Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONEPS4
Okładka Everspace 2 (PC)

Everspace 2

Everspace 2 to kontynuacja wydanej w 2017 roku kosmicznej strzelanki z elementami RPG. W trakcie zabawy zasiadamy za sterami statku kosmicznego i przemierzamy przestrzeń (tym razem zaprojektowaną ręcznie), realizując stawiane przed nami zadania.

Akcji | science fiction | symulator kosmiczny | kosmiczne | elementy RPG | crowdfunding | indie | statki kosmiczne | Find Your Next Game

Okładka Everspace 2 (PC)

data premiery gry:

2022

PC PS4 XONE

Everspace 2 jest drugą odsłoną zapoczątkowanego w 2017 roku cyklu kosmicznych strzelanek. W przeciwieństwie do pierwowzoru czerpiącego garściami z gatunku roguelike, tym razem mamy do czynienia z grą toczącą się w świecie zaprojektowanym ręcznie. Tytuł został opracowany przez autorów oryginału, czyli niezależny zespół Rockfish Games, a jego powstanie było możliwe między innymi dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter.

Fabuła

Akcja gry Everspace 2 toczy się po wydarzeniach przedstawionych w pierwszej części serii. Głównym bohaterem tej produkcji jest jeden z kosmicznych pilotów, któremu udało się pokonać złowrogiego Admirała Gorca. Jako klon poszukiwany przez władze, nasz podopieczny został zmuszony do przybrania fałszywej tożsamości i zarabiania na życie jako górnik. Z czasem jednak protagonista wplątuje się w intrygę sporego kalibru, co ponownie zmusza go do zajęcia miejsca za sterami gwiezdnego myśliwca.

Mechanika

W Everspace 2 akcję obserwujemy z oczu pilota (FPP) lub z kamery podążającej za naszym statkiem (TPP). Autorzy oddają nam do dyspozycji rozległy otwarty świat. W trakcie zabawy przemierzamy zarówno przestrzeń kosmiczną, odwiedzając różnorodne układy planetarne, stacje oraz bazy, jak i powierzchnie ciał niebieskich. Motorem gry są zadania popychające do przodu fabułę, którym towarzyszą misje i aktywności poboczne. Realizując je, odkrywamy różnorodne gatunki inteligentnych istot, nawiązujemy przyjaźnie (niektórzy sprzymierzeńcy mogą nawet dołączać do nas w charakterze skrzydłowych), trafiamy na ślady kosmicznych spisków, czy wreszcie bierzemy udział w wojnach zwaśnionych klanów oraz odnajdujemy liczne skarby. Eksploracja kosmosu nie jest bezpiecznym zajęciem, a w niektórych strefach zagrożenie dla każdego, kto się do nich zapuści, jest wyjątkowo duże. Gra jest jednak warta świeczki, gdyż na doświadczonych pilotów czekają tam bezcenne nagrody.

Niebezpieczeństwa, o których mowa, to przede wszystkim wszelkiej maści przeciwnicy. Na naszej drodze stają między innymi drony oraz wrogie statki kosmiczne, od zwinnych myśliwców, po ciężkie bombowce i gigantyczne krążowniki. Starcia z nimi są dynamiczne, a w ich trakcie musimy wykazać się przede wszystkim zręcznością i refleksem (wykonując błyskawiczne uniki i wyprowadzając szybkie kontrataki), spostrzegawczością (oponenci mogą atakować ze wszystkich kierunków) oraz znajomością mocnych i słabych stron nieprzyjaciół (w celu doboru właściwej broni).

Ważną rolę odgrywają tu elementy RPG. Choć zmagania rozpoczynamy na pokładzie niezbyt imponującego statku, z czasem nasz hangar zaczyna się zapełniać kolejnymi modelami, które zróżnicowano pod względem gabarytów i wyglądu, a także klasy determinującej ich statystyki oraz dostępne uzbrojenie. Statki można również ulepszać oraz dopasowywać do indywidualnego stylu gry poprzez instalowanie coraz lepszego wyposażenia. Warto przy tym pamiętać, że poszczególne podzespoły działają tym lepiej, im większy efekt synergii zachodzi pomiędzy nimi; nie każda broń, moduł lub dodatek pasuje idealnie do pozostałych elementów wyposażenia czy do każdego rodzaju statku. Nasz potencjał bojowy rośnie również dzięki talentom odblokowywanym i rozwijanym w miarę postępów. Niepotrzebny sprzęt możemy natomiast sprzedawać na stacjach kosmicznych, jednak ceny za poszczególne towary zmieniają się w zależności od popytu i podaży.

