Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCWii
Okładka Fenimore Fillmore: The Westerner (PC)

Fenimore Fillmore: The Westerner

Kolejna odsłona przygodowej gry 3 Skulls of the Toltecs. Fenimore Fillmore. Tytułowy kowboj tym razem wyrusza pomóc biednym farmerom. Ładna, stylizowana grafika oraz pełna humoru akcja, czyni ten tytuł interesującym dla każdego fana przygodówek.

Przygodowe | western

Okładka Fenimore Fillmore: The Westerner (PC)

producent: Revistronic

wydawca: DeAgostini

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

1cze2003

PC

6wrz2010

Wii

Kontynuacja gry przygodowej o nazwie 3 Skulls of the Toltecs, produkcji rodem z Hiszpanii, która wydana została w 20 krajach i przetłumaczona na 12 języków. Ponownie wcielamy się tutaj w znanego z Trzech Czaszek Tolteków (bo tak się ta gra zwała w Polsce) nieudolnego kowboja o imieniu Fenimore Fillmore, który tym razem nie będzie szukał tytułowych czaszek, lecz zdecyduje się pomóc biednym farmerom.

Owi farmerzy żyją w ciągłym strachu przed bardzo bogatym, bardzo potężnym i bardzo złym ranczerem o swojsko brzmiącym nazwisku Starek. Człowiek ten ciągle im zagraża, a nie mogą się oni mu przeciwstawić, bowiem są znacznie mniej liczni i dużo gorzej uzbrojeni niż wynajmowani Stareka najemnicy i rewolwerowcy. Z pomocą farmerom przychodzi więc oczywiście Fenimore Fillmore, dla którego dodatkową motywacją jest fakt, że dzieci farmerów uczy piękna Rhiannon - siostrzenica złego ranczera. Nietrudno się domyślić, że nasz bohater zakochał się od pierwszego wejrzenia w tejże kobiecie, a na drodze do szczęśliwego związku staje mu oczywiście przeciwny zaistniałej sytuacji Starek i jego bandyci.

Gra nie jest typową przygodówką, bowiem znajdują się tu również elementy znane z gier akcji, np. kiedy to Fenimore walczy ze swoimi przeciwnikami. Generalnie jednak bohater polega bardziej na swoim sprycie i wszelkie problemy stara się rozwiązywać raczej przy pomocy głowy niż rewolweru. Woli zastawiać pułapki i zasadzki na przeciwników, a nie stawać z nimi do otwartej walki. Naturalnie cała gra, podobnie jak jej klasyczny poprzednik, pełna jest humoru i stara się jak najlepiej parodiować Dziki Zachód oraz klimat znany z westernów. W trakcie zabawy spotykamy na swojej drodze wiele różnych postaci – począwszy od przywiązanego do swojej ziemi przywódcy farmerów, przez okolicznego szeryfa, który za wszelką cenę stara się stać na straży prawa, a skończywszy na podwładnych złego ranczera. Fillmore może też skorzystać z usług przemytnika, który zdobędzie dla niego w niezbyt legalny sposób różne przedmioty, ale oczywiście potrzebne są do tego pieniądze, które trzeba w jakiś sposób zdobyć.

Na uwagę zasługuje kolorowa, efektowna i kreskówkowa oprawa graficzna, która przypomina nieco pod względem klimatu tę znaną z Trzech Czaszek Tolteków, ale oczywiście jest trójwymiarowa i dostosowana do dzisiejszych czasów. Za stronę techniczną gry odpowiada silnik o nazwie PICTuRE, dzięki któremu możemy oglądać na ekranie wiele różnych efektów specjalnych, m.in. grę świateł i cieni.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 269 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Fenimore Fillmore: The Westerner

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

Wymagania sprzętowe Fenimore Fillmore: The Westerner

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 733 Mhz
  • 128 MB RAM
  • karta graficzna 32 MB
  • 1GB HDD
Nintendo Wii

Nintendo Wii

  • Wykorzystuje:
  • WiiWare
Fenimore Fillmore: The Westerner - recenzja gry
Fenimore Fillmore: The Westerner - recenzja gry

Recenzja 23 lipca 2004, 12:11

Miejsca, które musimy w trakcie gry odwiedzać zostały dość dobrze przygotowane. Mamy tu farmy, typowe westernowe miasteczko a nawet szkołę. Gdybym miał je oceniać wyłącznie na podstawie ich wyglądu, to musiałbym wystawić najwyższe noty. Niestety, podstawowy minus, który jest z nimi związany to znikoma ilość interaktywnych obiektów. W początkowej fazie gry wszystko przebiega jeszcze dobrze, należy dokładnie badać lokacje albowiem wiele ciekawych rzeczy można ze sobą zabrać. Dalsze lokacje są już znacznie mniej dopracowane, dochodzi w końcu do tego, iż jedyne przydatne przedmioty odnajduje się w szafkach a cała reszta pełni rolę tła. Znacznie lepiej wypadła pod tym względem kwestia rozmów z postaciami zamieszkującymi świat gry. Nie dość, że jest ich dużo, to są one mocno zróżnicowane. Mamy tu dentystę z bolącym zębem, speca od elektroniki, leniwego szeryfa czy pyskatą dziewczynkę. Szkoda tylko, że rozmowy są bardzo liniowe. Teoretycznie można wybrać jedną z kilku kwestii dialogowych, w praktyce jednak wygląda to tak, że aby móc awansować dalej należy wypytać rozmówcę o wszystko. Ilość zbieranych przedmiotów jest wystarczająca. Zauważyłem, że początkowe lokacje pełnią funkcję dość nietypowego tutoriala, zagadki są bardzo oczywiste a gdyby tego było jeszcze mało gracz nieustannie zarzucany jest licznymi wskazówkami, czy to ze strony innych postaci czy samego Fillmore’a. Im dalej jednak zagłębiamy się w świat gry, tym trudniejsze zadania należy rozwiązywać. Niektóre „kombinacje” przedmiotów mogą wydawać się dość dziwne, aczkolwiek po chwili zastanowienia dochodzi się do wniosku, iż wszystko jest zgodne z prawami logiki. Mnie osobiście przeszkadzała tylko obecność elektroniki w świecie gry, być może niektórych rozbawi widok kamery w banku czy telefonu komórkowego u sklepikarza, ja jestem zagorzałym przeciwnikiem takich irracjonalnych rozwiązań. Jako ciekawostki należy natomiast potraktować dwie inne kwestie. Bohater musi zbierać gotówkę, która jest wykorzystywana przede wszystkim do kupowania niezbędnych przedmiotów aczkolwiek zdarzają się wyjątki, jak chociażby wzięcie udziału w konkursie piwnym czy wysłanie telegramu. Druga kwestia to konieczność posiadania marchewek niezbędnych do karmienia konia, bez tego podróżowanie pomiędzy kluczowymi lokacjami jest niemożliwe.

PC
Wii