Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Distant Worlds 2 (PC)
OkładkaDistant Worlds 2 (PC)

Distant Worlds 2 PC

Distant Worlds 2 jest kontynuacją ciepło przyjętej przez graczy produkcji RTS z podgatunku 4X. Gra została stworzona przez studio Code Force, czyli twórców pierwszej części. Tytuł odznacza się dużą skalą świata oraz możliwością dopasowania rozgrywki do własnych preferencji.

Strategiczne | science fiction | ekonomiczne | 4X | sandbox | kosmiczne

Distant Worlds 2 Premiera PC

10marca2022

Steam

10marca2022

producent: Code Force Limited wydawca: Matrix Games/Slitherine Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Distant Worlds 2 to produkcja RTS z podgatunku 4X stworzona przez studio Code Force. Tytuł jest kontynuacją ciepło przyjętego Distant Worlds z 2010 roku. Twórcy postanowili skupić się na rozwoju i usprawnieniu już istniejących mechanik. „Dwójka” może się pochwalić grafiką 3D oraz o wiele większą skalą map (do 2000 układów gwiezdnych) niż poprzedniczka. Ponadto Distant Worlds 2 pozwala na dużą swobodę w kreowaniu własnej rozgrywki.

Fabuła

Produkcja posiada 2 tryby zabawy: fabularny oraz piaskownicy. W trybie fabularnym każda z dostępnych frakcji (w ramach podstawowej zawartości jest ich 7) odgrywa swoją własną historię oraz musi osiągnąć wyznaczone przez grę zadania. Natomiast w trybie piaskownicy osobiście kreujemy warunki zwycięstwa.

Mechanika

Distant Worlds 2 pozwala graczowi poprowadzić imperium galaktyczne. Tytuł stosuje mechaniki znane z innych gier z podgatunku 4X. Oznacza to, że możemy zakładać kolonie, odkrywać nowe światy, wydobywać surowce, a także prowadzić kosmiczną dyplomację.

Grę zaczynamy od wyboru frakcji (każda daje unikatowe bonusy) oraz od ustalenia zasad rozgrywki. Tytuł wyróżnia się rozbudowaną możliwością tworzenia własnych scenariuszy. Przykładowo możemy wybrać wielkość mapy (maksymalnie do 2000 układów gwiezdnych) oraz poziom zaawansowania cywilizacji, z którym zaczniemy. Ponadto twórcy zaimplementowali rozbudowany kreator map pozwalający zaprojektować każdy, nawet najdrobniejszy, element – od rozmieszczenia układów gwiezdnych, po wybranie siedlisk dla kosmicznych potworów.

Głównym zadaniem gracza jest rozwój imperium. W tym celu należy dbać o ekonomię i odkrywać nowe surowce. Są ich 2 rodzaje – budowlane (niezbędne do funkcjonowania kolonii oraz konstrukcji statków i budynków) oraz luksusowe (dające bonusy planetom, do których są dostarczane).

Aby surowce były równomiernie rozprowadzane po całym naszym imperium, niezbędny jest rozwój floty cywilnej, która działa równolegle do naszych poczynań. Jest ona niezależna od gracza, można ją jednak regulować za pomocą praw i edyktów. Należy o nią dbać, gdyż działa jak układ krwionośny (a właściwie „surowconośny”) naszego mocarstwa i jest niezwykle podatna na ataki wroga.

Od czasu do czasu na naszej drodze napotkamy inne imperia, z którymi możemy nawiązać stosunki dyplomatyczne. Ostatecznym środkiem negocjacji jest wojna, która da nam okazję do przeprowadzenia kosmicznych bitew. Potyczki toczone są w czasie rzeczywistym, możliwe jest oddanie kontroli nad nimi SI lub samodzielne dowodzenie okrętami. Tytuł nie narzuca maksymalnej wielkości floty wojennej, jest ona uzależniona jedynie od siły gospodarki. Ponadto produkcja umożliwia również szturmowanie planet, jednak w walki naziemne nie możemy ingerować.

Twórcy oddali graczowi dużą dowolność nad tym, czym chce się osobiście zajmować, a czym ma się zająć SI. Od ekonomii, poprzez tworzenie statków, a na toczeniu bitew kończąc – wszystkim możemy zająć się osobiście lub oddelegować zadania komputerowi.

Tryby gry

Distant Worlds 2 jest produkcją dla jednego gracza.

Kwestie techniczne

Na potrzeby gry twórcy stworzyli nowy 64-bitowy silnik, który pozwolił przenieść produkcję w 3D.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7.4 / 10 na podstawie 16 głosów czytelników.

Distant Worlds 2 cena w dniu premiery: 179,99 PLN

Wymagania wiekowe Distant Worlds 2: 12+

Distant Worlds 2 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Quad Core 2.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 8/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Octa Core 3.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 1050 Ti lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 8/10 64-bit