Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Death and Taxes (PC)
OkładkaDeath and Taxes (PC)

Death and Taxes PC

Gra przygodowa, która podchodzi z przymrużeniem oka do tematu śmierci. Wcielamy się w Żniwiarza, ukazanego tutaj jako etatowy pracownik biurowy, i decydujemy o losie różnej maści istot. Za powstanie Death and Taxes odpowiada niezależne studio Placeholder Gameworks.

Przygodowe | 2D | indie | eksperymentalne/artystyczne

Death and Taxes Premiera PC

20lutego2020

Steam

20lutego2020

producent: Placeholder Gameworks wydawca: Placeholder Gameworks Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Death and Taxes

Limbo

Beholder

Papers, Please

Death and Taxes to niezależna przygodówka, w której wcielając się w Śmierć, wypełniamy jego obowiązki, decydując o losach zwykłych śmiertelników. Za stworzenie i wydanie gry odpowiedzialne jest estońskie studio Placeholder Gameworks, w którym część członków pracowała przy takich produkcjach jak Disco Elysium czy grach z serii Fable.

Fabuła

Powiedzenie mówi, że w życiu pewne są dwie rzeczy: śmierć i podatki. O ile to drugie jest zależne od wielu osób, tak w przypadku śmierci wszystko jest na barkach jednej istoty. Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest pełnić obowiązki polegające na decydowaniu o życiu i śmierci – dosłownie! – każdego żyjącego stworzenia? Jeśli tak, to macie okazję wcielić się w Pana Życia i Śmierci, zasiąść za jego biurkiem i zacząć przeglądać stos papierów z życiorysem kandydatów. Na ich podstawie macie odpowiedzieć, czy dany człowiek może żyć dalej, czy jednak nadszedł jego czas na opuszczenie ziemskiego padołu.

Mechanika

Death and Taxes to humorystyczna przygodowa gra logiczna, w której nasze wybory mają ogromne znaczenie i mogą doprowadzić do jednego z wielu zakończeń. Mechanika gry nawiązuje do Papers, Please. Wcielamy się w postać Śmierci i to od stworzenia naszego bohatera zaczynamy rozgrywkę. W tym celu dostajemy mini kreator postaci, w którym możemy wybrać, jak będziemy się prezentować. Następnie rozpoczynamy nasz pierwszy z wielu dni papierkowej roboty. Przez większość gry mamy widok na nasze biurko, na którym znajdziemy niezbędne do wykonywania obowiązków rzeczy. W tym: papiery zawierające szczegółowe informacje o kandydatach do skończenia żywota; monetę pomagająca w momentach niezdecydowania (na zasadzie orła i reszki), magiczną kulę pozwalającą sprawdzić balans świata, na który mamy bezpośredni wpływ, czy nasz smartfon, w którym znajdziemy podsumowanie naszych poczynań.

Często jesteśmy wzywani też do naszego szefa (tak, nawet Śmierć nie ma łatwo), od którego dostajemy specjalne wytyczne i nowe zadania, pochwały i nagany, ale i bierzemy udział w specjalnych wydarzeniach, w których wybrać musimy jedną z kilku opcji dialogowych.

Nie samą pracą człowiek żyje, chociaż Śmierć już tak i zarobione pieniądze może przeznaczyć na rozmaite przedmioty ułatwiające robotę. Od czasu do czasu w asortymencie lokalnego sklepu znajdziemy nowe opcje zmiany wizerunku, dzięki czemu nasza goła czaszka może zostać ozdobiona maską doktora z XIV wieku czy Wielkiego Przedwiecznego.

Kwestie techniczne

Death and Taxes to gra 2D utrzymana w komiksowej stylistyce. Humorystyczny wydźwięk produkcji podkreśla charakterystyczna ścieżka dźwiękowa.

Tryb gry: single player  

Death and Taxes cena w dniu premiery: 46,99 PLN

Wymagania wiekowe Death and Taxes: 12+

Death and Taxes Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB Intel HD lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i3
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB Intel HD lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit