Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka Besiege (PC)

Besiege PC

Besiege to stworzona przez niezależne brytyjskie studio Spiderling oryginalna gra logiczno-symulacyjna, w której konstruujemy od podstaw wymyślne machiny oblężnicze celem zniszczenia oddziałów oraz fortyfikacji przeciwnika.

Symulacje | średniowiecze | elementy logiczne | maszyny i urządzenia | indie | kooperacja | crafting

PC Windows
Okładka Besiege (PC)

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

28stycznia2015

wczesny dostęp

18lutego2020

18lutego2020

Steam

Besiege to oryginalna gra logiczno-symulacyjna, w której od podstaw konstruujemy fantastyczne machiny oblężnicze, a następnie przy ich pomocy niszczymy wojska oraz fortyfikacje przeciwników. Za powstanie tytułu odpowiada niewielkie niezależne brytyjskie studio Spiderling. Gra zadebiutowała w programie wczesnego dostępu w serwisie Steam w 2015 roku i znajdowała się w nim przez blisko pięć lat, do chwili oficjalnej premiery 18 lutego 2020 roku. W tym czasie produkcja zbudowała wokół siebie bardzo zaangażowaną społeczność fanów. Na podstawie ich sugestii autorzy wprowadzają poprawki oraz nowe rozwiązania do modelu rozgrywki. Miłośnicy Besiege są również autorami licznych modów dodatkowo urozmaicających i wzbogacających zabawę.

Mechanika

Besiege to unikalna gra logiczno-symulacyjna z akcją rozgrywającą się w fantastycznej wersji europejskiego średniowiecza. Podczas zabawy budujemy machiny oblężnicze, a następnie przy ich pomocy burzymy fortece, wioski i inne budynki, szerząc spustoszenie wśród oddziałów przeciwników na niewielkich i minimalistycznych trójwymiarowych planszach. Do dyspozycji otrzymujemy ogromną liczbę części, z których – niczym z klocków – konstruujemy własną unikalną machinę, zdolną złamać opór przeciwnika i wytrzymać zmasowany atak wojsk oraz ciężkich dział. Dzięki różnorodności dostępnych elementów, w tym bloków pozwalających na tworzenie prostych bramek logicznych i automatyzację działania konstrukcji, pomysłowi projektanci mogą popisać się wyobraźnią, tworząc maszyny latające, miotacze ognia lub wyposażone w działa czołgi.

Tryby gry

Kampania dla pojedynczego gracza składa się z 54 misji rozgrywających się na czterech wyspach, różniących się krajobrazem oraz rodzajem spotykanych na nich przeciwników i budynków. Poza tym na graczy czeka również edytor poziomów oraz tryb sandboksowy, w którym można swobodnie korzystać ze wszystkich dostępnych w grze elementów konstrukcyjnych.

Besiege oferuje również kilka wariantów zabawy wieloosobowej. W trybie kooperacji wraz ze znajomymi budujemy maszyny i niszczymy określone cele lub staramy się wykonać konkretne zadanie, dysponując ograniczonymi zasobami i elementami konstrukcyjnymi. W trybie PVP bierzemy natomiast udział w starciach maszyn oblężniczych lub rywalizujemy ze sobą, starając się wykonać jak najszybciej cele misji.

Kwestie techniczne

Besiege posiada przyjemną dla oka trójwymiarową oprawę graficzną oraz kompleksowy silnik symulujący fizykę obiektów. Tytuł jest w pełni zintegrowany z warsztatem Steam i wspiera wszelkiego rodzaju modyfikacje użytkowników, takie jak nowe tekstury i modele 3D.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 54 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.3 / 10 na podstawie 236 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 35,99 PLN

Wymagania wiekowe Besiege

12+

Wymagania sprzętowe Besiege

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.2 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza
  • 1 GB HDD
  • Windows XP SP3
Besiege 1.0 już za kilka dni
Besiege 1.0 już za kilka dni

wiadomość13 lutego 2020

Besiege, czyli gra o tworzeniu wymyślnych maszyn oblężniczych, już za kilka dni opuści wczesny dostęp. Dwa dni temu na swoim koncie Steam deweloperzy odpowiedzialni za grę – czyli Spiderling Studios – opublikowali informację, że jeszcze w lutym tytuł zostanie zaktualizowany do wersji 1.0.