Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXSXPS5
Okładka Everspace 2 (PC)
OkładkaEverspace 2 (PC)

Everspace 2

Everspace 2 to kontynuacja wydanej w 2017 roku kosmicznej strzelanki z elementami RPG. W trakcie zabawy zasiadamy za sterami statku kosmicznego i przemierzamy przestrzeń (tym razem zaprojektowaną ręcznie), realizując stawiane przed nami zadania.

Akcji | science fiction | symulator kosmiczny | kosmiczne | elementy RPG | crowdfunding | indie | statki kosmiczne | Xbox Play Anywhere | Xbox Game Pass | Find Your Next Game

Everspace 2 Premiera

6kwi2023

PC

15sie2023

PS5 XSX

Gry podobne do Everspace 2

Chorus

Elite: Dangerous

X3 Konflikt Terrański

Everspace 2 jest drugą odsłoną zapoczątkowanego w 2017 roku cyklu kosmicznych strzelanek. W przeciwieństwie do pierwowzoru czerpiącego garściami z gatunku roguelike, tym razem mamy do czynienia z grą toczącą się w świecie zaprojektowanym ręcznie. Tytuł został opracowany przez autorów oryginału, czyli niezależny zespół Rockfish Games, a jego powstanie było możliwe między innymi dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter.

Fabuła

Akcja gry Everspace 2 toczy się po wydarzeniach przedstawionych w pierwszej części serii. Głównym bohaterem tej produkcji jest jeden z kosmicznych pilotów, któremu udało się pokonać złowrogiego Admirała Gorca. Jako klon poszukiwany przez władze, nasz podopieczny został zmuszony do przybrania fałszywej tożsamości i zarabiania na życie jako górnik. Z czasem jednak protagonista wplątuje się w intrygę sporego kalibru, co ponownie zmusza go do zajęcia miejsca za sterami gwiezdnego myśliwca.

Mechanika

W Everspace 2 akcję obserwujemy z oczu pilota (FPP) lub z kamery podążającej za naszym statkiem (TPP). Autorzy oddają nam do dyspozycji rozległy otwarty świat. W trakcie zabawy przemierzamy zarówno przestrzeń kosmiczną, odwiedzając różnorodne układy planetarne, stacje oraz bazy, jak i powierzchnie ciał niebieskich. Motorem gry są zadania popychające do przodu fabułę, którym towarzyszą misje i aktywności poboczne. Realizując je, odkrywamy różnorodne gatunki inteligentnych istot, nawiązujemy przyjaźnie (niektórzy sprzymierzeńcy mogą nawet dołączać do nas w charakterze skrzydłowych), trafiamy na ślady kosmicznych spisków, czy wreszcie bierzemy udział w wojnach zwaśnionych klanów oraz odnajdujemy liczne skarby. Eksploracja kosmosu nie jest bezpiecznym zajęciem, a w niektórych strefach zagrożenie dla każdego, kto się do nich zapuści, jest wyjątkowo duże. Gra jest jednak warta świeczki, gdyż na doświadczonych pilotów czekają tam bezcenne nagrody.

Niebezpieczeństwa, o których mowa, to przede wszystkim wszelkiej maści przeciwnicy. Na naszej drodze stają między innymi drony oraz wrogie statki kosmiczne, od zwinnych myśliwców, po ciężkie bombowce i gigantyczne krążowniki. Starcia z nimi są dynamiczne, a w ich trakcie musimy wykazać się przede wszystkim zręcznością i refleksem (wykonując błyskawiczne uniki i wyprowadzając szybkie kontrataki), spostrzegawczością (oponenci mogą atakować ze wszystkich kierunków) oraz znajomością mocnych i słabych stron nieprzyjaciół (w celu doboru właściwej broni).

Ważną rolę odgrywają tu elementy RPG. Choć zmagania rozpoczynamy na pokładzie niezbyt imponującego statku, z czasem nasz hangar zaczyna się zapełniać kolejnymi modelami, które zróżnicowano pod względem gabarytów i wyglądu, a także klasy determinującej ich statystyki oraz dostępne uzbrojenie. Statki można również ulepszać oraz dopasowywać do indywidualnego stylu gry poprzez instalowanie coraz lepszego wyposażenia. Warto przy tym pamiętać, że poszczególne podzespoły działają tym lepiej, im większy efekt synergii zachodzi pomiędzy nimi; nie każda broń, moduł lub dodatek pasuje idealnie do pozostałych elementów wyposażenia czy do każdego rodzaju statku. Nasz potencjał bojowy rośnie również dzięki talentom odblokowywanym i rozwijanym w miarę postępów. Niepotrzebny sprzęt możemy natomiast sprzedawać na stacjach kosmicznych, jednak ceny za poszczególne towary zmieniają się w zależności od popytu i podaży.

Tryby gry

Everspace 2 pozwala wyłącznie na zabawę w pojedynkę.

Kwestie techniczne

Everspace 2 działa w oparciu o technologię Unreal Engine 4. Oprawa graficzna tej produkcji prezentuje wysoki poziom. Podobać się mogą zarówno kosmiczne widoki, jak i zaprojektowane z dbałością o detale modele statków oraz efekty towarzyszące starciom z przeciwnikami.

Early Access

18 stycznia 2021 gra Everspace 2 zadebiutowała we Wczesnym dostępie na platformie Steam. Produkcja szybko stała się bestsellerem i doczekała się bardzo ciepłego przyjęcia ze strony graczy. Nabywcy chwalili ją przede wszystkim za intuicyjną obsługę, oprawę audiowizualną, bogatą zawartość, a także dobrą optymalizację. Wśród „bardzo pozytywnych” recenzji nie brakowało głosów, że Rockfish Games uporało się ze wszystkimi bolączkami trapiącymi pierwowzór, oraz porównań do kultowych przedstawicieli gatunku – Freelancera i Freespace’a.

Ostatnia modyfikacja 19 sierpnia 2023

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,6 / 10 na podstawie 32 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,8 / 10 na podstawie 58 głosów czytelników.

Everspace 2 cena w dniu premiery: 249,99 PLN

Wymagania wiekowe Everspace 2: 12+

Everspace 2 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-2500K 2.9 GHz / AMD FX-6300 2.9 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 6400 lub lepsza
 • 35 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-4770K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce RTX 2070 / Radeon RX 5700 XT lub lepsza
 • 35 GB SSD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS5
XSX