Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCANDPS4XONESwitchiOS
Okładka Lovecraft's Untold Stories (PC)

Lovecraft's Untold Stories

Dwuwymiarowa gra RPG akcji typu roguelike z elementami przygodowymi, w której trafiamy do uniwersum znanego z mitologii Cthulhu. W Lovecraft's Untold Stories wcielamy się w pięć postaci, które przeprowadzają własne śledztwa w miejscach inspirowanych opowiadaniami Lovecrafta.

RPG | roguelike | horror | 2D | elementy przygodowe | top-down | mitologia Cthulhu | indie | RPG akcji

Okładka Lovecraft's Untold Stories (PC)

data premiery gry:

31sty2019

PC

10maj2019

XONE Switch PS4

3cze2019

iOS

7paź2019

AND

Lovecraft's Untold Stories to roguelike'owa gra RPG akcji wzbogacona o elementy przygodowe, autorstwa niezależnego rosyjskiego studia Blini Games. Produkcja została osadzona w uniwersum tak zwanej „mitologii Cthulhu”, stworzoną w opowiadaniach słynnego H.P. Lovecrafta.

Fabuła

W Lovecraft's Untold Stories możemy się wcielić w pięć postaci – prywatnego detektywa, złodzieja, profesora, wiedźmę oraz ghula. Każda z nich ma do przeprowadzenia własne śledztwo w miejscach inspirowanych opowiadaniami samotnika z Providence. Wśród lokacji czekających na odwiedzenie można znaleźć ponurą rezydencję z epoki wiktoriańskiej, opuszczony szpital, w którym przeprowadzano zakazane eksperymenty, a także dżunglę zamieszkiwaną przez plemiona odprawiające tajemne rytuały.

W poszczególnych wątkach fabularnych ważną rolę odgrywają kosmiczne siły uosabiane przez Wielkich Przedwiecznych, jak Nyarlathotep, Dagon, Shub-Niggurath, Azathoth czy wreszcie sam Cthulhu. Mowa o istotach tak potężnych, że człowiek nie jest w stanie ogarnąć ich rozumem, toteż protagoniści muszą być dobrze przygotowani do konfrontacji z nimi; w przeciwnym wypadku oszaleją, gdy tylko je zobaczą. Wyposażeni w odpowiednią wiedzę mogą jednak odwlec nieuniknione, stawiając im przynajmniej częściowy opór.

Mechanika

W Lovecraft's Untold Stories akcję ukazano w widoku izometrycznym. W trakcie rozgrywki przemierzamy przyprawiające o dreszcze, generowane proceduralnie lokacje, stawiamy czoła przeciwnikom (na ich liście znajdziemy zarówno kultystów, jak i rozmaite potwory), a także rozwiązujemy zróżnicowane zagadki czy wreszcie znajdujemy nowe elementy wyposażenia i ulepszamy już posiadane.

Oprócz tego podczas zabawy podejmujemy decyzje, które rzutują nie tylko na dalszy przebieg opowieści, lecz także na stan psychiczny protagonisty. Dokonywanie niewłaściwych wyborów stopniowo popycha go w kierunku szaleństwa, czego ostatecznym efektem jest popełnienie samobójstwa. W grze istnieje jednak możliwość poprawy stanu umysłu naszego podopiecznego; autorzy pozwalają nam także przygotować go na spotkanie z Wielkimi Przedwiecznymi poprzez zbieranie przedmiotów zwiększających jego wiedzę na temat tych istot.

Każdą z pięciu postaci gra się nieco inaczej. O ile detektyw dysponujący średnią ilością życia i wytrzymałości jest najbardziej uniwersalnym bohaterem, o tyle nieco bardziej wątły profesor specjalizuje się w walce na dystans. Wiedźma z kolei potrafi się teleportować i zadaje wrogom duże obrażenia, jednak nie jest zbyt odporna na ataki, a złodziej doskonale radzi sobie w walce wręcz, robiąc przy tym użytek z możliwości działania po cichu. Listę zamyka ghul, który także świetnie radzi sobie na krótkim dystansie, a ponadto posiada dużą liczbę punktów zdrowia, jednak nie może korzystać z apteczek (jego nadwątlone siły regenerują się samoczynnie).

Kwestie techniczne

Lovecraft's Untold Stories posiada prostą, dwuwymiarową grafikę wykonaną w technice pixel art. Dzięki oszczędnej kolorystyce i ponurej stylistyce twórcom udało się zbudować klimat grozy, który potęgowany jest przez niepokojący soundtrack.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Cena gry w dniu premiery: 53,99 PLN

Gry podobne do Lovecraft's Untold Stories

Klasyfikacja PEGI Lovecraft's Untold Stories

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Lovecraft's Untold Stories

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 9400 GT / Radeon HD 5450 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7/8/10
PC
XONE
Switch
PS4
iOS
AND