

22września2000

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

King's Quest V: Absence Makes the Heart Go Yonder! to przełomowa część znanej serii przygodówek. Po raz pierwszy twórcy zdecydowali się wprowadzić grafikę w standardzie VGA oraz całkowicie nowy interfejs z zestawem ikon, odpowiadających różnym czynnościom. Nowatorska produkcja znalazła uznanie nie tylko w oczach graczy. W 1991 roku prestiżowy magazyn Computer Gaming World uznał dzieło Sierra Studios najlepszą grą przygodową roku.

Większość odsłon serii King's Quest powiązana jest fabularnie w bardzo prosty sposób. Pod koniec jednej części autorzy wprowadzają postaci i wątki dominujące w kolejnej. Absence Makes the Heart Go Yonder! stanowi wyjątek. Miejsce akcji – Serenia wiąże grę z wydanym w 1980 prequelem serii The Wizard and the Princess. Z kolei przedstawione wydarzenia są bezpośrednim następstwem tego, co stało się w King's Quest III: To Heir Is Human. W finale zawiązuje się też akcja kolejnej części serii - King's Quest VI: Heir Today, Gone Tomorrow.

Głównym bohaterem King's Quest V: Absence Makes the Heart Go Yonder! jest król Graham. Wracając z przechadzki po swoich włościach z przerażeniem odkrywa, że zamek Daventry wraz z całą królewską rodziną gdzieś zniknął. Świadkiem porwania okazuje się mówiąca sowa – Cedric. Opowiada ona królowi o tym, jak potężny, zły czarodziej Mordack rzucił zaklęcie na zamek i jego mieszkańców. Cedric zabiera Grahama do krainy Serenia, w której mieszka mistrz Crispin. Dobry czarodziej udziela królowi kilku rad oraz wręcza prezent, dzięki któremu Graham może rozmawiać ze zwierzętami. Król wyrusza na poszukiwania swoich bliskich. Wkrótce dowiaduje się, że Mordack jest bratem Mannana, złego czarodzieja, którego książę Alexander przemienił niegdyś w kota (King's Quest III: To Heir Is Human). Uwięziona królewska rodzina zmuszona zostaje karmić „mruczka” do czasu aż Alexander zgodzi się przywrócić mu pierwotny kształt.

King's Quest V: Absence Makes the Heart Go Yonder! korzysta z nowego, graficznego interfejsu, co znacznie zmienia rozgrywkę w porównaniu do wcześniejszych gier z tej serii. Gracz steruje poczynaniami króla Grahama za pomocą myszki i zestawu ikon typu „patrz”, „rozmawiaj”, „użyj”. Głównemu bohaterowi niemal cały czas towarzyszy Cedric. Mówiąca sowa w założeniach służyć powinna pomocą, jednak najczęściej jej uwagi nie mają dużego znaczenia.

Oprawa graficzna gry stoi na wysokim (jak na tamte czasy) poziomie. Atutem King's Quest V jest również ścieżka dźwiękowa autorstwa Marka Seiberta i Kena Allena. Gra wydana pierwotnie na dyskietkach działała w oparciu o system operacyjny DOS. Nieco później jej twórcy postanowili wypuścić zremasterowaną wersję na nośniku CD, przeznaczoną m.in. na system operacyjny Windows. Edycja ta wyróżniała się aktorskim dubbingiem nagranym przez pracowników studia Sierra.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 291 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 21 PLN

Gry podobne do King's Quest V: Absence Makes The Heart Go Yonder

Wymagania wiekowe King's Quest V: Absence Makes The Heart Go Yonder

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe King's Quest V: Absence Makes The Heart Go Yonder

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • 386DX 33MHz
  • 2MB RAM
Telltale Games ujawnia trzy kolejne projekty, w tym kontynuację King's Quest oraz Puzzle Agent 2

wiadomość19 lutego 2011

Wczoraj pisaliśmy o ujawnieniu przez Telltale Games gier bazujących na komiksowych seriach The Walking Dead oraz Fables. Okazuje się, że to nie jedyne tytuły, nad którymi pracuje obecnie ten zespół. Studio ma również w planach trzy inne produkcje, w tym kontynuację legendarnego cyklu King’s Quest.

Kolejne klasyki Activision za grosze
Kolejne klasyki Activision za grosze

wiadomość23 lutego 2010

Na łamach serwisu GOG.com, udostępniającego starsze, aczkolwiek kultowe tytuły, dobiega końca miesiąc związany z produkcjami Activision. W związku z tym ekipa strony przygotowała kilka ciekawych ofert.

Kolekcje King's Quest i Space Quest trafiły na platformę Steam
Kolekcje King's Quest i Space Quest trafiły na platformę Steam

wiadomość24 lipca 2009

Moda na klasyczne tytuły powróciła. Po tym, jak LucasArts udostępnił za pośrednictwem platformy Steam odświeżoną wersję The Secret of Monkey Island, o kilku klasycznych przygodówkach postanowiło przypomnieć także Activision, właściciel praw do cyfrowej dystrybucji gier Sierry. Firma opublikowała w sieci kolekcje produktów z serii King’s Quest oraz Space Quest.

Klasyczne przygodówki Sierry trafiły do brytyjskich sklepów
Klasyczne przygodówki Sierry trafiły do brytyjskich sklepów

wiadomość7 maja 2007

Koncern Vivendi Games poinformował w miniony piątek, że cztery zestawy klasycznych przygodówek, które niegdyś tworzyła firma Sierra On-Line, są już dostępne w Wielkiej Brytanii.

Klasyczne przygodówki Sierry powrócą na rynek już w piątek
Klasyczne przygodówki Sierry powrócą na rynek już w piątek

wiadomość12 września 2006

Niektórzy z Was z pewnością pamiętają obietnice koncernu Sierra Entertainment, dotyczące ponownego opublikowania na rynku najbardziej popularnych serii gier przygodowych, które niegdyś pomogły wybić się firmie kierowanej przez Kena i Robertę Williamsów. Wszystko wskazuje na, że po kilkunastu miesiącach oczekiwania, programy te wreszcie trafią do amerykańskich sklepów.