Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONESwitchiOS
Okładka Grotto (PS4)
OkładkaGrotto (PS4)

Grotto

Grotto to nietypowa gra przygodowa, w której wcielamy się we wróżbitę doradzającego współplemieńcom i przepowiadającego przyszłość z konstelacji gwiazd oraz kości. Produkcja pozwala kształtować losy jednostek, a także wpływać na życie całej społeczności.

Przygodowe | FPP | fantasy | indie | eksperymentalne/artystyczne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Grotto jest oryginalną grą przygodową, pozwalającą wcielić się w rolę wróżbity, którego przepowiednie kształtują losy zarówno jednostek, jak i całej społeczności. Tytuł został opracowany przez niezależne studio Brainwash Gang, mające w swoim portfolio między innymi grę Nongunz.

Co ciekawe, projekt powstawał pierwotnie jako symulator zarządzania wioską, wymagający od gracza rozporządzania zasobami i planowania rozwoju osady. Z czasem jedna z jego mechanik, związana z gwiazdami i konstelacjami, wysunęła się jednak na pierwszy plan i zaczęła stanowić filar, na którym postanowiono oprzeć całą rozgrywkę.

Fabuła

Grotto zabiera nas w podróż do fantastycznego świata zamieszkanego przez antropomorficzne zwierzęta. Głównym bohaterem gry jest wróżbita, który żyje w tytułowej grocie. Każdego dnia odwiedzają go członkowie plemienia, prosząc o rady w kwestii poradzenia sobie z trapiącymi ich problemami bądź pytając go o swoją przyszłość. Ich los spoczywa niejako w naszych rękach, kształtowany przez nasze wróżby i to, co pokażą nam gwiazdy oraz kości (a raczej przez to, co zechcemy w nich zobaczyć).

Mechanika

W Grotto akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Rozgrywka toczy się w całości w jaskini zamieszkanej przez głównego bohatera. Gdy odwiedza nas członek naszego plemienia, musimy go wysłuchać, a następnie spojrzeć w gwiazdy, których światło wpada do groty przez otwór w jej sklepieniu. Prowadząc linie przez świetliste punkty na nieboskłonie, rysujemy określone konstelacje. Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że każdy gwiazdozbiór ma odmienne znaczenie, a to, jakie figury dostrzeżemy na niebie, przełoży się na dalszy los określonej osoby, a niekiedy również całej społeczności. To samo tyczy się rzutów kośćmi na specjalną planszę, które pozwalają nam kontaktować się ze zmarłymi bądź w podobny sposób przewidywać przyszłość.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna gry Grotto łączy dwuwymiarowe i trójwymiarowe elementy. Całość utrzymano w mrocznej stylistyce budzącej skojarzenia z serią Darkest Dungeon.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Grotto: 12+

Grotto Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GT 630 / Radeon HD 6570 lub lepsza
  • Windows 7
PC
PS4
XONE
Switch
iOS