Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Command: Desert Storm (PC)

Command: Desert Storm PC

Piąte samodzielne rozszerzenie do gry strategicznej Command: Modern Air/Naval Operations. Dodatek przedstawia konflikt znany jako operacja Pustynna Burza. Produkcja prezentuje zastosowanie nowoczesnych technologii wojskowych. Za jej stworzenie odpowiada studio WarfareSims.

To jest dodatek do gry Command: Modern Air/Naval Operations.

Strategiczne | RTS | współczesne konflikty | 2D | strategiczne wojenne | lata 90.

PC Windows
Okładka Command: Desert Storm (PC)

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

28marca2019

28marca2019

Steam

Command: Desert Storm to piąty samodzielny dodatek do gry strategicznej z 2013 roku pod tytułem Command: Modern Air/Naval Operations. Produkcja skupia się na znanej operacji Pustynna Burza, która pod koniec XX wieku zakończyła konflikt iracko-kuwejcki. Podobnie jak wszystkie poprzednie rozszerzenia, gra została opracowana przez studio WarfareSims. Wydawcą jest firma Slitherine Ltd.

Fabuła

Pustynna Burza to nazwa operacji wojskowej przeprowadzonej w 1991 roku przez koalicję 27 państw (główne znaczenie miały tu jednak siły zbrojne Stanów Zjednoczonych). Celem działań było wyzwolenie okupowanego Kuwejtu spod irackiego wpływu. Ofensywa zakończyła się powodzeniem i doprowadziła do zakończenia I wojny w Zatoce Perskiej, na zawsze zmieniając oblicze Bliskiego Wschodu oraz wojny jako takiej.

Był to m.in. pierwszy konflikt, w czasie którego jednostki powietrzne były w stanie samodzielnie rozbijać oddziały piechoty, a także pierwsza wojna, w czasie której wykorzystano technologię typu „stealth”. Pustynna Burza to również pierwszy teatr wojenny, który był transmitowany na żywo przez telewizję – z tego powodu operacja jest czasem nazywana „Pierwszą wojną XXI wieku”.

Mechanika

Rozgrywka w Command: Desert Storm toczy się w czasie rzeczywistym. Zabawa polega przede wszystkim na bacznym obserwowaniu mapy i podejmowaniu decyzji taktycznych i strategicznych, dotyczących ruchów oraz zastosowania poszczególnych oddziałów i broni. Gracze mają do swojej dyspozycji przełomową technologię wojenną z końcówki XX wieku. Mowa tu na przykład o „niewidzialnych” samolotach, łodziach podwodnych czy rakietach balistycznych. W grze pojawia się również sprzęt, który był projektowany, ale nigdy nie został wykorzystany na polu walki (np. A-12 Avenger II czy F-117X).

Kampania składa się z kilkunastu misji. W większości (choć nie w każdym przypadku) są one oparte na wydarzeniach historycznych i przedstawiają najważniejsze momenty konfliktu, takie jak noc pierwszego ataku koalicji na Bagdad (17 stycznia 1991 roku), ofensywa „do or die”, dzięki której powstrzymano atak z wykorzystaniem broni chemicznej czy zniszczenie irackiej floty stacjonującej w Dżaziracie Bubijan.

Produkcja zawiera również fikcyjny scenariusz współczesnego konfliktu – ataku Izraela na arsenał jądrowy Iranu. Misja została stworzona przez Wayne’a Stilesa – emerytowanego żołnierza sił powietrznych Stanów Zjednoczonych i członka społeczności Command: Modern Air/Naval Operations.

Tryby gry

W Command: Desert Storm możemy grać wyłącznie samotnie. Podstawą rozgrywki jest rozbudowana kampania dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Dodatek Command: Desert Storm nie odróżnia się graficznie od pozostałych części serii. Na oprawę składają się przede wszystkim dwuwymiarowe mapy i ekrany statystyk. Całość nie jest zbyt zaawansowana technologicznie, ale celem jest tutaj głównie przekazanie graczom potrzebnych im informacji.

Warto odnotować, że choć dodatek został wydany w formie samodzielnej gry, istnieje także możliwość nabycia go w postaci zestawu misji do Command: Modern Air/Naval Operations.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Cena gry w dniu premiery: 71,99 PLN

Gry podobne do Command: Desert Storm

Wymagania wiekowe Command: Desert Storm

12+

Wymagania sprzętowe Command: Desert Storm

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Intel Pentium Dual Core, 1 GB RAM, karta grafiki Intel HD lub lepsza, 12 GB HDD, Windows XP(SP3)/Vista/7/8/10