Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGANDiOS
Okładka Dungeon of the Endless: Apogee (AND)

Dungeon of the Endless: Apogee

Dungeon of the Endless: Apogee jest odświeżonym wydaniem roguelike’a z elementami tower defense z 2014 roku, stworzonym z myślą o urządzeniach mobilnych. Tytuł oferuje też wszystkie dodatki wydane do oryginalnej gry. Produkcja została opracowana przez Amplitude Studios.

RPG | science fiction | tower defense | roguelike | 2D | elementy strategiczne | indie | RPG akcji

Okładka Dungeon of the Endless: Apogee (AND)

data premiery gry:

16mar2021

iOS AND
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Dungeon of the Endless: Apogee to nowe wydanie gry z 2014 roku. Jest to produkcja RPG z elementami rogulike’a oraz strategii tower defense. W wersji Apogee otrzymujemy zarówno sam tytuł, jak i pięć wydanych do niego pakietów DLC: Deep Freeze, Death Gamble, Rescue Team, Organic Matters oraz Bookworm. Za opracowanie tego dzieła odpowiadają deweloperzy z Amplitude Studios. Wydawcą jest Playdigious.

Fabuła

Akcja omawianej produkcji rozgrywa się w uniwersum znanym z gier strategicznych Endless Space oraz Endless Legend i stanowi swoisty łącznik fabularny pomiędzy nimi. Gracze wcielają się w wyrzutków, którzy na pokładzie więziennego statku Success zostali wysłani na jedną z nieskolonizowanych planet systemu Auriga. Statek zostaje jednak zniszczony podczas próby lądowania, a niedoszli więźniowie – zamknięci w kapsułach ratowniczych – trafiają do podziemnych zabudowań, stworzonych przez pradawną rasę Bezkresnych. Protagoniści muszą przebyć tytułowe lochy, w których pełno jest zagrożeń i skarbów.

Mechanika

W Dungeon of the Endless: Apogee akcję obserwujemy z góry (z tzw. perspektyw top-down). Zabawę rozpoczynamy od zrekrutowania (lub dołączenia do – w trybie kooperacji) drużyny bohaterów posiadających zróżnicowane zdolności oraz słabe punkty. Co ważne, w zespole mogą znaleźć się zarówno strażnicy, jak i byli więźniowie (znalezienie właściwego balansu pomiędzy nimi ma tu spore znaczenie).

Właściwa rozgrywa polega na eksplorowaniu kolejnych fragmentów podziemi, a także bronieniu potężnego kryształu mocy, odzyskanego z rozbitego statku, przed kolejnymi falami potworów. W tym drugim zadaniu pomaga nam armia złożona z połączonych sił więźniów i strażników, a także rozmaite pułapki i wieżyczki obronne.

W miarę postępów w rozgrywce musimy nieustannie szkolić nasze wojsko, dbać o rozwój technologii i regularne ulepszenia systemu obronnego, a także niezbędne pożywienie. Potrzebne nam rzeczy i nowe możliwości znajdujemy przeczesując ruiny – przykładowo surowce pozyskujemy z odkrywanych po drodze skarbów, bądź kupujemy u kupców napotkanych w trakcie wędrówki.

Kluczem do sukcesu jest umiejętność taktycznego myślenia oraz odpowiednie zrównoważenie podejmowanych działań. Ponieważ mamy do czynienia z grą typu roguelike, każdy poważny błąd może przyczynić się do naszej śmierci i konieczności rozpoczynania zabawy od początku. Warto też odnotować, że mapa jest generowana losowo, dzięki czemu za każdym razem rozgrywka wygląda nieco inaczej.

Pracując nad wydaniem Apogee, deweloperzy przeprojektowali interfejs tak, by pasował do urządzeń mobilnych. Dzięki dołączonym do tej wersji DLC otrzymujemy również dostęp do nowych bohaterów, technologii, artefaktów, potworów oraz kilku kolejnych trybów rozgrywki (więcej o nich poniżej).

Tryby gry

W Dungeon of the Endless: Apogee możemy grać samotnie albo z innymi. Produkcja oferuje tryb dla jednego gracza oraz sieciowy moduł kooperacyjny.

Dzięki załączonym DLC w wydaniu Apogee znajdziemy trzy dodatkowe tryby rozgrywki, które są powiązane z innymi wariantami okrętów. W module wprowadzonym w Organic Matters potwory są szybsze, nie możemy przeprowadzać napraw, a do tego nie ma możliwości wyłączenia zasilania w pomieszczeniach, które mają dostęp do energii. W trybie powiązanym ze statkiem The Refreezerator przez całą grę kontrolujemy jednego, ale za to silniejszego bohatera, którego możemy „wskrzeszać”, jedząc. Nie mamy za to dostępu do szybkiego leczenia, a także modułu naukowego na początku gry (za to mamy większy asortyment dostępnych od ręki zasobów, przedmiotów i modułów). Tryb The Library osłabia bohaterów, zmuszając graczy do opierania się bardziej na elemencie tower defense oraz modułach / rozwoju technologii.

Kwestie techniczne

Dungeon of the Endless: Apogee posiada dość prostą, dwuwymiarową oprawę graficzną w stylu pixel-art, która opiera się na wyrazistych barwach. Pod względem grafiki produkcja nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale pomimo że nie jest zaawansowana technologicznie, nie można jej odmówić klimatu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Gry podobne do Dungeon of the Endless: Apogee

Wymagania wiekowe Dungeon of the Endless: Apogee

12+

iOS
AND