Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportoweANDiOS
Okładka FIFA 16 Ultimate Team (AND)
OkładkaFIFA 16 Ultimate Team (AND)

FIFA 16 Ultimate Team

EA Sports FIFA

Kolejna odsłona najpopularniejszej serii piłkarskiej, stworzona przez zespół EA Romania z myślą o urządzeniach mobilnych.

Sportowe | zagraj za darmo | piłka nożna | manager piłkarski | karciane

Kolekcja gier
Obserwuj grę

FIFA 16 Ultimate Team Premiera

22wrz2015

AND iOS

Gry podobne do FIFA 16 Ultimate Team

FIFA 14

Top Eleven Menedżer Piłkarski

FIFA Online 3

FIFA 16 Ultimate Team to kolejna mobilna odsłona najpopularniejszej serii piłkarskiej autorstwa firmy Electronic Arts, znanej z takich produkcji jak NHL, NBA Live, Madden NFL oraz wielu innych gier niezwiązanych ze sportem (np. Mass Effect i Need for Speed). Tytuł po raz drugi koncentruje się na trybie Ultimate Team, wprowadzonym kilka lat wcześniej w pełnoprawnych częściach cyklu przeznaczonych na konsole i komputery PC. Produkcja została wydana na urządzenia mobilne z systemem Android w modelu darmowym z opcjonalnymi mikropłatnościami. Do działania wymagany jest jednak OS w wersji 4.4, a poza tym produkcja potrzebuje mocnego smartfonu / tabletu. Wśród polecanych modeli wymieniono m.in.: Motorolę Nexus 6, HTC Nexus 9, HTC M8, Asus Nexus 7 drugiej generacji, Samsunga Galaxy S6, tablet Sony Xperia Z2 czy też Sony Xperia Z3.

Mechanika

Podobnie jak w przypadku FIFA 15 Ultimate Team, FIFA 16 Ultimate Team na platformę AND i iOS jest specjalną, uproszczoną wersją piłkarskiej marki, koncentrującą się na znanym z konsol i pecetów trybie Ultimate Team. Otrzymaliśmy zatem możliwość zbudowania drużyny marzeń, której członków wybieramy spośród 10 tysięcy licencjonowanych piłkarzy, reprezentujących barwy ponad 500 klubów piłkarskich przypisanych do około 30 lig z całego świata. Po ustaleniu taktyki, formacji i wyjściowego składu (tu należy patrzeć na tzw. „chemię” między zawodnikami), przystępujemy do zmagań, oglądając relację z meczu bądź też biorąc w nim aktywny udział.

Na potrzeby FIFA 16 Ultimate Team autorzy opracowali zupełnie nowy silnik meczowy. Wśród jego najważniejszych cech wymienia się usprawniony system kontroli (Enhanced Hybrid Controls), umożliwiający kontrolowanie wydarzeń na boisku za pomocą gestów i wirtualnych przycisków jednocześnie, unowocześnioną sztuczną inteligencję, a także poprawioną animację (m.in. większa ilość specjalnych zagrań, płynniejsze przejścia, efektowniejsze gole). Ciekawym dodatkiem, którego próżno było szukać w poprzednich mobilnych edycjach FIFY, są też tzw. „cieszynki”, czyli celebracje piłkarzy po zdobyciu gola.

W grze nie zabrakło też zmian w zakresie samego trybu Ultimate Team. Jedną z najistotniejszych jest możliwość handlowania zawodnikami, którzy nie wpisują się w nasze dalekosiężne plany, a także kartami kolekcjonerskimi z niepotrzebnymi umiejętnościami i bonusami. To, co otrzymaliśmy w zamian, zależy od wartości pakietu, jaki zdecydujemy się zbyć.

Kwestie techniczne

Warto na koniec jeszcze wspomnieć o ulepszonej szacie graficznej gry FIFA 16 Ultimate Team na platformę AND i iOS. Deweloperom udało się w większym stopniu odwzorować gwiazdy światowego futbolu oraz nadać im charakterystyczny styl gry. Całość, jak na warunki oferowane przez urządzenia mobilne, prezentuje się po prostu świetnie.

Minirecenzja FIFA 16 Ultimate Team – strzał w okienko

PLUSY:
  1. Ultimate Team doskonale sprawdza się na ekranach dotykowych;
  2. Sezony online, dzięki którym możemy bawić się z innymi graczami przez Internet;
  3. Piękna oprawa graficzna – jedna z najładniejszych sportowych gier mobilnych.
MINUSY:
  1. Brak większych zmian w porównaniu do zeszłorocznej edycji;
  2. Zagmatwane i mało intuicyjne menu.

Seria FIFA od lat święci wielkie triumfy na konsolach i komputerach PC. Nic dziwnego, że firma Electronic Arts stara się też zawojować rynek gier piłkarskich na urządzeniach mobilnych. Uczciwie trzeba przyznać, że się jej to po prostu udaje, a FIFA 16 Ultimate Team jest świetną sportową produkcją. Koniec i kropka.

No dobra, ale żeby nie być gołosłownym, pasuje wyjaśnić o co mniej więcej chodzi w tym tytule. Pisząc w skrócie, całość została oparta na niesamowicie popularnym trybie Ultimate Team, w którym zbieramy karty z piłkarzami, a później wykorzystujemy je do budowania wymarzonej drużyny oraz oczywiście do rozgrywania spotkań z innymi ekipami.

Na początku otrzymujemy trochę podstawowych kart, jednak są one dobre tylko na starcie i dość szybko musimy wymienić poszczególnych zawodników na lepszych. Nowe karty nabywamy wydając prawdziwe pieniądze, albo inwestując zarobioną podczas spotkań wirtualną walutę. Stworzony zespół wykorzystujemy w potyczkach ze sztuczną inteligencją oraz w walce z żywymi przeciwnikami, w ramach trybu Sezony Online.

Wszystko to w praktyce sprawdza się naprawdę świetnie, aczkolwiek pewnym mankamentem jest niezbyt intuicyjne menu, w którym dość łatwo można się zgubić. Za to jednym z większych atutów gry FIFA 16 Ultimate Team jest oprawa graficzna. Co prawda nie jest to ten sam poziom, co na konsolach PlayStation 4 i Xbox One, ale jeżeli chodzi o urządzenia mobilne, to zdecydowanie jest to jedna z najładniejszych, jak nie najładniejsza gra sportowa, oferująca realistyczne sylwetki piłkarzy i świetną animację. Dodatkową atrakcją jest także polska wersja językowa.

Tytuł nie jest zbytnio zaskakujący dla osób, które grały w poprzednią edycję, ale chyba nikt zainteresowany tematem nie spodziewał się wielkiej rewolucji. W swojej kategorii jest to wręcz genialna aplikacja.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Ocena użytkowników: 5,7 / 10 na podstawie 26 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,2 / 10 na podstawie 10 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe FIFA 16 Ultimate Team: Odpowiednia dla każdego wieku.

FIFA 16 Ultimate Team Wymagania sprzętowe

Android

Android

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem
Apple iOS

Apple iOS

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem
AND
iOS