Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweXONEPCPS4SwitchiOSANDWP
Okładka Enigmatis 3: The Shadow of Karkhala (XONE)
OkładkaEnigmatis 3: The Shadow of Karkhala (XONE)

Enigmatis 3: Cień Karkhali

Enigmatis 3: The Shadow of Karkhala

Trzecia odsłona serii detektywistycznych gier przygodowych z ukrytymi przedmiotami, stanowiącej jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w portfolio rodzimego studia Artifex Mundi.

Przygodowe | ukryte przedmioty | casual | detektywistyczne | polskie

Enigmatis 3: Cień Karkhali Premiera

21lip2016

PC

11sie2016

iOS AND WP

6kwi2018

XONE PS4

8paź2021

Switch

Enigmatis 3: Cień Karkhali to wydana na platformę PC, AND itd. detektywistyczna gra przygodowa z ukrytymi przedmiotami. Tytuł stanowi trzecią odsłonę serii, zapoczątkowanej w 2011 roku przez rodzime studio Artifex Mundi, które stało się dzięki niej jednym z wiodących deweloperów na rynku casualowych produkcji z gatunku HOPA (ang. Hidden Object Puzzle Adventure). W odróżnieniu od dwóch wcześniejszych części, gra ukazała się niemal równocześnie na komputerach osobistych oraz najpopularniejszych urządzeniach mobilnych.

Fabuła

W grze Enigmatis 3 śledzimy dalsze losy dwojga bohaterów, łączących siły w nadziei na ujęcie głównego antagonisty cyklu – demonicznego Kaznodziei. Okazuje się, że zmierza on do znajdującego się na granicy Chin, Indii i Pakistanu łańcucha górskiego Karakorum. Tam właśnie, w starożytnej świątyni położonej wysoko w niedostępnych górach, spoczywa ostateczny cel jego długoletniej podróży – sekret, który pozwoli mu przejąć władzę nad światem. Uwikłani w walkę między siłami światła i ciemności detektywi wyruszają w trudną oraz niebezpieczną podróż, aby rozwikłać zagadkę klasztoru i powstrzymać Kaznodzieję, który stał się potężniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Mechanika

Pod względem mechaniki trzecia odsłona serii Enigmatis w niczym nie odbiega od standardów, do których zdążyły przyzwyczaić graczy kolejne produkcje firmy Artifex Mundi. Otrzymujemy więc zręczne połączenie casualowej rozgrywki spod znaku „ukrytych obiektów” z mechanizmami klasycznych gier przygodowych. Podczas zabawy odwiedzamy ponad 40 zróżnicowanych lokacji, takich jak wioska u podnóża gór, świątynie, przełęcze, wykopaliska czy krypty. Wszędzie tam czeka nas kilkadziesiąt scen z ukrytymi przedmiotami, a także klasyczne zagadki logiczne, wymagające manipulowania elementami otoczenia.

Kwestie techniczne

Wydana na platformie PC, AND itd. gra Enigmatis 3 prezentuje stojącą na tradycyjnie wysokim poziomie oprawę graficzną, łączącą elementy 2D i 3D, a statycznym, lecz niezwykle szczegółowym lokacjom towarzyszą liczne animacje. W odróżnieniu od dość ponurych klimatów z dwóch poprzednich części cyklu, tym razem podziwiamy zimowe krajobrazy Karakorum oraz lokacje zainspirowane kulturą Chin oraz Dalekiego Wschodu. Deweloperzy zadbali też o rzadko spotykane w produkcjach z tego gatunku detale, takie jak zmieniająca się pogoda i pora dnia, co dodatkowo podkreśla nastrój rozgrywki oraz upływ czasu.

Dodatkowe informacje

Podobnie jak w przypadku większości swoich produkcji, oprócz wersji standardowej deweloperzy ze studia Artifex Mundi przygotowali także edycję kolekcjonerską gry, w której czeka na nas dodatkowa przygoda, zatytułowana Krew na Śniegu.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Enigmatis 3: Cień Karkhali

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
PC
iOS
AND
WP
XONE
PS4
Switch