Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPCPS4XONEXSXSwitch
Okładka Descenders (PC)
OkładkaDescenders (PC)

Descenders

Gra wyścigowa traktująca o downhillu, czyli jednej z odmian ekstremalnego kolarstwa górskiego, opartej na jeździe rowerem w dół stromych górskich stoków. Gracze mogą reprezentować barwy jednego z trzech zespołów, walcząc o jak najlepszy wynik w comiesięcznych podsumowaniach.

Wyścigi | kolarstwo | sporty ekstremalne | indie | Xbox Game Pass

Descenders Premiera

7maj2019

PC XONE

25sie2020

PS4

6lis2020

Switch

8cze2021

XSX

Descenders jest grą wyścigową traktującą o downhillu, czyli jednej z odmian ekstremalnego kolarstwa górskiego. Za opracowanie tej produkcji odpowiada studio RageSquid, w którego portfolio można znaleźć ciepło przyjęte Action Henk. Opisywana tutaj gra pojawiła się między innymi na platformie PC, PS4 itd..

Mechanika

Filarem rozgrywki w Descenders jest zjeżdżanie na specjalnie przygotowanym rowerze po stromych, górskich stokach. Końcowy wynik jest determinowany nie tylko przez czas, w jakim uda nam się ukończyć wyścig, lecz również styl, w jakim tego dokonamy. Pomimo zręcznościowego charakteru zabawy w trakcie zmagań liczy się zarówno sprawne manewrowanie rowerem, jak i odpowiednie balansowanie ciałem zawodnika – przykładowo, chcąc pokonać ostry zakręt, musimy przechylić się pod odpowiednim kątem, natomiast przed oddaniem skoku należy przenieść środek ciężkości do tyłu. O zwycięstwo walczymy w gęstych lasach, na terenach pustynnych czy też pośród wzniesień przysypanych śniegiem. Co ciekawe, poszczególne tory są generowane proceduralnie, przez co każdy przejazd wiąże się z zupełnie odmiennymi wyzwaniami.

Nim jednak wystartujemy w pierwszym wyścigu, musimy dokonać wyboru jednej z trzech drużyn, której barwy będziemy reprezentować w kolejnych zawodach. Zespoły zróżnicowano pod kątem przyświecających im celów – Team Enemy koncentruje się na wykonywaniu najbardziej karkołomnych sztuczek; Team Arboreal ceni sobie wolność i jazdę po dzikich ostępach; z kolei ekipa Team Kinetic jest nastawiona na rozwijanie jak najwyższych prędkości. Decyzja, jaką podejmujemy na wstępie, ma wpływ na ubiór prowadzonego do boju zawodnika oraz sprzęt, który wpada w nasze ręce w toku zmagań. Należy jednak odnotować, że autorom nie udało się pozyskać licencji od producentów części rowerowych – inspiracje kultowymi podzespołami (pokroju ram i amortyzatorów tworzonych przez wiodące firmy) są jednak widoczne na pierwszy rzut oka.

Tryby gry

W wydane na platformę PC, PS4 itd. Descenders można grać w pojedynkę, aczkolwiek tytuł rozwija skrzydła w trybie multiplayer. Dzięki niemu możemy połączyć siły z zawodnikami z całego świata reprezentującymi naszą drużynę i stanąć w szranki z przeciwnikami, walcząc o reputację naszego zespołu i jak najwyższą pozycję w comiesięcznym podsumowaniu (zdobywcy pierwszego miejsca mogą liczyć na specjalne nagrody). Produkcja pozwala także na odbywanie wspólnych treningów w ramach tak zwanego Descenders Overworld, gdzie możemy też sprawdzić światowe rankingi oraz wyniki osiągane przez innych downhillowców.

Kwestie techniczne

Trójwymiarowa oprawa graficzna Descenders prezentuje przeciętny poziom wykonania, aczkolwiek realistycznie animowani zawodnicy potrafią przykuć uwagę. Pozycja może się pochwalić dynamiczną ścieżką dźwiękową, skutecznie zagrzewającą do boju.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-8  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 7 głosów czytelników.

Descenders cena w dniu premiery: 89,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Descenders

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Descenders Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 550 lub lepsza
 • 3 GB HDD
 • Windows 7/8
 • Zalecane:
 • Intel Core i5
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 lub lepsza
 • 3 GB HDD
 • Windows 10
PC
PS4
XONE
Switch
XSX