Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka End State (PC)

End State PC

Podejmująca temat współczesnego terroryzmu taktyczna strategia turowa fińskiego studia Iron Sight, inspirowana takimi klasykami gatunku jak serie XCOM oraz Jagged Alliance.

Strategiczne | turowe | taktyczne | najemnicy | indie

PC Windows
Okładka End State (PC)

Angielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

12czerwca2016

Zapisy do testów

Rejestracja testów na: http://www.endstategame.com/

data nieogłoszona

End State to wydana na platformie PC taktyczna strategia turowa, podejmująca temat współczesnego terroryzmu. Gra czerpie inspiracje z klasyki gatunku i tytułów takich, jak Jagged Alliance czy XCOM oraz taktycznych strzelanin pokroju Tom Clancy’s Rainbow Six czy SWAT. Za stworzenie End State odpowiedzialne jest niezależne studio Iron Sight z Finlandii.

Fabuła

Akcja gry osadzona została w czasach współczesnych, we Wschodniej Europie, gdzie liczne grupy przestępcze oraz prywatne organizacje militarne szerzą chaos, realizując swoje własne, zbrodnicze cele. Stając na czele ekipy najemników, musimy zebrać dane wywiadowcze dotyczące działań terrorystów w regionie, a następnie wyśledzić i wyeliminować ich przywódców.

Mechanika

Ogólne założenia rozgrywki w End State dość wyraźnie nawiązują do takich tytułów, jak popularna seria Jagged Alliance. Mamy więc do czynienia z taktyczną strategią turową, w której zarządzając grupą najemników o odmiennych osobowościach, zdolnościach i uzbrojeniu realizujemy kolejne zróżnicowane zadania, takie jak pozyskiwanie i ochrona cennych danych wywiadowczych, odbijanie zakładników czy eliminacja ważnych celów strategicznych. Poszczególne misje połączone zostały w obszerną, nieliniową kampanię, której wszystkie tajniki odkrywamy dopiero po kilkukrotnym przejściu gry. Wraz z postępami rozgrywki, nasi najemnicy zdobywają doświadczenie, dzięki czemu możemy rozwijać ich zdolności w wybranym przez nas kierunku.

Podczas zabawy na naszych barkach spoczywa szeroka gama obowiązków, począwszy od rekrutowania, trenowania i wyposażania kolejnych najemników, aż po bezpośrednie kierowanie nimi podczas realizacji misji. Potyczki w End State odbywają się w systemie turowym, a poczynania każdego z członków drużyny ograniczane są liczbą punktów akcji. Podczas walki kluczową rolę odgrywa umiejętność wykorzystania osłon terenowych i stosowania zróżnicowanych taktyk. Możemy więc skupić się na cichym działaniu za plecami przeciwników, wykorzystując niezwykle przydatne wskaźniki widzialności i słyszalności każdego z najemników, bądź przeprowadzić skoordynowany atak przy wsparciu snajperów. Realizację celu utrudnia nam tzw. „mgła wojny”, pozwalająca widzieć tylko tych wrogów, którzy znajdują się w zasięgu wzroku najemników.

W arsenale naszego oddziału znalazła się spora liczba zróżnicowanych broni – od pistoletów do karabinów snajperskich – a każda z nich opisana została kilkoma kluczowymi współczynnikami, takimi jak zasięg, celność, penetracja, obrażenia, siła ognia, odrzut, mobilność, pojemność magazynka czy tryb strzału (pojedynczy albo seria). W zależności od tego, w którą część ciała oddamy strzał, może on wywoływać odmienne efekty, zabijając lub tylko raniąc naszego przeciwnika.

Kwestie techniczne

W przeciwieństwie do klasycznych odsłon serii Jagged Alliance czy XCOM, wydana na platformie PC gra End State odznacza się stworzoną na silniku Unity, w pełni trójwymiarową oprawą graficzną z możliwością ustawiania kamery pod dowolnym kątem. Na szczególne wyróżnienie zasługuje w pełni zniszczalne środowisko – za pomocą granatów czy RPG możemy niszczyć całe budynki oraz wszelkie przeszkody i osłony. Deweloperzy zadbali też o takie detale, jak realistyczna trajektoria wystrzeliwanych pocisków, które mogą rykoszetować od ścian i innych obiektów.

Zobacz pełny opis gry

Oczekiwania czytelników: 9.6 / 10 na podstawie 12 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe End State

18+

24 graczy poleca tę grę. Ostatnio:

sup3rsoul

Bugs01

icichacal

patela82

Lemur80