Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Close Combat: Modern Tactics (PC)
OkładkaClose Combat: Modern Tactics (PC)

Close Combat: Modern Tactics PC

Close Combat: Modern Tactics to kolejna odsłona uznanej serii realistycznych gier strategicznych czasu rzeczywistego. Po raz pierwszy w historii tego cyklu mamy do czynienia z wykorzystaniem tylko i wyłącznie współczesnych teatrów działań wojennych.

Strategiczne | RTS | współczesne konflikty | taktyczne

Close Combat: Modern Tactics Premiera PC

15listopada2007

Steam

15kwietnia2021

producent: Strategy 3 Tactics wydawca: Matrix Games/Slitherine Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

Close Combat: Modern Tactics to kolejna odsłona uznanej serii realistycznych gier strategicznych czasu rzeczywistego. Po raz pierwszy w historii tego cyklu mamy do czynienia z wykorzystaniem tylko i wyłącznie współczesnych teatrów działań wojennych w komercyjnej wersji gry. Omawiany program bazuje bowiem na niedostępnej powszechnie, specjalnej wersji Close Combat: Marines, która została stworzona na potrzeby Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i jest przezeń wykorzystywana do celów szkoleniowych.

Modern Tactics to prawdziwa gratka dla fanów serii i miłośników realistycznie odwzorowanych potyczek, rozgrywanych w skali drużyny i pojedynczych pojazdów bojowych. Produkcja zawiera w sumie 25 różnorodnych scenariuszy, w których opowiadamy się bądź po stronie sił zbrojnych Armii Stanów Zjednoczonych, bądź po stronie przeciwników tejże (różne narodowości, w zależności od mapy). Do wyboru mamy zarówno realistyczne misje historyczne, jak i szereg zadań opartych o czysto hipotetyczne konflikty. Realizm pola walki nie podlega tutaj dyskusji – autorzy postarali się w możliwie najwierniejszy sposób odwzorować charakter współczesnych starć, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych środków bojowych, ukształtowania terenu (z położeniem dużego nacisku na pole widzenia żołnierzy i wykorzystanie wszelkiego rodzaju budynków i fortyfikacji) oraz psychiki żołnierzy (z czego zresztą Close Combat słynie od lat). W czasie większych bitew możemy skorzystać ze wsparcia lotniczego i artyleryjskiego, jednak priorytetową rolę spełniają zawsze jednostki bezpośrednio biorące udział w potyczce. Możemy sprawdzić się zarówno w niewielkich potyczkach (mapy o powierzchni ok. 1 kilometra kwadratowego), jak i w regularnych starciach ze znacznymi siłami wroga (wymiar pola bitwy nawet 4 km na 1 km). Wszystkie mapy narysowano ręcznie i jakościowo nie odbiegają od standardów serii.

Do najważniejszych atutów Modern Tactics należy z pewnością zaliczyć interesujący tryb multiplayer, pozwalający na wspólną rozgrywkę nawet dziesięciu osobom jednocześnie (po pięć na stronę). Oczywiście, takie boje oddają do dyspozycji graczy pokaźne siły zbrojne, zaś koordynacja działań między pododdziałami należy tutaj do kluczowych czynników, decydujących o losach bitwy – jeśli więc zamierzamy bawić się w tak bogatym gronie przyjaciół, powinniśmy rozważyć zakup słuchawek i mikrofonu, celem sprawniejszej i szybszej komunikacji z sojusznikami.

Na uwagę zasługuje także przygotowanie techniczne programu. Często modernizowany, lecz bardzo leciwy już engine został przygotowany do działania na nowoczesnych komputerach klasy PC (włączając w to platformy z systemem operacyjnym Windows Vista), zachowując przy tym niezwykle skromne wymagania sprzętowe. Twórcy postanowili też zaimplementować w grze wsparcie dla wszelkiego rodzaju nieoficjalnych modyfikacji i dodatków, co znacząco powinno zwiększyć ilość i jakość fanowskich nakładek.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 10  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 6,8 / 10 na podstawie 32 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Close Combat: Modern Tactics: 16+

Close Combat: Modern Tactics Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Intel Pentium II 300 MHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 1.5 GB HDD
  • Windows 8/10