Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Fantastic Dizzy (PC)

Fantastic Dizzy PC

Fantastic Dizzy to pierwsza i zarazem ostatnia próba wejścia jajowatego bohatera na rynek konsol (począwszy od NES). Z tego też powodu, Codemasters postanowił uwzględnić w tym produkcie większość pomysłów, jakie przewijały się przez kilka lat w grach z Dizzym w roli głównej.

Przygodowe

PC Windows
Okładka Fantastic Dizzy (PC)

producent: Codemasters

wydawca: Codemasters

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

21kwietnia1991

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fantastic Dizzy to pierwsza i zarazem ostatnia próba wejścia jajowatego bohatera na rynek konsol (począwszy od NES). Z tego też powodu, Codemasters postanowił uwzględnić w tym produkcie większość pomysłów, jakie przewijały się przez kilka lat w grach z Dizzym w roli głównej. Fabuła, podobnie jak w przypadku poprzednich odsłon programu, kręci się wokół złego czarnoksiężnika Zaksa. Ów nikczemnik po raz kolejny porwał ukochaną naszego bohatera i umieścił w niedostępnym zamku. Zadaniem Dizzy’ego jest przedrzeć się do twierdzy, pokonać maga i oczywiście, uwolnić Daisy.

Zasady rozgrywki nie różnią się zbytnio od tego, co widzieliśmy do tej pory. Z jednej strony mamy więc do czynienia z typową platformówką, która wymaga od nas małpiej zręczności w pokonywaniu kolejnych przeszkód terenowych i omijaniu potworów; z drugiej - uproszczoną przygodówką, polegającą na zbieraniu walających się tu i ówdzie przedmiotów i umiejętnym ich wykorzystaniu w odpowiednim miejscu.

W stosunku do poprzednich odsłon gry, Fantastic Dizzy znacznie się rozrósł, zarówno pod względem ilości poszczególnych lokacji, jak i przedmiotów. Biorąc pod uwagę, że nasz bohater może nosić tylko trzy rzeczy naraz, trzeba się nieźle napocić, aby to wszystko ogarnąć. Jakby tego było mało, autorzy zaserwowali nam liczne mini-gry, które utrudniają i tak już niełatwą zabawę. Jeśli zaleziemy za skórę złemu kapitanowi statku, ten rzuci nas na dno morza. Na powierzchnię musimy dostać się, korzystając z bąbelków powietrza (niemal identycznie jak w Bubble Dizzy). Innym razem zadaniem gracza będzie ułożyć obrazek z rozrzuconych elementów czy też udać się strzelnicę, która pod względem wykonania przypomina Operation Wolf. Aby ukończyć grę, trzeba także odnaleźć porozmieszczane tu i ówdzie gwiazdki. W Fantastic Dizzy jest ich aż 250.

Oprawa audiowizualna jest wyśmienita i z pewnością przebija wszystkie wcześniejsze przygody Dizzy’ego, wydane na PC. Podobnie jest z grywalnością – dzięki olbrzymiej ilości lokacji, gra jest doskonałym uwieńczeniem serii i powinna usatysfakcjonować wszystkich entuzjastów przygód jajowatego bohatera.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,4 / 10 na podstawie 89 głosów czytelników.

Gry podobne do Fantastic Dizzy

Wymagania wiekowe Fantastic Dizzy

odpowiednia dla każdego wieku

Ośmiobitowy klasyk Dizzy powraca
Ośmiobitowy klasyk Dizzy powraca

wiadomość23 listopada 2011

Firma Codemasters sprawiła wszystkim niemałą niespodziankę. Wydawca zapowiedział bowiem powrót znanej z komputerów 8-bitowych serii Dizzy.