Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360SwitchiOSPS4
Okładka Dust: An Elysian Tail (PC)

Dust: An Elysian Tail

Side-scrollowa platformówka akcji z elementami RPG, opracowana przez jednoosobowe studio Humble Hearts Deana Doodrilla, na podstawie jego własnego filmu animowanego. W grze wcielamy się w zakapturzonego bohatera o niejasnym pochodzeniu, uzbrojonego w starożytny, magiczny miecz.

Akcji | fantasy | elementy RPG | 2D | indie

Okładka Dust: An Elysian Tail (PC)

data premiery gry:

15sie2012

X360

24maj2013

PC

7paź2014

PS4

8paź2015

iOS

10wrz2018

Switch

Dust: An Elysian Tail to wydana na platformie PC, Switch itd. dwuwymiarowa gra akcji z elementami RPG. Tytuł opracowało jednoosobowe studio Humble Hearts, kierowane przez prawdziwego człowieka orkiestrę – Deana Dodrilla. Produkcja zadebiutowała w 2012 roku w dystrybucji cyfrowej na konsoli Xbox 360. W rok później twórca przeniósł ją na komputery PC, zaś następnego roku ukazał się port na PlayStation 4, oferujący wsparcie dla rozdzielczości 1080p oraz wszystkie poprawki i usprawnienia, które pojawiły się w poprzednich edycjach. Kolejne miesiące pracy przyniosły kolejne wydanie Dust, dedykowane tym razem platformom mobilnym.

Fabuła

Fabuła Dust: An Elysian Tail opiera się na historii przedstawionej w filmie animowanym Elysian Tail, który stworzony został przez Deana Dodrilla oraz jego żonę Elizabeth. W grze wcielamy się w tajemniczego, zakapturzonego bohatera, uzbrojonego w antyczny i posiadający magiczne właściwości miecz o nazwie Abrah. W towarzystwie wiernego przyjaciela – Fidgeta, protagonista wyrusza w pełną niebezpieczeństw przygodę, aby oswobodzić gnębioną przez złoczyńców wioskę i odkryć tajemnice swej niejasnej przeszłości.

Mechanika

Pod względem mechaniki Dust: An Elysian Tail kładzie nacisk na walkę. Główny bohater ma do przejścia dziesiątki lokacji, opanowanych przez najróżniejsze stwory. W konfrontacji z nimi kluczową rolę pełnią określone kombinacje ciosów (tzw. kombosy), za które otrzymujemy odpowiednie premie punktowe. Rozgrywkę wzbogacają dodatkowo elementy RPG. W toku zabawy możemy kupować części wyposażenia, wzmacniać umiejętności głównego bohatera lub rozwiązywać proste zagadki we współpracy ze wspomnianym Fidgetem.

Kwestie techniczne

W wydanym na platformie PC, Switch itd. Dust: An Elysian Tail na szczególne uznanie zasługuje urokliwa i niezwykle oryginalna oprawa graficzna. Podczas gry poruszamy się po ręcznie malowanych, barwnych tłach, a nasze doznania estetyczne wzmacniają spektakularne efekty specjalne oraz świetlne, towarzyszące walce. Pod względem jakości oprawy, najlepiej prezentuje się wersja, wydana na konsoli PlayStation 4, oferująca obraz w rozdzielczości Full HD.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 438 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 5 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Dust: An Elysian Tail

Klasyfikacja PEGI Dust: An Elysian Tail

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Dust: An Elysian Tail

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Kaskaderka, jeże i prawie-hirołsi - mobilne premiery tygodnia (Bridge Constructor Stunts, Sonic Dash 2)
Kaskaderka, jeże i prawie-hirołsi - mobilne premiery tygodnia (Bridge Constructor Stunts, Sonic Dash 2)

wiadomość9 października 2015

Sklepy App Store i Google Play wzbogaciły się w tym tygodniu o kilka ciekawych produkcji. Swoje mobilne premiery zaliczyły gry takie jak Bridge Constructor Stunts, Sonic Dash 2, Royal Bounty HD i Dust: An Elysian Tail.

Wieści ze świata (Metal Slug 3, Shadow Warrior, A City Sleeps) 29/8/14
Wieści ze świata (Metal Slug 3, Shadow Warrior, A City Sleeps) 29/8/14

wiadomość29 sierpnia 2014

Dziś piszemy m.in. o zapowiedzi Metal Slug 3 na konsole z rodziny PlayStation, obsuwie nextgenowego Shadow Warrior, oraz nowej grze muzycznej twórców serii Guitar Hero i Rock Band. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Sukces Dust: An Elysian Tail - sprzedaż niezależnej platformówki przekroczyła milion egzemplarzy
Sukces Dust: An Elysian Tail - sprzedaż niezależnej platformówki przekroczyła milion egzemplarzy

wiadomość2 marca 2014

Dean Dodrill ma powody do zadowolenia. Twórca właśnie pochwalił się, że sprzedaż stworzonej przez niego platformówki Dust: An Elysian Tail przekroczyła już milion egzemplarzy.

Dust: An Elysian Tail, świetna gra z Xbox Live, w przyszłym miesiącu ukaże się na Steamie
Dust: An Elysian Tail, świetna gra z Xbox Live, w przyszłym miesiącu ukaże się na Steamie

wiadomość25 marca 2013

Dean Dodrill, twórca gry Dust: An Elysian Tail, poinformował, że zeszłoroczna produkcja z Xbox Live, ukaże się w kwietniu bieżącego roku w sklepie firmy Valve - Steam. Niestety nie ujawniono dokładnego terminu premiery.

X360
PC
PS4
iOS
Switch