Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePS2GCNXBOX
Okładka Gladius (PS2)

Gladius

Połączenie strategii taktycznej oraz gry role-playing. Wcielamy się w jedną z dwóch różnych postaci i przystępujemy do walk organizowanych na różnego rodzaju arenach. Pojedynki rozgrywane są w systemie turowym.

Strategiczne

Okładka Gladius (PS2)

producent: LucasArts

wydawca: LucasArts

Strona oficjalna

data premiery gry:

28paź2003

PS2 XBOX

3lis2003

GCN
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Gladius to tytuł łączący w sobie elementy japońskich gier RPG oraz strategii, nastawionych w głównej mierze na taktyczny rozwój rozgrywki. Można więc stwierdzić, iż produkcja ta pod wieloma względami przypomina takie strategie jak Suikoden Tactics, czy La Pucelle: Tactics. Co ciekawe, za wydanie omawianej gry odpowiedzialny jest amerykański koncern LucasArts, znany w głównej mierze dzięki produkcjom bazującym na licencji Star Wars. Gladius ukazał się na PlayStation 2, Xbox’a oraz Gamecube’a. Wszystkie trzy wersje prezentują zbliżony poziom wykonania, choć edycja przeznaczona na konsolę firmy Microsoft oferuje nieco ładniejszą grafikę.

W trakcie zabawy możemy wcielić się w jedną z dwóch różnych postaci. Ma to zasadniczy wpływ na przebieg właściwej rozgrywki. Wynika to między innymi z odmiennych zestawów umiejętności. Zabawa praktycznie w całości opiera się na konieczności uczestniczenia w turniejach gladiatorskich, które organizowane są na specjalnie przystosowanych do tego celu arenach. Rozpoczynając zabawę dysponujemy bardzo ograniczonym zapasem zasobów oraz wojowników, których możemy wystawiać do kolejnych walk. W miarę odnoszenia zwycięstw postaci zyskują jednak doświadczenie, przez co stają się silniejsze. Możemy także rekrutować nowych wojowników.

Kluczowy punkt zabawy stanowi dopasowanie taktycznych posunięć do areny, na której rozgrywany jest aktualny pojedynek. Gracz musi także uwzględnić upodobania przyglądających się starciom mieszkańców. Wykonując preferowane przez ludność typy ataków możemy bowiem uzyskiwać cenne bonusy, zwiększając tym samym szanse na odniesienie zwycięstwa.

Same bitwy są przy tym stosunkowo długie, stawiając na dokładne zaplanowanie kolejnych posunięć. Wszystkie pojedynki rozgrywane są oczywiście w systemie turowym. Gracze mają określoną ilość ruchów w danej turze, które mogą w dowolny sposób spożytkować. W celu uatrakcyjnienia rozgrywki wprowadzono również kilka dodatkowych akcji. Przykładowo, odpowiednio dobierając moment wyprowadzenia ataku możemy liczyć na zadanie większych obrażeń. Tego typu zręcznościowych wstawek jest zdecydowanie więcej.

Gra jest wyjątkowo prosta w obsłudze, między innymi za sprawą czytelnych okien oraz wskaźników, dzięki którym można bardzo dokładnie zaplanować wszystkie ruchy. Mniej doświadczeni gracze mogą ponadto liczyć na wbudowany samouczek oraz niższe poziomy trudności. Wizualnie Gladius prezentuje się dość przeciętnie. Na uwagę zasługuje natomiast pełnoprawny multiplayer, dający możliwość zabawy w trybie kooperacji lub przeciwko sobie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   podzielony ekran     Liczba graczy: 1-2  

Ocena czytelników: 6,6 / 10 na podstawie 27 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Gladius

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Gladius

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Nintendo GameCube

Nintendo GameCube

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Artysta grafik zdradza plany LucasArts

wiadomość28 lutego 2008

Oglądaliście Gladiatora? A wiecie, że powstała gra, dzięki której doskonale możecie poczuć atmosferę panującą na arenie? Gladius był połączeniem cRPG i strategii, które ukazało się w 2003 roku na konsole Playstation 2, Xbox i GameCube, niestety nie doczekawszy się polskiej premiery. Być może już wkrótce będziecie mieli nieco więcej szczęścia, bowiem są szanse na to, że za jakiś czas doczekamy się sequela.

PS2
XBOX
GCN