Tryby gry

Everspace 2 pozwala wyłącznie na zabawę w pojedynkę.

Kwestie techniczne

Everspace 2 działa w oparciu o technologię Unreal Engine 4. Oprawa graficzna tej produkcji prezentuje wysoki poziom. Podobać się mogą zarówno kosmiczne widoki, jak i zaprojektowane z dbałością o detale modele statków oraz efekty towarzyszące starciom z przeciwnikami.

Early Access

18 stycznia 2021 gra Everspace 2 zadebiutowała we Wczesnym dostępie na platformie Steam. Produkcja szybko stała się bestsellerem i doczekała się bardzo ciepłego przyjęcia ze strony graczy. Nabywcy chwalili ją przede wszystkim za intuicyjną obsługę, oprawę audiowizualną, bogatą zawartość, a także dobrą optymalizację. Wśród „bardzo pozytywnych” recenzji nie brakowało głosów, że Rockfish Games uporało się ze wszystkimi bolączkami trapiącymi pierwowzór, oraz porównań do kultowych przedstawicieli gatunku – Freelancera i Freespace’a.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 28 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 161,99 PLN

Wymagania wiekowe Everspace 2

12+

Wymagania sprzętowe Everspace 2

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-2500K 2.9 GHz / AMD FX-6300 2.9 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 780 / 4 GB Radeon R9 290 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-4770K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1080 / Radeon RX 5700 XT lub lepsza
 • 50 GB SSD
 • Windows 10 64-bit
Plany rozwoju Everspace 2 na najbliższe miesiące
Plany rozwoju Everspace 2 na najbliższe miesiące

wiadomość21 lutego 2021

Everspace 2 w tym roku otrzyma trzy duże aktualizacje, które rozbudują tytuł znajdujący się we wczesnym dostępie. Pierwsze nowości pojawią się w kwietniu tego roku.

Everspace 2 z dobrymi opiniami i wysoką sprzedażą na Steam
Everspace 2 z dobrymi opiniami i wysoką sprzedażą na Steam

wiadomość19 stycznia 2021

Wczorajszy debiut Everspace 2 w Early Access okazał się sukcesem. Gra zbiera bardzo dobre oceny od użytkowników i trafiła na pierwsze miejsce listy bestsellerów Steam, wyprzedzając m.in. Cyberpunka 2077 i Red Dead Redemption 2.

Eksploracja i walka w ślicznym kosmosie - premiera Everspace 2 we wczesnym dostępie
Eksploracja i walka w ślicznym kosmosie - premiera Everspace 2 we wczesnym dostępie

wiadomość18 stycznia 2021

Za kilka godzin zadebiutuje wczesna wersja Everspace 2, czyli zachwycającej oprawą graficzną kosmicznej strzelanki zespołu Rockfish Games.

Everspace 2 - wymagania sprzętowe Wczesnego dostępu
Everspace 2 - wymagania sprzętowe Wczesnego dostępu

wiadomość11 stycznia 2021

W przyszłym tygodniu do wczesnego dostępu trafi kosmiczna strzelanka Everspace 2. W związku z tym ujawnione zostały wymagania sprzętowe produkcji.

Wczesny dostęp Everspace 2 w tym miesiącu; premiera pełnej wersji w 2022
Wczesny dostęp Everspace 2 w tym miesiącu; premiera pełnej wersji w 2022

wiadomość6 stycznia 2021

Everspace 2 trafi do wczesnego dostępu już za niecałe dwa tygodnie. Spędzi w nim przynajmniej rok i przez ten czas będzie aktualizowany o nową zawartość. Premierę pełnej wersji ustalono na 2022 rok.

PC
PS4
XONE