Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Command HQ (PC)
OkładkaCommand HQ (PC)

Command HQ PC

Jeden z pierwszych przedstawicieli gatunku strategii czasu rzeczywistego.

Strategiczne | I wojna światowa | II wojna światowa | RTS | zimna wojna | strategiczne wojenne | alternatywna historia | grand strategy

Command HQ Premiera PC

1stycznia1990

producent: Ozark Softscape wydawca: Microplay Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Command HQ to jedna z pierwszych strategii czasu rzeczywistego (RTS), dostępna na platformie PC. Za jej opracowanie odpowiada zespół Ozark Softscape, na którego czele stał uznany twórca gier Dan Bunten. Oprócz opisywanego dzieła, na koncie firmy znajdują się też takie gry jak M.U.L.E. (1983) oraz The Seven Cities of Gold (1984). Pierwotnym wydawcą Command HQ było MicroPlay Software (MicroProse), jednak w 2013 roku prawa do tytułu zostały wykupione przez firmę Tommo Inc., a od 6 listopada 2014 gra jest dostępna na platformie Steam pod egidą Nightdive Studios i Retroism.

Command HQ zostało uhonorowane przez amerykański miesięcznik Computer Gaming World jako gra wojenna roku 1991. Produkcji przypisuje się pierwsze zastosowanie mechanik gromadzenia surowców i produkcji jednostek, które później zostały powielone w takich kultowych RTS-ach jak Dune II oraz pierwsza część serii Command & Conquer i na stałe zapisały się w kanonie gatunku.

Fabuła

Gra oferuje pięć scenariuszy, z których dwa pierwsze oparte są na wydarzeniach historycznych (pierwsza i druga wojna światowa), a pozostałe trzy przedstawiają mniej lub bardziej hipotetyczne konflikty (trzecia wojna światowa, mająca swoje korzenie w zimnej wojnie, globalny konflikt w niedalekiej przyszłości oraz wojna w odległych, postnuklearnych czasach). Wszystkie stronnictwa biorące udział w konfliktach unifikowane są w każdym scenariuszu do dwóch przeciwnych stron (niebieskiej i czerwonej), oraz do trzeciej frakcji neutralnej.

Pierwszy scenariusz przenosi nas w końcowy etap pierwszej wojny światowej, do roku 1918. Akcja rozpoczyna się po upadku carskiej Rosji i koncentruje na zmaganiach Państw Centralnych i Ententy na froncie zachodnim. Scenariusz ten jest najodpowiedniejszym punktem startowym dla początkujących graczy, jako że walki toczą się na niewielkim terytorium, a dostępne typy jednostek ograniczone są do piechoty oraz okrętów nawodnych i podwodnych.

Scenariusz drugowojenny rzuca nas do roku 1942, kiedy to siły Trzeciej Rzeszy powoli zbliżają się do Moskwy, a Stany Zjednoczone podejmują decyzję o dołączeniu do konfliktu. W trybie tym zasięg działań wojennych zostaje znacząco powiększony, między innymi o wschodnią Azję, gdzie siły Osi reprezentowane są przez wojska Japonii. Gracz otrzymuje też do dyspozycji nowe rodzaje jednostek: czołgi, lotniskowce i samoloty.

Scenariusz numer trzy przenosi nas do czasów zimnej wojny, do roku 1986. Przedstawia on hipotetyczną sytuację, w której napięcia między Wschodem a Zachodem doprowadziły do wybuchu trzeciej wojny światowej. W trybie tym gracze wcielają się w dowódców Układu Warszawskiego oraz NATO i toczą wojnę totalną przy użyciu wszystkich jednostek i możliwości, jakie oferuje gra (bomby atomowe, zwiad satelitarny itd.).

Czwarty scenariusz rozpoczyna się w roku 2023. Tryb ten jest bardzo podobny do poprzedniego, ale w miejsce sztywnego podziału na blok sowiecki i natowski otrzymujemy dwie frakcje o losowo wygenerowanych terytoriach. Gracze nie otrzymują też żadnych sił początkowych – jednostki startowe kupowane są według własnego uznania za posiadane fundusze.

Ostatni, piąty scenariusz toczy się w bliżej nieokreślonej przyszłości, w której Ziemia jest postnuklearnym pustkowiem. Jedyne istniejące ośrodki cywilizacji to suwerenne miasta-państwa. Każdy z graczy zaczyna tylko z jednym takim miastem, pełniącym rolę jego stolicy i pierwszej bazy wypadowej. Żadne informacje na temat oponenta nie są dostępne na początku rozgrywki.

