Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Cuban Missile Crisis: The Aftermath (PC)

Kryzys Kubański PC

Cuban Missile Crisis: The Aftermath

Strategia czasu rzeczywistego osadzona w alternatywnej historii. Kubański kryzys (konflikt między USA i Kubą, która znalazła się w strefie wpływów ZSRR i otrzymała odeń pomoc wojskową) nie kończy się tutaj rozwiązaniem pokojowym.

Strategiczne | RTS

PC Windows
Okładka Cuban Missile Crisis: The Aftermath (PC)

producent: G5 software

wydawca: Strategy First

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

4lutego2005

18listopada2005

pudełko PL

Strategia czasu rzeczywistego osadzona w alternatywnej historii. Kubański kryzys (konflikt między USA i Kubą, która znalazła się w strefie wpływów ZSRR i otrzymała odeń pomoc wojskową) nie kończy się tutaj rozwiązaniem pokojowym. Obie strony decydują się na użycie broni nuklearnej, co prowadzi do ogromnych zniszczeń i śmierci niezliczonej ilości ludzi. W ciągu kilku chwil z mapy świata znikają największe miasta, a na ich miejscu pozostają kratery i radioaktywne chmury. III wojna światowa staje się walką o przetrwanie. Wkraczające do akcji siły wojskowe skupiają się przede wszystkim na zdobyciu i utrzymaniu tych terenów, które są w tej chwili najważniejsze – walki toczą się więc głównie o obszary nieskażone i posiadające źródła czystej wody.

Caribbean Crisis, mimo że oparty jest na silniku gry Blitzkrieg i na pierwszy rzut oka mocno ją przypomina, nie jest tylko zwykłą strategią rozgrywaną w czasie rzeczywistym. Oprócz rozwiązań typowych dla RTSów (walka na mapie taktycznej) zawiera bowiem elementy znane raczej z gier turowych – m.in., jak sama nazwa wskazuje, podział na tury (w skali operacyjnej).

W ciągu całej gry ukończyć trzeba cztery kampanie, na które składa się łącznie dokładnie 100 misji. W poszczególnych kampaniach gracz przejmuje kontrolę nad czterema stronami konfliktu: zarówno tymi, które w wojnie walczą same (ZSRR, Chiny), jak i tymi, które połączone są sojuszem (Francja i Niemcy oraz USA i Wielka Brytania). Każda ze stron posiada naturalnie charakterystyczne dla siebie jednostki, dzięki czemu poszczególne państwa, mimo że ogólnie zbalansowane, różnią się od siebie. Co ciekawe, duży wpływ na poruszające się oddziały wojskowe ma teren, na którym obecnie się znajdują. Dłuższy pobyt na skażonym substancjami promieniotwórczymi obszarze nieuchronnie doprowadza na przykład do śmierci piechoty czy uszkodzenia pojazdów mechanicznych.

Gra oparta jest na silniku, który odpowiedzialny jest za Blitzkrieg, dzięki czemu pod względem graficznym sprawia dobre wrażenie. Podobnie jak w produkcji firmy Nival Interactive, tak i tutaj akcję obserwujemy z rzutu izometrycznego.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 7,1 / 10 na podstawie 166 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 29,90 PLN

Gry podobne do Kryzys Kubański

Klasyfikacja PEGI Kryzys Kubański

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Kryzys Kubański

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 1.8 GHz, 512 RAM, karta grafiki 128MB, 2 GB HDD

Ice Crusade nową grą z cyklu Cuban Missile Crisis
Ice Crusade nową grą z cyklu Cuban Missile Crisis

wiadomość15 września 2005

Firma 1C Company podała wczoraj do wiadomości, że studio G5 Software pracuje nad następcą gry Cuban Missile Crisis, znanej również pod nazwą The Day After. Po raz kolejny autorzy programu skupią się w niej nad międzynarodowym konfliktem, który ma miejsce w alternatywnej rzeczywistości.

Cuban Missile Crisis = The Day After
Cuban Missile Crisis = The Day After

wiadomość26 lutego 2005

Ponad czterdzieści lat minęło już od pamiętnego kryzysu kubańskiego, w którym w głównych rolach wystąpił Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz Stany Zjednoczone. Rok temu zapowiedziano PeCetową strategię czasu rzeczywistego Caribbean Crisis, przemianowaną później na Cuban Missile Crisis. Jak się obecnie miewa omawiany projekt?

Caribbean Crisis = Cuban Missile Crisis

wiadomość9 kwietnia 2004

Przed kilkoma miesiącami opublikowaliśmy pierwsze informacje dotyczące nadchodzącej strategii czasu rzeczywistego o nazwie Caribbean Crisis. Prace nad pełną wersją gry wciąż trwają, jednak duet wydawniczy G5 Software - 1C Company postanowił zmienić tytuł rzeczonej produkcji na Cuban Missile Crisis, gdyż ten ostatni lepiej oddaje wydarzenia, których dotyczy fabuła opisywanego RTS-a.