Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneANDiOS
Okładka Battleplans (AND)
OkładkaBattleplans (AND)

Battleplans

Mobilna strategia czasu rzeczywistego autorstwa studia C4M Productions.

Strategiczne | fantasy | RTS

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Battleplans Premiera

25maj2016

iOS

30cze2016

AND

Gry podobne do Battleplans

Mushroom Wars 2

Anomaly 2

Bad North

Battleplans to wydana na Androida mobilna strategia czasu rzeczywistego. Projekt korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami i opracowało go studio C4M Productions.

Fabuła

Battleplans przenosi nas do odrobinę nietypowej krainy fantasy. Wciąż jest one pełna magii i obok ludzi zamieszkują ją takie rozumne rasy jak elfy czy krasnoludy, ale jednocześnie poziom rozwoju technologicznego nie przypomina średniowiecza, a społeczności zorganizowane są w bardziej prymitywne barbarzyńskie plemiona.

Gra obsadza nas w roli wodza jednej z osad, który próbuje wywalczyć dla swoich ludzi przestrzeń życiową. W kampanii naszym zadaniem jest najpierw odparcie inwazji nacji Czaszkogłowych, a następnie przejście do kontrofensywy i zajęcie ich terytoriów.

Mechanika

Battleplans to strategia czasu rzeczywistego, w której zajmujemy się zarówno zarządzaniem plemieniem, jak i toczeniem bitew. Surowce i złoto gromadzimy automatycznie z zajętych terenów. Tym samym im więcej z nich podbijemy, tym szybszy staje się rozwój naszego imperium. Posiadamy jedną bazę, którą możemy ulepszać. Tam m.in. szkolimy armię i prowadzimy badania nad nowymi technologiami.

Podczas samych potyczek dowodzimy niewielkimi oddziałami wojowników i każdemu z nich przewodzi jeden bohater. Gra oferuje sporą różnorodność herosów, a każdy z nich wyposażony został w jedną umiejętność specjalną, np. teleportację lub zaklęcie kuli ognistej. Nie zabrakło także prostych elementów RPG i postacie mogą gromadzić punkty doświadczenia, za które ulepszamy potem ich zdolności. Wygrane najczęściej wymagają osiągnięcia konkretnych celów (np. zdobycia dwóch punktów na mapie), a nie jedynie wybicia co do nogi wrogów, zaś dzięki limitom czasowym bitwy nie trwają zbyt długo, jednocześnie wymuszając skoncentrowanie się na realizacji zadań, a nie czystej walce.

Tryby gry

Battleplans oferuje kampanię, w której musimy pokonać plemię Czaszkogłowych. Dostępna jest też funkcjonalność multiplayer, ale została ona zrealizowana w dosyć nietypowy sposób. Gracze nie walczą ze sobą bezpośrednio - strona broniąca się tworzy krótkie plany bitewne za pomocą prostego interfejsu, które następnie realizuje sztuczna inteligencja. Natomiast strona atakująca wydaje w czasie rzeczywistym komendy i próbuje znaleźć luki w planach wroga.

Minirecenzja Battleplans – casualowy RTS z wyższej półki

PLUSY:
  1. jak na warunki oferowane przez urządzenia mobilne jest to całkiem zaawansowany RTS;
  2. dobrze zrealizowane sterowanie;
  3. świetny styl graficzny – można się w nim zakochać.
MINUSY:
  1. dla RTS-owych wyjadaczów gra może być zbyt prosta;
  2. system energii potrafi być dokuczliwy, jeżeli lubicie dużo grać.

Użytkownicy smartfonów i tabletów raczej nie mają co narzekać na brak gier strategicznych, które są jednym z popularniejszych gatunków. Mamy rozmaite aplikacje tower defense, strategie ekonomiczne, społecznościowe, rozmaite mieszanki, ale jeżeli jednak chodzi o pełnoprawne RTS-y, to w tym przypadku jest to zupełnie inna bajka, gdyż do dziś nie doczekaliśmy się mobilnego odpowiednika dajmy na to StarCrafta. Problemem są oczywiście ekrany dotykowe, które nie są w stanie zastąpić myszki i klawiatury, więc deweloperzy podczas tworzenia tego typu gier zazwyczaj je upraszczają. Podobnie jest z Battleplans.

Czy to źle? W tym przypadku na pewno nie, gdyż twórcom udało się sprawnie połączyć pewne elementy hardkorowych RTS-ów z regułami rządzącymi światem gier mobilnych. Zabawa polega przede wszystkim na walce, w której naszym celem jest zdobycie trzech kryształów, ewentualnie kontrolowanie dwóch z nich w momencie gdy czas dobiega do końca. Prowadzą do nich różne ścieżki, więc wszystkich z nich nie jesteśmy w stanie bronić, ale tyczy się to też przeciwnika. Oznacza to, że nie tylko my musimy kombinować, by odnieść zwycięstwo. Tak czy siak, ruch jednostek to podstawa, gdyż zawsze jest ich za mało. Cele wskazujemy przy użyciu transparentu, ale możemy także opóźniać wszystkie manewry, by oddział trafił w odpowiednie miejsce w odpowiednim momencie. Z czasem zdobywamy wiele rozmaitych żołnierzy, których po prostu trzeba nauczyć się odpowiednio wykorzystywać, bo choć podczas ataku często przeważa siła, a nie jakość, tak w obronie musimy dużo bardziej kombinować, zastawiać pułapki, a nawet atakować własnych podopiecznych, by poznać ich słabe strony.

Battleplans choć ma proste zasady gry, to wymaga poświęcenia i nauki. Naturalnie starzy RTS-owi wyjadacze raczej nie będą mieć problemów z ogarnięciem wszystkich mechanizmów, gdyż dla nich będzie to nieco prostacka strategia. Jednak jak na warunki oferowane przez urządzenia mobilne, tytuł pozytywnie wyróżnia się na tle konkurencji. Nie bez znaczenia jest także świetna oprawa graficzna, a jedynym poważnym mankamentem jest fakt, że to darmowa produkcja, w której czasami musimy się pomęczyć z systemem energii.

Sumując, nie jest to pełnoprawny przedstawiciel gatunku RTS, zapewniający równie wiele atrakcji, ale jeżeli zapomnimy na chwilę, że istnieje coś takiego jak PC-ty, to nie będzie to Wam zupełnie przeszkadzać. Dodatkowo tytuł może być fajnym wstępem do tego typu gier dla osób, które do tej pory bały się ich spróbować.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Battleplans: Odpowiednia dla każdego wieku.

iOS
AND