Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONE
Okładka Bushiden (PC)
OkładkaBushiden (PC)

Bushiden

Platformowa gra akcji wzbogacona o elementy metroidvanii. W Bushiden wcielamy się w wojownika ninja, który podążając śladem zaginionej siostry, przemierza różnorodne etapy, skacząc po platformach, omijając pułapki i eliminując zastępy przeciwników.

Akcji | science fiction | platformówki | 2D | ninja | metroidvania | crowdfunding | indie | side-scroll | Xbox Game Pass

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Bushiden Premiera

gru2021

PC XONE

Gry podobne do Bushiden

Blasphemous

The Messenger

Cyber Shadow

Bushiden jest platformową grą akcji utrzymaną w oldskulowej stylistyce i wzbogaconą o rozwiązania zaczerpnięte z gatunku metroidvania. Produkcja została opracowana przez niezależny zespół Pixel Arc Studios, a jej wydaniem zajęła się firma Humble Games. Powstanie tego projektu było możliwe między innymi dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter.

Fabuła

Głównym bohaterem gry Bushiden jest cybernetyczny wojownik ninja imieniem Reylee, będący ostatnim członkiem klanu Iga-Ryu. Kiedy jego siostra przepada w tajemniczych okolicznościach, protagonista natychmiast rusza jej śladem. Jeśli bowiem plotki o powrocie złowrogiego Gaoha, którego Reylee zdołał pokonać przed sześcioma laty, okażą się prawdziwe, dziewczyna (i nie tylko ona, bo Gaoh stoi na czele potężnej armii) może być w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Mechanika

W Bushiden akcję ukazano z boku. Na grę składa się siedem rozbudowanych i różnorodnych etapów. Przeprawę rozpoczynamy w fabryce Roukyuu, gdzie Reylee po raz pierwszy pokonał Gaoha. Dalej przygoda wiedzie nas między innymi przez ponury las Shinsei, naszpikowane technologią laboratorium Himitsu, pustynię Enkaku czy choćby futurystyczne, lecz przy tym opustoszałe miasto Kyuubou. Co prawda backtracking nie jest konieczny do ukończenia gry, jednak w miarę postępów odblokowujemy nowe umiejętności, które zapewniają nam możliwość odwiedzenia wcześniej niedostępnych fragmentów poziomów. Z uwagi na czekające w nich sekrety i nagrody, warto rozważyć powrót do już spenetrowanych lokacji.

Przemierzając kolejne etapy, skaczemy po platformach i omijamy liczne pułapki, a także stawiamy czoła zastępom przeciwników. Nieprzyjaciół eliminujemy, robiąc użytek z katany, shurikenów oraz opartych na żywiołach, magicznych ataków Chi. System walki został opracowany w taki sposób, by gracz czuł się silniejszy od adwersarzy, a także miał poczucie kontroli nad sytuacją w każdej sekundzie starcia. Całość opiera się na łączeniu ataków w kombinacje i wykonywaniu widowiskowych finisherów.

Oprócz standardowych przeciwników, których eliminacja nie stanowi dla naszego ninja większego problemu, na naszej drodze stają bossowie. Pokonywanie ich zapewnia nam dostęp do nowych umiejętności, które mogą zarówno zwiększyć nasz potencjał bojowy, jak i zapewnić nam nowe możliwości eksploracji otoczenia. Dzięki nim Reylee może między innymi ulepszyć swoje shurikeny (sprawiając, że będą razić cele prądem bądź eksplodować), zyskać chwilową odporność na obrażenia zadawane przez określone rodzaje pułapek czy choćby manipulować grawitacją. Ponadto pokonani wrogowie zostawiają walutę, którą możemy wydać na zakup ulepszeń i przydatnego wyposażenia; od apteczek, przez stałe zwiększenie liczby punktów życia, po ataki Chi.

Kwestie techniczne

Bushiden może pochwalić się ścieżką dźwiękową skomponowaną przez Michaela Kelly’ego – autora soundtracku do gry VA-11 Hall-A: Cyberpunk Bartender Action. Oprawę graficzną tej produkcji wykonano w technice pixel art.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Bushiden: 12+

Bushiden Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-380M 2.53 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD 4000 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7
PC
XONE