Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Deadside (PC)
OkładkaDeadside (PC)

Deadside PC

Wieloosobowa gra akcji FPP/TPP typu survival, osadzona w otwartym postapokaliptycznym świecie. Deadside to dzieło studia Bad Pixel, stawiające na realistyczny system strzelania oraz brak elementów nadprzyrodzonych.

Akcji | FPP | TPP | postapokalipsa | sandbox | survival | indie | crafting

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Deadside Premiera PC

wczesny dostęp

14kwietnia2020

grudzień2022

Steam

grudzień2022

producent: Bad Pixel wydawca: Bad Pixel Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

Gry podobne do Deadside

DayZ

SCUM

Just Survive

Deadside kładzie nacisk na mnogość mechanik, balansując pomiędzy wieloosobową strzelanką a survivalem. Rozgrywka toczy się w postapokaliptycznym, pozbawionym nadziei świecie. Nie uświadczymy w nim elementów nadprzyrodzonych, takich jak zombie czy różne anomalie, zamiast tego twórcy skupili się na realistycznych aspektach życia w ruinach cywilizacji. Przed faktyczną premierą produkcja mogła zostać przetestowana przez graczy w ramach wczesnego dostępu na platformie Steam. Twórcy gry, studio Bad Pixel, dali się wcześniej poznać światu tytułami UFO Online: Invasion oraz VR Enigma.

Fabuła

W grze nie występuje pełnoprawny wątek fabularny. Zamiast tego historię świata Deadside i zamieszkujących go ludzi poznajemy poprzez wygląd lokacji, krótkie rozmowy z przyjaznymi NPC-ami i zlecane przez nich misje. Podczas rozgrywki spotykamy postacie należące do różnych frakcji. Mogą to być siły bezpieczeństwa ciągle wierne byłemu rządowi, grupy kanibali zamieszkujące niewielkie wioski, bandyci zainteresowani naszą własnością, samotni wędrowcy czy też inni gracze. Z tymi ostatnimi albo toczymy starcia, albo nawiązujemy współpracę i wspólnie ruszamy przemierzać świat. Same misje nie posiadają rozbudowanej historii i w większości polegają na prowadzeniu walk z określonymi grupami przeciwników na danych obszarach.

Mechanika

Przygodę z Deadside zaczynamy od stworzenia naszej postaci. Następnie zostajemy przeniesieni na otwartą mapę o powierzchni około 225 kilometrów kwadratowych, wypełnioną lasami, opuszczonymi osadami, drogami, rzekami czy też rozległymi polami. W wybranych lokacjach znajdują się tzw. „Zielone Strefy”, czyli miejsca, gdzie od handlarzy kupujemy amunicję, jedzenie i wymieniamy się informacjami o świecie, a w specjalnych schowkach przechowujemy limitowaną liczbę naszych przedmiotów. W owych strefach nie da się również walczyć z innymi graczami. Świat przemierzamy pieszo lub w pojazdach, zarówno lądowych, jak i wodnych. By z nich korzystać, musimy na bieżąco reperować ich uszkodzone części oraz pilnować ilości paliwa w baku. Zależnie od naszych preferencji, rozgrywkę możemy obserwować zarówno z perspektywy TPP, jak i FPP, co da się zmienić w dowolnym momencie zabawy.

W grze jest dostępnych ponad 15 rodzajów broni i dodatkowego wyposażenia. Udostępnione pukawki posiadają własne zestawy animacji, dźwięków oraz zaawansowane modele balistyki pocisków. Wystrzelone kule, po przebiciu się przez jakiś obiekt, zmieniają swój tor lotu i prędkość. Stopień tego przekształcenia zależy od materiału, z jakiego wykonana jest przeszkoda oraz jego grubości. Szybkość pocisku oraz trafiona część ciała wpływają na zadawane obrażenia. Warto odnotować, że w przypadku strzelb każdy z odłamków naboju posiada własną trajektorię, co ma służyć urealnieniu systemu strzelania z tej broni.

W misjach obowiązujących na danej mapie może wziąć udział każdy gracz. Bitwy pomiędzy nimi a przeciwnikami w grze mogą trwać wiele godzin, zależnie od tego, ile osób się w nie zaangażuje. Nagrody trafią jednak tylko do tych, którzy zdołają przeszukać zabitych NPC-ów i innych graczy.

Dodatkowym elementem rozgrywki jest system craftingu. Pozwala on na konstruowanie naszych własnych kryjówek i schronów, gdzie możemy przechowywać zbędne przedmioty.

Inne

Jeszcze w trakcie procesu deweloperskiego Deadside zostało jedną z czterech gier, które na DevGamm 2019 w Mińsku otrzymało nagrodę Grand Prix w kategorii twórców posługujących się silnikiem Unreal Engine.

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Oczekiwania czytelników: 6.4 / 10 na podstawie 24 głosów czytelników.

Deadside cena w dniu premiery: 71,99 PLN

Wymagania wiekowe Deadside: 16+

Deadside Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3 / AMD FX
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GT 1030 / Radeon RX 550 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5 / AMD Ryzen 5
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 580 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit