Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS5PCPS4XSXXONESwitch
Okładka Braid Anniversary Edition (PS5)

Braid Anniversary Edition

Zremasterowana wersja nietuzinkowej gry platformowo-logicznej Braid, w której manipulujemy czasem. Za Braid Anniversary Edition odpowiadają twórcy oryginału z 2008 roku – niezależne studio Thekla, które przygotowało tytuł z myślą o współczesnych platformach sprzętowych.

Zręcznościowe | platformówki | elementy logiczne | 2D | reedycje/remastery/remaki | indie | side-scroll | manipulacja czasem

Okładka Braid Anniversary Edition (PS5)

data premiery gry:

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Braid Anniversary Edition jest odświeżoną pod względem audiowizualnym wersją platformowej gry logicznej Braid, pierwotnie wydanej w 2008 roku na konsolę Xbox 360. Za remaster odpowiada założone przez Jonathana Blowa niezależne studio Thekla. Jest to zespół, który stworzył również wielokrotnie nagradzany pierwowzór, w swoim czasie wyróżniający się na tle innych przedstawicieli tego gatunku zaawansowanymi możliwościami manipulowania upływem czasu, oraz The Witness, pierwszoosobową przygodówkę z elementami logicznymi.

Fabuła

Głównym bohaterem gry Braid Anniversary Edition jest chłopak o imieniu Tim, którego dom wypełniony jest portalami do innych fantastycznych światów. Wyrusza on w pełną przeszkód podróż, by odnaleźć i uratować porwaną przez tajemniczego potwora księżniczkę.

Fabuła, która odgrywa istotną rolę w grze, jest opowiadana głównie za pomocą statycznych plansz z tekstem.

Mechanika

Mechanika rozgrywki Braid Anniversary Edition nie zmieniła się w stosunku do oryginału z 2008 roku. Jest to ta sama klasyczna platformówka z wymagającymi logicznego myślenia zagadkami środowiskowymi, podczas których wykonywania trzeba odpowiednio manipulować czasem. Jest to niezbędne do unikania przeszkód i ostatecznie ukończenia danej planszy. Remaster nie wprowadza żadnych nowych mechanik ani etapów.

Poziomy w Braid Anniversary Edition skonstruowano w typowy dla dwuwymiarowych zręcznościówek sposób. Należy więc przeskakiwać na wyżej położone platformy, zbierać elementy układanek, likwidować przeciwników, jak również unikać pułapek w postaci ognia czy wystających z ziemi kolców.

Główną atrakcją gry jest możliwość manipulacji upływem czasu. Każdy z odwiedzanych przez głównego bohatera światów rządzi się pod tym względem nieco innymi prawami. Najbardziej klasyczny sposób przeprowadzania zmian polega na cofaniu czynności, które miały już miejsce. Pozwala to graczowi przywrócić sterowaną postać do życia czy powtórzyć nieudany skok. Co ciekawe, cofnięcie nie musi obejmować krótkiego okresu.

Gracz w zależności od własnych upodobań może wrócić nawet do początkowej strefy danego poziomu. Innowacje związane z podróżami w czasie obejmują między innymi wchodzenie w interakcję z magicznymi przedmiotami, na które zmiany te nie mają żadnego wpływu. Gracz musi umiejętnie wykorzystywać te obiekty celem pomyślnego rozwiązania przedstawionych zagadek.

Warto też wspomnieć o regionach, w których pozostawanie w bezruchu automatycznie zatrzymuje też upływ czasu, czy lokacjach, gdzie możliwe staje się równoległe przebywanie w dwóch różnych wymiarach.

Kwestie techniczne

Braid Anniversary Edition oferuje jeszcze wyższy poziom wykonania oprawy graficznej niż oryginał, zachowując charakterystyczny, wyróżniający się na tle innych tytułów wygląd otoczenia sprawiającego wrażenie namalowanego techniką akwareli. Oprawa wizualna jest bardziej szczegółowa, a każdy detal można docenić nawet w 4K bez efektu nieprzyjemnego rozmycia obrazu.

Odświeżona edycja gry doczekała się nie tylko wyższej rozdzielczości, ale także ręcznie przemalowanych przez Davida Hellmana lokacji i stworzonych z myślą o remasterze zupełnie nowych i płynniejszych animacji postaci. Zadbano także o poprawę jakości dźwięku oraz dodanie nowych miksów i wariantów utworów muzycznych nagranych przez duńskiego kompozytora, Martina Stiga Andersena (twórca ścieżek dźwiękowych do m.in. Control i Limbo) i Hansa Christiana Kocka (był odpowiedzialny za dźwięk w takich serialach, jak Bedrag i Friheden).

Przygotowano również opcję przełączania się pomiędzy starą i nową wersją Braida oraz włączenia podczas rozgrywki rozszerzonego komentarza dewelopera, w którym producent nie odnosi się wyłącznie do prac nad własną produkcją, ale także porusza tematy programowania i projektowania gier wideo.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 9,7 / 10 na podstawie 96 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Braid Anniversary Edition

12+

PC
PS4
PS5
XONE
XSX
Switch