Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS5SwitchXSXPS4XONE
Okładka Forgotlings (PC)
OkładkaForgotlings (PC)

Forgotlings

Metroidvania zrealizowana w formie platformowej gry akcji z elementami przygodówki. W Forgotlings trafiamy do krainy zamieszkiwanej przez Forgotlingi, czyli istoty będące zapomnianymi przedmiotami, a naszym zadaniem jest rozprawienie się ze śmiertelnym zagrożeniem.

Przygodowe | platformówki | 2D | metroidvania | crowdfunding | indie | side-scroll | przygodowe gry akcji

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Forgotlings Premiera

Gry podobne do Forgotlings

Hollow Knight

Teslagrad 2

Unformed

Forgotlings jest produkcją typu metroidvania, zrealizowaną w formie platformowej gry akcji z elementami przygodowymi. Tytuł został opracowany przez niezależne studio Throughline Games, w którego portfolio można znaleźć zjawiskową i ciepło przyjętą grę Forgotton Anne.

Fabuła

Forgotlings zabiera nas w podróż do fantastycznej krainy Forgotten Lands. Jest ona domem dla tytułowych Forgotlingów, czyli istot będących przedmiotami zapomnianymi przez swoich właścicieli. Kiedy na horyzoncie zaczyna majaczyć niebezpieczeństwo ze strony tajemniczej bestii, która według proroctw ma pochłonąć ten świat i skąpać go w ciemności, lalka imieniem Fig postanawia wyruszyć w długą podróż, by zjednoczyć plemiona Forgotlingów i stawić czoła zagrożeniu, nim będzie na to za późno. Fig przemierza świat na pokładzie swojego statku – Volare – którego załoga z czasem się rozrasta.

Mechanika

W Forgotlings akcję oglądamy z boku. Przygoda wiedzie nas przez różnorodne lokacje – od rozpościerającej się po horyzont pustyni Dunes, aż po sięgające chmur góry Agora – które są ze sobą połączone, tworząc swoisty labirynt. Pomiędzy poszczególnymi terytoriami przemieszczamy się na pokładzie naszego okrętu, który jest nie tylko środkiem transportu dla Fig i jej towarzyszy, lecz również mobilną bazą operacyjną dla całej załogi.

Motorem gry są różnorodne zadania, zlecane nam przez mieszkańców krainy. Oprócz misji popychających fabułę do przodu, na sprawdzenie czekają rozmaite questy poboczne. Jako że nie wszyscy chętnie dzielą się z nami swoimi problemami, często najpierw musimy przełamać pierwsze lody z danym rozmówcą.

W zyskaniu zaufania Forgotlingów pomaga nam planszówka INA, w którą gramy, korzystając z kolekcjonowanych po drodze Kamieni Mocy (ang. Power Stones) i obstawiając zakłady przy pomocy kryształów zdobywanych w trakcie przygód. Pomimo że można ją traktować jedynie jako odskocznię od naszych wojaży, równie dobrze możemy zainteresować się nią na poważnie, biorąc udział w turniejach i stopniowo wspinając się po szczeblach kariery, starając się zostać arcymistrzem całej krainy.

W realizacji zadań przeszkadzają na przeciwnicy, z którymi możemy radzić sobie na dwa sposoby. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by stawiać im czoła w otwartej walce, często lepszym pomysłem jest załatwianie spraw po cichu i przemykanie za plecami nieprzyjaciół oraz eliminowanie ich z zaskoczenia.

Kwestie techniczne

Forgotlings może się pochwalić barwną, kreskówkową oprawą graficzną. W parze z wysokiej jakości sferą wizualną idzie dopracowany soundtrack, który tworzą chóralne utwory, zaśpiewane przez uznaną grupę Theatre of Voices.

Ostatnia modyfikacja 12 lutego 2024

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Forgotlings: Odpowiednia dla każdego wieku.

PC
PS4
XONE
Switch
PS5
XSX