Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Close Combat: The Longest Day (PC)
OkładkaClose Combat: The Longest Day (PC)

Close Combat: The Longest Day PC

Close Combat: The Longest Day to remake wydanej w 2000 roku, piątej odsłony serii. Gracz wciela się w dowódcę wojsk alianckich bądź niemieckich i próbuje wywalczyć sobie drogę przez zarośnięte krzewami pola Normandii.

Strategiczne | II wojna światowa | RTS

Close Combat: The Longest Day Premiera PC

29kwietnia2009

producent: Strategy 3 Tactics wydawca: Matrix Games/Slitherine Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Close Combat: The Longest Day to historyczna strategia czasu rzeczywistego rozgrywająca się w realiach drugiej wojny światowej. Developing tytułu spoczął na barkach Strategy 3 Tactics. Dzięki wsparciu wiernych fanów, studio mogło udoskonalić i rozbudować zawartość wydanej 9 lat temu gry. Ich wysiłek przełożył się na ponad 60 rozbudowanych misji rozgrywających się po obu stronach konfliktu. Wśród nich znajdziemy takie smaczki jak znane z Szeregowca Ryana lądowanie na opanowanych przez nazistów plażach, walka w szeregach alianckich spadochroniarzy, czy dowództwo grupami pancernymi wchodzącymi w skład 7 armii.

Fabuła produkcji koncentruje się wokół prawdziwych wydarzeń z 6 czerwca 1944 roku. Wtedy to wojska alianckie przeprowadziły jeden z największych desantów morskich w historii. Wspierana przez brygady spadochroniarzy operacja Overlord została przeprowadzona na wybrzeżach Normandii i miała na celu otwarcie trzeciego frontu w Europie. Obrona okupowanych ziem przypadła 7 i 15 armii pod dowództwem Erwina Rommela. Gracz, w zależności od obranej strony konfliktu, ma za zadanie zdobyć bądź utrzymać tereny działań. Dzięki rozbudowanej kampanii obejmującej wszystkie aspekty operacji, twórcom udało się niezwykle realistycznie odwzorować przebieg ówczesnych wydarzeń. Czekające na gracza zadania przygotowano od podstaw, jednak każdy fan pierwowzoru może z sieci pobrać oryginalny pakiet misji.

Przed każdą potyczką w Close Combat: The Longest Day rozmieszczany wojska, a następnie przechodzimy do samej bitwy. Za pomocą prostych komend możemy sterować oddziałami oraz planować ich posunięcia. Głównym członem zabawy są jednak zmagania w czasie rzeczywistym. Dzięki rozbudowanemu systemowi rozkazów możemy precyzyjnie dowodzić podległymi drużynami żołnierzy bądź grupami pojazdów pancernych. Warto dodać, że podczas zabawy towarzyszy nam nieodłączny chaos, który nadaje grze sporą nutę realizmu. W końcu na froncie nic nie idzie zgodnie z planem.

Grafika w The Longest Day jest co prawda archaiczna, jednak miła dla oka. Akcję obserwujemy z lotu ptaka, co zapewnia przejrzystość rozgrywających się wydarzeń. Całość oparta została o engine sprzed lat, dlatego nie można oczekiwać od tego silnika cudów, ale przynajmniej wymagania sprzętowe pozostają niskie.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 7,9 / 10 na podstawie 36 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Close Combat: The Longest Day: Odpowiednia dla każdego wieku.

Close Combat: The Longest Day Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium III 800 MHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 32 MB (GeForce 2 lub lepsza)
  • 2 GB HDD
  • Windows 2000/XP/Vista