Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONE
Okładka Crackdown 3 (PC)
OkładkaCrackdown 3 (PC)

Crackdown 3

Trzecia odsłona popularnego cyklu futurystycznych sandboksowych gier akcji i jednocześnie restart marki na konsolach ósmej generacji. Za powstanie gry odpowiadają studia Reagent Games i Sumo Digital, pod przewodnictwem oryginalnego twórcy serii, Davida Jonesa.

Akcji | TPP | science fiction | sandbox | TPS | kooperacja | strzelanki | tytuły ekskluzywne Xbox | Xbox Play Anywhere | Xbox Game Pass

Crackdown 3 Premiera

15lut2019

XONE PC

Gry podobne do Crackdown 3

Grand Theft Auto V

Just Cause 3

Saints Row IV

Crackdown 3 jest kolejną odsłoną popularnego cyklu trzecioosobowych gier akcji ekskluzywnych dla konsol z rodziny Xbox. Jej stworzeniem początkowo zajmowało się studio Reagent Games, ale później zostało zastąpione przez Sumo Digital. Na czele zespołu deweloperskiego stanął zaś David Jones — twórca pierwszego Crackdowna.

Fabuła

Akcja Crackdown 3 rozgrywa się dziesięć lat po wydarzeniach z Crackdown 2. Podobnie jak miało to miejsce we wcześniejszych odsłonach cyklu, wcielamy się w rolę stróża prawa pracującego dla tak zwanej Agencji. Protagonista pełni służbę na terenie New Providence – futurystycznej metropolii trzymanej w uścisku przez władców przestępczego podziemia. Kryminaliści działają pod przykrywką wielkiej korporacji zwanej TerraNova Worldwide, knując kolejny spisek.

Kiedy miasto zostaje zaatakowane przez nieznanych wrogów, a jego ulice stają się teatrem działań wojennych, Agencji nie pozostaje nic innego, jak wytoczyć najcięższe działa i wprowadzić do akcji wyżej wspomnianego bohatera. Zadaniem, jakie zostaje przed nim postawione, jest nie tylko zaprowadzenie porządku, lecz także całkowite unicestwienie zagrożenia.

Warto nadmienić, że tym razem historia nie schodzi na dalszy plan, a poszczególni oponenci komunikują się z bohaterem, żywo reagując na jego zaczepki.

Mechanika

Rozgrywka w Crackdown 3 nie odbiega znacząco od schematu, do jakiego przyzwyczaiły nas poprzednie gry z serii. Do naszej dyspozycji oddano w pełni otwarty świat, po którym możemy swobodnie się poruszać, wykonując zróżnicowane zadania, walcząc z przeciwnikami i szukając rozsianych po całej metropolii „znajdziek”. Protagonista nie tylko doskonale radzi sobie ze wspinaczką po miejskiej zabudowie, lecz także potrafi daleko skakać — dzięki temu pokonywanie dużych odległości dzielących dachy wieżowców nie stanowi dla niego większego problemu.

Sednem zabawy jest walka z przestępcami. Naszym nadrzędnym celem jest pokonanie szefów kryminalnego światka, aczkolwiek najpierw musimy zmierzyć się z całymi legionami świetnie wyszkolonych i dobrze wyposażonych żołnierzy. Ich unicestwianie, wespół z destrukcją należących do kryminalistów placówek, ładuje wskaźnik tzw. „nienawiści” — po jego napełnieniu prowadzony przez nas heros staje oko w oko z potężnym bossem. Stawienie mu czoła wymaga nie tylko wykorzystania odpowiedniego arsenału, lecz także opracowania i zastosowania skutecznej taktyki.

Na szczęście bohater nie jest bezbronny — do jego dyspozycji oddano całą gamę przeróżnych broni i gadżetów, będących w stanie powalić każdego wroga. Dodatkowo w miarę postępów osiąganych w trakcie rozgrywki bohater rozwija swoje zdolności, robiąc użytek z supersiły czy choćby niesamowitej szybkości — w grę wchodzą zatem takie atrakcje, jak możliwość rzucania samochodami, czy ścigania się z pojazdami na piechotę.

Tryby gry

Fabularną kampanię możemy ukończyć zarówno w pojedynkę, jak i w towarzystwie znajomego. Ponadto w Crackdown 3 pojawia się oparty na rywalizacji tryb multiplayer, korzystający z sieciowej infrastruktury Microsoftu oraz dedykowanych serwerów, w którym może się zmierzyć maksymalnie dziesięciu graczy.

Kwestie techniczne

Crackdown 3 wykorzystuje dodatkową, pochodzącą z tzw. „chmury” moc obliczeniową, dzięki czemu możliwe stało się zaimplementowanie zaawansowanego systemu zniszczeń, pozwalającego na obracanie w perzynę całych aren. Gracze dysponujący odpowiednią siłą ognia mogą nie tylko dziurawić ściany i sufity, lecz także burzyć całe budynki, łącznie ze znajdującymi się w centrum miasta drapaczami chmur. Wysokiej jakości oprawie graficznej, pociągniętej komiksową kreską, towarzyszy zaawansowany silnik fizyczny, dzięki któremu budynki ulegają destrukcji w szalenie efektowny sposób, przy jednoczesnym poszanowaniu praw fizyki.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-10  

Ocena użytkowników: 6,8 / 10 na podstawie 179 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,7 / 10 na podstawie 398 głosów czytelników.

Crackdown 3 cena w dniu premiery: 259,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Crackdown 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Crackdown 3 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-3470 3.2 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 Ti / Radeon R7 260X lub lepsza
  • Windows 10 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i5-4690 3.5 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290X lub lepsza
  • Windows 10 64-bit
XONE
PC