Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiX360PS3
Okładka Cipher Complex (PS3)
OkładkaCipher Complex (PS3)

Cipher Complex

Cipher Complex to wyprodukowana przez Edge of Reality szpiegowska gra akcji. Jej twórcy postawili sobie za cel wnieść nieco świeżości do gatunku skradanek.

Akcji | TPP

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Cipher Complex to wyprodukowana przez Edge of Reality szpiegowska gra akcji. Jej twórcy postawili sobie za cel wnieść nieco świeżości do gatunku skradanek. Zamiast skazywać graczy na długie czajenie się w mroku, poznawanie dróg, którymi podążają strażnicy oraz indywidualne ich eliminowanie, postawili na szybkość i zabójczą precyzję działania, przez co rozgrywka, w porównaniu z innymi tego typu tytułami, jest szybsza i o wiele bardziej brutalna.

Gracze wcielają się w rolę Johna Sullivana noszącego pseudonim Cipher. Swoją karierę rozpoczął w wojsku, szybko jednak przeniesiony został do specjalnej agencji zwalczającej światowe zagrożenia nuklearne. Podczas wykonywania jednej z misji został oszukany i podstępem wyeliminowany. Na długie lata pogrążył się w śpiączce. Kiedy jednak niebezpieczeństwo ataku nuklearnego stało się bardzo wysokie, rząd Stanów Zjednoczonych przypomniał sobie o uśpionym agencie. Za pomocą najnowszych odkryć medycyny nie tylko go przebudzono, ale również znacznie ulepszono funkcje jego ciała, pozwalając wykorzystać adrenalinę. Dzięki temu potrafi robić rzeczy wykraczające poza możliwości zwykłego człowieka.

Misja, na którą wyrusza Cipher, nie zdążyła się na dobre rozpocząć, gdy rakiety wystrzelone ze znajdującej się w pobliżu bazy zmusiły bohatera i jego ekipę do ewakuacji z samolotu, którym zmierzali na miejsce. Jedynie John zdołał się uratować. W tym miejscu kontrolę nad jego poczynaniami przejmują gracze.

Rozgrywka jest bardzo dynamiczna. Cipher zakrada się do niczego się niespodziewających przeciwników, a następnie rozpoczyna swój zabójczy balet, przemykając niczym błyskawica od jednej do drugiej postaci i zadając pojedyncze, śmiertelne ciosy. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, można w ten sposób wyeliminować całą grupę wrogów i to zanim ciało pierwszego z nich zdąży upaść na ziemię.

Takie przyspieszenie ruchów bohatera jest możliwe dzięki wykorzystaniu przez niego adrenaliny – podstawowego wskaźnika w grze. Każde wymagające zabójczej precyzji i zwinności zadanie uszczupla jej zasoby. Te jednak z czasem się regenerują. Można również przyspieszać produkcję tego hormonu poprzez wstrzykiwanie sobie specjalnych substancji albo po prostu wykonywanie kolejnych egzekucji.

Podstawową bronią Ciphera jest jego nóż. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywał karabiny, pistolety, shotguny i inne zabrane wrogom rodzaje broni. W razie potrzeby potrafi też użyć swoich rąk i nóg, by wykończyć przeciwnika.

Tym, co pełni istotną funkcję w rozgrywce, jest zaawansowana inteligencja wrogów. Nie poruszają się po z góry określonych trajektoriach. Każdorazowo w inny sposób reagują na dany bodziec (np. nagłe zgaśnięcie światła), a gdy czują się zagrożeni, wołają na pomoc towarzyszy.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 BD

Oczekiwania czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 52 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Cipher Complex: 18+

X360
PS3