Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka CSI: 3 Dimensions of Murder (PC)

CSI: 3 Wymiary Zbrodni PC

CSI: 3 Dimensions of Murder

Kolejna część cyklu gier przygodowych opartych na popularnym (głównie w USA) kryminalnym serialu telewizyjnym, CSI: Crime Scene Investigation.

Przygodowe | detektywistyczne | seriale TV

PC Windows
Okładka CSI: 3 Dimensions of Murder (PC)

producent: Telltale Games

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

14marca2006

3sierpnia2007

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

CSI 3: Dimensions of Murder to kolejna część cyklu gier przygodowych opartych na popularnym (głównie w USA) kryminalnym serialu telewizyjnym, CSI: Crime Scene Investigation. Poprzednia odsłona serii rzucała nas do słonecznego Miami, teraz powracamy do Las Vegas, by zmierzyć się z kolejnymi zagadkami kryminalnymi. Za developing gry odpowiedzialne jest studio Telltale Games, które zaistniało w świadomości fanów przygodówek m.in. grą Bone oraz nowymi odsłonami serii Sam & Max.

W CSI 3: Dimensions of Murder ponownie wkraczamy na areny zbrodni wspomagani przez ekipę CSI znaną z serialu. Próbujemy rozwikłać 5 nowych zagadek kryminalnych, oczywiście przy wykorzystaniu najnowocześniejszych zdobyczy nauki. Oprócz znanych z poprzednich części gry narzędzi detektywistycznych, pojawił się Mikrosil pomocny m.in. w zdejmowaniu odcisków palców czy Luminol pozwalający zidentyfikować obecność śladów krwi. Nowością jest także obecność „mobilnej jednostki badawczej” – znanej z serialu GMC Mobile Analysis Unit umożliwiającej szybkie i sprawne badanie zgromadzonych śladów i dowodów bezpośrednio na miejscu przestępstwa.

Aby rozwikłać przygotowane przez twórców sprawy, musimy osobiście udać się na miejsce zbrodni, przesłuchać podejrzanych oraz zebrać i przeanalizować dowody i poszlaki. Łącząc ze sobą poszczególne elementy łamigłówki oraz umiejętnie przeprowadzając przesłuchania być może uda nam się ustalić powiązania miedzy podejrzanym, ofiarą oraz miejscem zbrodni. Wtedy możemy aresztować sprawcę i zamknąć sprawę.

Korzystając z pomysłów i koncepcji poprzednich części cyklu, dobrze przyjętych przez graczy, CSI 3: Dimensions of Murder wprowadza szereg nowych funkcjonalności i ulepszeń. Z nowości należy wymienić przede wszystkim działający w czasie rzeczywistym silnik 3D, pozwalający na drobiazgowe zbadanie miejsca zbrodni, bardziej szczegółowe interakcje między postaciami, poprawione animacje oraz to, co z pewnością ucieszy fanów CSI - bardziej skomplikowane, bogatsze w treści i dłuższe wyzwania, często obfitujące w niespodziewane zwroty akcji. Poprawiono także sposób prowadzenia śledztwa, dzięki czemu gracz naprawdę ma wrażenie, iż to właśnie on sam rozwiązuje konkretną zagadkę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 138 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,90 PLN

Gry podobne do CSI: 3 Wymiary Zbrodni

Klasyfikacja PEGI CSI: 3 Wymiary Zbrodni

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe CSI: 3 Wymiary Zbrodni

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta graficzna 64MB (Geforce 3 lub lepsza)
  • 1.4 GB HDD
  • Windows 98/ME/2000/XP
CSI: 3 Wymiary Zbrodni - recenzja gry
CSI: 3 Wymiary Zbrodni - recenzja gry

Recenzja 16 sierpnia 2007, 12:49

Z praktycznie każdym zebranym dowodem należy prędzej czy później wrócić do laboratorium. W przeciwieństwie do poprzednich gier z tej serii, w których był to tylko jeden stały obiekt, w Trzech wymiarach zbrodni dodano także mobilne laboratorium badawcze, znajdujące się wewnątrz zaparkowanego niedaleko miejsca zbrodni pojazdu CSI. W moim osądzie jest to sztuczna próba uatrakcyjnienia przebiegu gry. Nie odczuwa się niestety żadnej presji, wynikającej z konieczności natychmiastowego zbadania danych śladów. Szkoda również, że nie zadbano o większą liczbę urządzeń laboratoryjnych, ani nie postarano się o zwiększenie atrakcyjności analizy zebranych dowodów. W większości przypadków wystarczy jedynie dopasować do siebie dwa obiekty. Mogą to być pociski, próbki krwi czy odciski palców. Podobnie przedstawia się kwestia używania analizatora składu chemicznego. Wybrany obiekt wystarczy jedynie przeciągnąć do widocznego na ekranie pustego pola i zaczekać na rezultat. Zdecydowanie przydałyby się tu jakieś bardziej złożone czynności czy nawet mini-gry. Właściwie jedynym urozmaiceniem jest stół montażowy, dzięki któremu można coś złożyć (np. podarty list) lub rozebrać (pistolet). Wyraźnie odczuwałem natomiast brak znanych z CSI: Miami zagadek słownych, które może nie były zbyt skomplikowane, ale sympatycznie się je rozwiązywało.