Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Ashes of the Singularity (PC)

Ashes of the Singularity PC

Utrzymana w klimatach science fiction strategia czasu rzeczywistego, za której powstanie odpowiada znane z cyklu Galactic Civilizations studio Stardock Systems.

Strategiczne | science fiction | RTS | multiplayer

PC Windows
Okładka Ashes of the Singularity (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

31marca2016

31marca2016

Steam

Ashes of the Singularity to pecetowa strategia czasu rzeczywistego utrzymana w klimacie science-fiction. Grę opracowało studio Stardock, znane głównie z serii Galactic Civilizations.

Akcja toczy się w odległej przyszłości, w czasach, gdy ludzka cywilizacja w niczym nie przypomina już dzisiejszej. Po wynalezieniu potężnej świadomej AI imieniem Haalee nasza rasa weszła w okres szalonego rozwoju technologicznego i po pewnym czasie porzuciła biologiczne ciała, przenosząc swoją świadomość do systemów elektronicznych. Jednocześnie odkryto substancję znaną jako Turinium, umożliwiającą tworzenie maksymalnie efektywnych jednostek komputerowych. Szybko stała się ona najcenniejszym surowcem i główną walutą, gdyż jej właściciele byli tym inteligentniejsi, im więcej jej posiadali. Jednocześnie pojawiła się nowa rasa istot kompletnie sztucznych, będących potomkami świadomej sztucznej inteligencji.

Obie grupy przez długi czas żyły w pokoju. Gdy zabrakło niewykorzystanego Turinium na Ziemi, cywilizacji udało się rozszerzyć na inne planety, które zaczęto konwertować w tę cenną substancję. Niestety, choć ludzkość porzuciła biologiczne ciała, to nie udało jej się zostawić za sobą chciwości. Żądna nowych terytoriów zaczęła przeobrażać w Turinium wszystkie napotkane światy, nawet te zamieszkane przez inteligentne istoty, które płaciły za to życiem. Haalee i pokrewne jej AI nie mogły dłużej tolerować tego barbarzyństwa i po raz pierwszy od stuleci wybucha wojna.

Ashes of the Singularity zawiera elementy typowe dla strategii czasu rzeczywistego, czyli zbieranie surowców, wznoszenie budynków oraz toczenie bitew, ale realizuje je w znacznie większej niż standardowa skali. Wszystkie starcia rozgrywane są nie na małych mapach, a na powierzchniach całych planet. Podczas zabawy zajmujemy się gromadzeniem metali i radioaktywnych izotopów oraz przejmowaniem kontroli nad obiektami generującymi energię. Te trzy surowce pozwalają na konstruowanie budynków, prowadzenie badań nad nowymi technologiami oraz tworzenie armii. Planety podzielone są na szereg regionów i każdy z nich posiada jeden generator. Przejęcie nad nim kontroli oddaje nam we władanie całe przypisane do niego terytorium. Jednocześnie musimy zapewnić połączenie między wszystkimi zajętymi terenami a nasza bazą, gdyż tylko to pozwoli na gromadzenie surowców.

W Ashes of the Singularity każda jednostka pełni określoną rolę i próba pokonania wrogów poprzez rzucanie na ich pozycję całej armii rzadko kończy się zwycięstwem. Oczywiście, ręczne kontrolowanie kilku tysięcy maszyn byłoby niemożliwe, dlatego autorzy wprowadzili tworzone przez gracza tzw. meta-oddziały. Moduł AI każdego członka tej grupy jest świadomy działań swoich towarzyszy i potrafi z nimi współpracować. To sprawia, że użytkownik jest w stanie przewidzieć jak zachowają się konkretne oddziały i na tej podstawie może tworzyć konfiguracje ich członków. Wszystkim tym możemy bawić się zarówno samotnie, jak i w kilku trybach multiplayer.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Ocena czytelników: 6,1 / 10 na podstawie 48 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.4 / 10 na podstawie 44 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Ashes of the Singularity

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Ashes of the Singularity

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Quad Core 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7 3.4 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB Geforce GTX 970/Radeon R9 390 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Recenzja gry Ashes of the Singularity - ogromne bitwy w cieniu mankamentów
Recenzja gry Ashes of the Singularity - ogromne bitwy w cieniu mankamentów

Recenzja 15 kwietnia 2016, 06:21

Jedynym trybem, w którym gra wreszcie rozwija skrzydła, okazuje się multiplayer. To tutaj Ashes of the Singularity pozwala na największą pomysłowość i wykorzystanie błędów przeciwnika. Strategia prowadząca do wygranej musi brać pod uwagę nie tylko takie aspekty jak taktyka pola bitwy, ale też uwzględniać dobór jednostek, ich współpracę między sobą, zarządzanie surowcami, odpowiedni dobór uderzeń w kluczowe miejsca na mapie i wiele innych. Bitwy toczone są nierzadko za pomocą tysięcy jednostek, a konkretne starcia niekoniecznie musi wygrać większa armia, tylko ta, która w danej chwili nadaje się lepiej do danego zadania. Trzeba jednak pamiętać, że nie walczymy jedynie wojskiem, ale również ekonomią. Ponadto warto planować o trzy kroki naprzód. To nie gra, w której zwycięstwo przychodzi samo w wyniku „cieszenia się chwilą”. Bywa, że rozstrzygnięcie jest już przesądzone w efekcie kilku błędnych lub właściwych decyzji zaraz na początku rozgrywki albo dlatego, że przeciwnik zrobił coś, czego się nie spodziewaliśmy. Biorąc to wszystko pod uwagę, możemy być pewni, że nie wygramy danej potyczki przez przypadek, a każde kolejne zwycięstwo będzie od nas wymagać pewnej dozy kreatywności. Co prawda gracze mniej zaznajomieni z gatunkiem RTS, widząc tak rozbudowaną część strategiczną, mogą się po prostu zniechęcić. Tym bardziej że do treningu w single playerze nie mobilizują kłopoty ze sztuczną inteligencją.