Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Darkness Within: In Pursuit of Loath Nolder (PC)
OkładkaDarkness Within: In Pursuit of Loath Nolder (PC)

Darkness Within: In Pursuit of Loath Nolder PC

Darkness Within: In Pursuit of Loath Nolder tureckiego studia Zoetrope Interactive to thriller w którym świat oglądamy z perspektywy pierwszej osoby. Największą inspirację autorzy czerpali z twórczości H.P.

Przygodowe | point-and-click | książki | horror

Darkness Within: In Pursuit of Loath Nolder Premiera PC

27listopada2007

pudełko PL

26czerwca2008

producent: Zoetrope Interactive wydawca: Lighthouse Interactive wydawca PL: Nicolas Games Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Darkness Within: In Pursuit of Loath Nolder

Syberia

Post Mortem

Gabriel Knight 3: Blood of the Sacred, Blood of the Damned

Darkness Within: In Pursuit of Loath Nolder tureckiego studia Zoetrope Interactive to thriller, w którym świat oglądamy z perspektywy pierwszej osoby. Największą inspirację autorzy czerpali z twórczości H.P. Lovecrafta, nic więc dziwnego, że gra utrzymana jest w ciężkim, mrocznym i pełnym grozy klimacie. In Pursuit of Loath Nolder jest pierwszą częścią cyklu planowanego na trzy odsłony.

Historia rozpoczyna się w listopadzie 2011 roku, w lovecraftowskim miasteczku Hilltown. Główny bohater gry to policyjny detektyw Howard E. Loreid, który dostaje zadanie rozwikłania zagadki morderstwa Clarka Fielda, wpływowego mężczyzny silnie zafascynowanego magią i okultyzmem. Podejrzanym jest niejaki Loath Nolder, niegdyś odnoszący sukcesy prywatny detektyw. Przeszłość Noldera obfituje w zagadkowe wydarzenia – otóż pewnego dnia Loath zerwał wszelkie więzy z rodziną i przyjaciółmi, i na pięć lat zniknął w najmroczniejszych zakątkach Afryki. Co tam dokładnie robił nie wiadomo, ale zdobyte tam doświadczenia kompletnie go odmieniły. Gdy wrócił ze swych tajemniczych wojaży zgodził się jednak przyjąć zlecenie odnalezienia Clarka Fielda. Efekt był jednak daleki od oczekiwanego - detektyw sam skończył jako podejrzany o zabójstwo.

Fabuła wygląda całkiem zachęcająco, a to nie jedyny argument jakim dysponują twórcy gry. Mamy do czynienia ze sporą liczbą elementów klasycznych dla przygodówek i gier detektywistycznych, ale jest kilka nowości i to sporego kalibru. Jeśli chodzi o te pierwsze to niewątpliwie należy do nich zaliczyć interfejs point & click z wyborem opcji w rodzaju podnieś, odłóż, otwórz czy użyj. Podczas rozgrywki dominuje atmosfera tajemnicy i zagrożenia czającego się tuż za rogiem. Co krok natykamy się na nawiązania do Lovecrafta, Necronomiconu i Abdula al Hazreda. Główny bohater porusza się po lokacjach w rodzaju mrocznych i wilgotnych podziemnych przejść, dziwnych ruin, tajemniczych dworów i starych cmentarzy. Stałymi elementami są wszechobecne cienie i mgła, a wszystko jest okraszone mrożącą krew w żyłach muzyką i efektami dźwiękowymi.

Jeśli chodzi o nowości to najważniejsze są dwie. Jedna jest związana z postrzeganiem świata przez głównego bohatera. I tak, w momencie w którym detektyw dozna szczególnego wzburzenia, zmieni się sposób obserwacji otoczenia. Na przykład kiedy Howard się przestraszy, pole widzenia będzie się gwałtownie przesuwać, powodując zamazanie obrazu, tak jakby bohater wykonywał szybkie ruchy głową w różne strony.

W dość unikalny sposób potraktowano także to, jak podawane są nowe informacje oraz zdobywane są wskazówki. Otóż w Darkness Within: In Pursuit of Loath Nolder posiadane informacje mogą być wykorzystywane tak samo jak przedmioty. To oznacza, że odpowiednie złączenie dwóch wskazówek doprowadzi do zdobycia nowej. Analogicznie można uzyskiwać podpowiedzi od spotkanych osób, czy elementów otoczenia.

W trakcie zabawy spotykamy też szeroki zestaw łamigłówek wymagających różnych sposobów rozwiązania. Tak więc zdarzają się takie, które wyjaśniamy używając dwóch lub więcej przedmiotów, przełączając dźwignie, układając elementy w określonym porządku, i tak dalej.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 2 CD

Ocena użytkowników: 7,3 / 10 na podstawie 218 głosów czytelników.

Darkness Within: In Pursuit of Loath Nolder cena w dniu premiery: 49,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Darkness Within: In Pursuit of Loath Nolder

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy.

Darkness Within: In Pursuit of Loath Nolder Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 1.5 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB (GeForce 6600 lub lepsza)
  • 1.1 GB HDD
  • Windows 2000/XP/Vista