Mechanika

Wydane na platformę PC Command HQ to gra strategiczna toczona w czasie rzeczywistym (RTS). Gracz przejmuje kontrolę nad jedną z dwóch frakcji i za pomocą sił lądowych, morskich oraz powietrznych stara się pokonać oponenta. Sesja kończy się, gdy jeden z graczy zajmie wszystkie większe miasta należące do przeciwnika.

Sytuacja taktyczna przedstawiona jest na mapie świata, którą możemy przybliżyć, aby wydać precyzyjne rozkazy naszym jednostkom. Jako że wcielamy się w naczelnego dowódcę wszystkich sił naszej frakcji, nie wydajemy tu rozkazów pojedynczym czołgom czy piechurom, ale całym armiom i flotom. Jeśli więc widzimy na mapie jednostkę oznaczoną jako lotniskowiec, nie oznacza ona jednego okrętu tego typu, ale całą ich grupę wraz z eskortą. Mimo tak wielkiej skali, gra oferuje pewne metody mikrozarządzania, na przykład poprzez mechanikę flankowania jednostek. Gdy nasza armia lądowa nawiąże walkę z siłami nieprzyjaciela, obrócą się one do siebie „frontami”, co oznacza, że każda inna jednostka atakująca walczącą armię od tyłu lub z boku zada jej dodatkowe obrażenia.

Gra oddaje pod nasze rozkazy w sumie jedenaście typów jednostek: piechotę, siły pancerne, okręty podwodne, krążowniki, lotniskowce, eskadry lotnicze, satelity szpiegowskie, broń przeciwsatelitarną, wywiad oraz jednostki wsparcia zagranicznego. Zależnie od wybranego scenariusza, nie wszystkie mogą być dostępne – dowódca Ententy z pewnością nie odnajdzie w swoim arsenale bomb atomowych. Niektóre z naszych oddziałów posiadają ciekawe cechy charakterystyczne, np. piechota może się okopać, co znacząco zwiększa jej możliwości obronne, a siły powietrzne mogą zadziałać w charakterze transportu lotniczego, zrzucając piechotę na spadochronach daleko za liniami wroga. Uszkodzone jednostki można leczyć i naprawiać w sojuszniczych miastach i szybach naftowych, które pełnią również rolę źródeł dochodu. Miasta dostarczają pieniędzy, za które wystawiamy nowe armie i floty, a szyby naftowe zapewniają ropę, która jest niezbędna do sprawnego działania wojska i infrastruktury.

Grę można przyśpieszać i zwalniać, zmieniając współczynnik szybkości od 0 do 6. Ustawienie 0 pełni rolę aktywnej pauzy, pozwalającej na wydawanie rozkazów.

Tryby gry

Założeniem twórców Command HQ było umożliwienie rozgrywania zarówno starć przeciw komputerowi, jak i pojedynków multiplayer. Pierwotna wersja gry z 1991 roku pozwalała na zabawę wieloosobową na przykład przy użyciu kabla RS-232 lub modemu dial-up. Wersja uruchamiana przy pomocy oprogramowania DOS Box pozwala na rozgrywkę przez Internet, natomiast wersja z platformy Steam oferuje jedynie tryb dla pojedynczego gracza.

Na potrzeby trybu single player autorzy przygotowali pięć sztucznych inteligencji o rosnącym poziomie trudności: Sierżant Stan Stil, Kapitan Luke Warm, Pułkownik Buck Zeal, Generał Win Moore oraz Mars Bóg Wojny.

Kwestie techniczne

Jak przystało na grę z początku lat dziewięćdziesiątych, Command HQ ma bardzo prostą oprawę audiowizualną. Jednostki reprezentowane są przez zbitki pikseli, a o wydarzeniach powiadamiają nas proste dźwięki – nie ma tu mowy o komunikatach głosowych, do których przyzwyczaiły nas współczesne RTS-y. Interfejs gry był jednak chwalony za jasne i czytelne prezentowanie informacji oraz za innowacyjne w tamtych czasach wykorzystanie myszy do wydawania rozkazów jednostkom.

Ostatnia modyfikacja 14 lutego 2024

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1-2  

Wymagania wiekowe Command HQ: Odpowiednia dla każdego wieku.