Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCPS3X360XONEPS4
Okładka FIFA 16 (PC)
OkładkaFIFA 16 (PC)

FIFA 16

Kolejna odsłona bestsellerowej serii gier piłkarskich, rozwijanych nieprzerwanie od ponad 20 lat przez kanadyjski oddział koncernu EA.

Sportowe | piłka nożna | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran | Xbox Game Pass | EA Play

FIFA 16 Premiera

22wrz2015

PC X360 PS3 PS4 XONE

FIFA 16 to kolejna z dorocznych odsłon najpopularniejszej serii piłkarskiej, rozwijanej od ponad 20 lat, nieprzerwanie przez kanadyjski oddział koncernu Electronic Arts. Cykl ten jest jedną z wiodących marek giganta, mającego w swoim portfolio również tak uznane serie sportowe, jak NHL, NBA Live, Madden NFL, czy PGA Tour.

Produkcja ukazała się na najpopularniejszych konsolach siódmej i ósmej generacji, a przede wszystkim na swej platformie macierzystej, czyli komputerach PC, gdzie w 1994 roku zapoczątkowano całą serię grą FIFA International Soccer. Warto odnotować, że po raz pierwszy od wielu lat deweloperzy zrezygnowali z edycji na konsole firmy Nintendo, która ustąpiła miejsca specjalnej wersji gry FIFA Mobile, dedykowanej urządzeniom przenośnym.

Wersje na poszczególne platformy sprzętowe nie różnią się pod względem zawartości, a różnice sprowadzają się przede wszystkim do oprawy audiowizualnej. Edycja pecetowa i wersje na konsole ósmej generacji korzystają ponownie z next-genowego silnika Ignite, dzięki czemu prezentują się zdecydowanie lepiej niż wydania na starsze platformy.

FIFA 16 na wszystkich platformach docelowych pojawiła się tradycyjnie tego samego dnia. Był to 22 września w USA oraz 25 września w Europie (w tym w Polsce).

Mechanika

W porównaniu do edycji z poprzednich lat, FIFA 16 oferuje stosunkowo duży zestaw nowości i ulepszeń. Jedną z największych jest zaś pojawienie się narodowych reprezentacji kobiecej piłki nożnej. W grze udostępniono łącznie dwanaście żeńskich zespołów, takich jak Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Anglia, Francja, Niemcy, Włochy, Szwecja, Meksyk, Hiszpania oraz Stany Zjednoczone. Drużynami kobiecymi bawić możemy się jednak wyłącznie w trybie meczu towarzyskiego (solo lub przez internet) oraz turnieju jednoosobowego. Niemożliwe jest także rozgrywanie spotkań między mężczyznami a kobietami.

Kolejna porcja zmian dotknęła popularnego trybu FIFA Ultimate Team, który teraz nosi nazwę Ultimate Team Draft. Zakres modyfikacji dotknął przede wszystkim procesu tworzenia nowej drużyny, który w porównaniu do poprzednich odsłon serii uległ znacznemu uproszczeniu. Przystępując do rozgrywki wybieramy jedną z dostępnych formacji, kapitana drużyny i obsadzamy poszczególne pozycje, mając do dyspozycji po pięciu losowych piłkarzy na każdej z nich. Tak sformowaną drużyną możemy wziąć udział w turnieju, rywalizując ze sztuczną inteligencją, bądź innymi graczami. Zwycięstwo w zawodach zaowocuje zdobyciem określonej puli nagród, jednak sam udział wymaga wniesienia wpisowego (w postaci monet, punktów FIFA lub żetonów Draft).

W FIFA 16 nowości pojawiły się także w trybie kariery. Deweloperzy z EA Sports wprowadzili możliwość rozgrywania turniejów przedsezonowych, które mają pomóc w wypracowaniu odpowiedniej taktyki oraz doborze składu. Poza tym możemy również wziąć udział w treningu, w trakcie którego podniesiemy umiejętności nie tylko zawodników, ale także własne. W kolejnej odsłonie serii skupiono się też dosyć mocno na dopieszczeniu gameplayu i usprawnieniu sztucznej inteligencji poszczególnych zawodników oraz całej drużyny. Twórcy oddali do naszej dyspozycji większe możliwości kontrolowania piłkarzy grających z tyłu, dzięki czemu możemy ich lepiej wykorzystywać zarówno do konstruowania ataków, jak i momentalnie cofać do obrony.

Zawodnicy dostali łącznie 25 nowych opcji związanych z poruszaniem się, wśród których wymienić warto m.in. możliwość wyznaczania długości wślizgu, bądź przerwania animacji atakowania piłki przez przeciwnika. Komputerowa SI znacznie lepiej reaguje na nasze poczynania, umożliwiając tym samym tworzenie bardziej składnych akcji. W grze pojawił się nowy system podań, dzięki któremu możemy wykonywać szybkie i krótkie podania w trudno dostępne miejsca. Zmiany dotknęły także dryblingu, który pozwala decydować nie tylko jak, ale i kiedy chcemy dotknąć piłki. Co ciekawe, system ten stworzony został we współpracy ze słynnym piłkarzem Lionelem Messim.

Tryby gry

FIFA 16 oferuje tradycyjny, szeroki wachlarz trybów rozgrywki jedno- i wieloosobowej, począwszy od meczy towarzyskich oraz treningowych, poprzez liczne turnieje (rozgrywane w trybie ligowym lub pucharowym) po rozbudowany tryb kariery. Bawić możemy się zarówno przez internet, jak i przy jednym komputerze.

Wersja językowa

Podobnie jak poprzednie odsłony cyklu, FIFA 16 wydana została w pełnej polskiej wersji językowej, z całkowicie zlokalizowanym komentarzem meczowym. Polski wydawca gry zdecydował się jednak na niewielką zmianę na stanowisku komentatorskim. Tym razem Dariuszowi Spakowskiemu towarzyszy bowiem Jacek Laskowski, znany m.in. z Canal + oraz Telewizji Polskiej.

Kwestie techniczne

Tym razem zamiast na samej oprawie gry twórcy skupili się raczej na dopieszczeniu gameplayu, wskutek czego grafika FIF-y 16 nie stanowi istotnego kroku jakościowego w porównaniu do edycji z ubiegłego roku. Nie obyło się jednak bez kilku nowości i modyfikacji, wśród których wymienić warto przede wszystkim ulepszone animacje zawodników, nowe modele stadionów oraz przyśpiewki kibiców, których dograno ponad 900.

Inne

Gwiazdą z okładki FIF-y 16 jest ponownie Lionel Messi, któremu w poszczególnych wydaniach gry towarzyszą lokalne gwiazdy futbolu. W polskiej wersji gry obok gwiazdora Barcelony i reprezentacji Argentyny pojawia się Arkadiusz Milik. Warto też odnotować, że w amerykańskim, kanadyjskim i australijskim wydaniu FIF-y 16 na okładce – po raz pierwszy w historii serii – pojawiają się kobiety (Alex Morgan, Christine Sinclair oraz Steph Catley).

Ostatnia modyfikacja 17 września 2015

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / wspólny ekran  

Ocena użytkowników: 5,3 / 10 na podstawie 3744 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,7 / 10 na podstawie 2295 głosów czytelników.

FIFA 16 cena w dniu premiery: 174,90 PLN

Klasyfikacja PEGI FIFA 16

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

FIFA 16 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-2100 3.1 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce GTX 650/Radeon HD 5770 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-2550K 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460/Radeon HD 6870 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 8/8.1/10 64-bit
PC
XONE
PS4
X360
PS3