Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPCX360PS3
Okładka Fuel (PC)

Fuel

Dynamiczne wyścigi, w których rywalizacja kierowców samochodów i motocykli odbywa się zwykle na bezdrożach. Wszystko odbywa się w warunkach, które zdecydowanie nie sprzyjają przepisowej i spokojnej jeździe.

Wyścigi | samochodowe | motocyklowe | multiplayer

Okładka Fuel (PC)

data premiery gry:

2cze2009

X360 PS3

30cze2009

PC

Fuel to gra wyścigowa produkowana przez firmę Asobo Studios, znaną ze współpracy z Disneyem (np. komputerowa i konsolowa wersja Wall-E). Wydawcą gry jest Codemasters, twórca wielu ważnych dzieł należących do tego gatunku (np. seria Colin McRae).

Fuel to odmienna koncepcja gry wyścigowej. Prezentuje świat, w którym wskutek zmian klimatycznych spowodowanych wpływem człowieka na środowisko, ogromne połacie terenu zostały spustoszone. Jednym z najcenniejszy dóbr jest paliwo. Mimo tego, część zapaleńców na powstałych pustkowiach organizuje wyścigi, których stawką są kolejne galony cennego płynu. Oczywiście wcielamy się w jedną z takich osób, próbujących zaistnieć w tym nowym świecie maniaków prędkości. Teren gry jest zróżnicowany. Możemy zobaczyć zachodnie wybrzeże USA zrujnowane przez liczne tsunami, pustynną Nevadę (także Wielki Kanion) oraz ośnieżone pasma górskie północnej części dzisiejszych Stanów Zjednoczonych.

Gra ma na celu pokazać odbiorcom lepszą wersję wyścigów terenowych, prezentując niezwykle obszerny teren. Zjeździć możemy więc ponad 14 tysięcy kilometrów kwadratowych dokładnie odwzorowanego obszaru, jednocześnie mając ogromną swobodę w tym jak i gdzie chcemy się dostać. W przenoszeniu się pomiędzy strefami ogromnego obszaru pomocny jest helikopter. Mimo niezłej przyczepności samochodów prezentowanych w grze, możliwe jest wykonywanie wielu niebezpiecznych popisów w powietrzu. Miłymi dodatkami są zmienne warunki pogodowe, które często determinują nasze poczynania (deszcz, tornada, burze piaskowe) oraz zmieniająca się pora dnia. Osobom, które lubią pracować nad własnym wizerunkiem spodoba się natomiast opcja zmiany wyglądu prowadzonego bohatera (możliwość np. dodawania nowych tatuaży).

Graficznie tytuł prezentuje się bardzo ciekawie. Ogromny teren gry został szczegółowo opracowany a modele pojazdów prezentują się bardzo dobrze. W pamięci zapadają wspomniane już warunki pogodowe – szalejące nad nami tornada i burze. W sieci można grać do 16 osób w jednym z dwóch trybów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-16  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 1145 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,9 / 10 na podstawie 369 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 119,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Fuel

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Fuel

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane: Core 2 Duo 2.4 GHz, 1.5 GB RAM, karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza), 7 GB HDD, Windows XP/Vista SP1
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje: Xbox Live
Fuel - recenzja gry
Fuel - recenzja gry

Recenzja 28 maja 2009, 14:25

Ciężko mi wskazać jakikolwiek należycie działający element modelu jazdy. Męczył mnie nawet dobór możliwych widoków – autorzy udostępnili tylko trzy (dwa zza samochodu i jeden ze środka), przy czym żaden nie okazał się w pełni znośny (naturalnie kokpitów brak). W przypadku tych zewnętrznych samochód jest zbyt blisko i sporo sobą zasłania (do tego nawet napis „GO” na początku wyścigu blokuje widok w najbardziej kluczowym momencie – starcie), a wewnątrz kamera osadzona jest zbyt nisko (może komuś takie rozwiązanie odpowiada, niemniej ja wolę mieć zdecydowanie większy wybór). Prawdziwym skandalem jest brak lusterka i nawet jego substytutu – patrzenia do tyłu. W przypadku agresywnych wyścigów, gdzie spychanie się z trasy jest na porządku dziennym, jest to po prostu niedopuszczalne.

PC
X360
PS3