Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Arena Wars (PC)

Arena Wars PC

Arena Wars to gra przeznaczona głównie do rozgrywek wieloosobowych, chociaż i miłośnicy gry w pojedynkę znajdą tu coś dla siebie.

Strategiczne | science fiction | RTS

PC Windows
Okładka Arena Wars (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

16lipca2004

Arena Wars to gra przeznaczona głównie do rozgrywek wieloosobowych, chociaż i miłośnicy gry w pojedynkę znajdą tu coś dla siebie. Gra łączy w sobie najważniejsze zasady i podejście do rozgrywki wzięte z RTSów oraz szybką akcję znaną z shooterów, na którą twórcy gry położyli nacisk. Można to scharakteryzować jednym zdaniem – „mniej zarządzania zapleczem surowcowym - więcej walki”. Fabuła gry w przypadku Arena Wars nie ma większego znaczenia, nie dziwne więc iż została potraktowana trochę po macoszemu. Z symulacji wojskowego treningu wyewoluował nowy rodzaj sportu - Arena Wars. Stał się on tak popularny, że zainteresowały się nim największe osobistości 22 wieku oraz najbogatsze korporacje. Biorąc udział w tych zmaganiach wszyscy starają się zostać legendą za życia, ale tylko jednemu może się to udać - zwycięzcy turnieju Arena Wars.

Jak już wspomniałem to walka jest głównym celem gry. Ale droga do zwycięstwa nie prowadzi po prostu przez zniszczenie wrogiej bazy czy jednostek. Aby zdobywać punkty przechodząc kolejne poziomy musimy wypełniać konkretne zadania stawiane przed nami w danym scenariuszu. I tak może to być zdobycie wrogiej flagi, przetransportowanie bomby w określone miejsce czy też objęcie kontroli nad tzw. Strefami Dominacji przez określony przedział czasowy. Zwycięzcą zostaje gracz, któremu uda się sprostać konkretnym celom gry. Elementy „ekonomiczne” sprowadzają się do otrzymania na początku rozgrywki określonej sumy pieniędzy, za którą możemy kupować jednostki. Jeśli nasz wojownik zostanie zniszczony, pieniądze wydane na jego zakup wracają do puli i możemy ponownie nimi dysponować. Nie stawiamy również żadnych budynków - na starcie dostajemy Bazę oraz Elektrownię. Tej drugiej należy bronić za wszelką cenę gdyż wraz z jej utratą giną wszystkie nasze jednostki. Oprócz wspomnianych budowli na mapie możemy znaleźć budynki, w których nasze oddziały ulepszą swoje parametry oraz tzw. „Warpgates” oferujące skróty dzięki teleportacji. Na mapie znajdziemy również różnego rodzaju power-upy, które ułatwią nam rozgrywkę Arena Wars, a przeciwnikom mogą znacznie pomieszać szyki.

Arena Wars, jak już wspomniano, oferuje rozgrywkę wielo i jednoosobową. W kampanii dla jednego gracza zmierzymy się z przeciwnikami kierowanymi przez komputerowe AI natomiast w trybach multiplayer stanie w szranki do 8 graczy. Autorzy gry przygotowali dla nich 3 tryby rozgrywki: Capture the Flag, Bombing Run oraz Double Domination. O ile pierwszy nie wymaga chyba wyjaśnień o tyle kilka słów wypada napisać o 2 pozostałych. I tak w Bombing Run na planszy gry umieszczona jest pewna ilość bomb a każdy z graczy usiłuje jedną z nich przenieść do bazy przeciwnika. Jeśli uda się ją umieścić tam na 20 sekund, gracz zdobywa punkt. Double Domination natomiast to tryb z dwoma punktami dominacji na mapie a zadaniem gracza jest zdobycie kontroli nad każdym z nich.

  • Sześć turniejów dla jednego gracza oferujących ponad 60 misji.
  • Rozgrywki wieloosobowe do 8 graczy poprzez LAN lub Internet.
  • Możliwość zapisania całej rozgrywki i późniejszego jej odtwarzania.
  • Ogromna ilość power-upów - nietykalność, dodatkowa osłona, zaawansowane możliwości, większe obrażenia itp.
  • Specjalne właściwości jednostek, m.in. latanie czy teleportacja.
  • Trzy rodzaje terenu - trawiasty, pustynny, wulkaniczny.
  • Łatwy w użyciu, intuicyjny edytor map.
  • Tutoriale dla początkujących.
Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 1 CD

Klasyfikacja PEGI Arena Wars

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Arena Wars

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium III 700MHz, 256 MB RAM, karta grafiki 32MB, 80MB HDD

Reaktywacja gry Arena Wars
Reaktywacja gry Arena Wars

wiadomość27 grudnia 2006

Z futurystyczną grą strategiczną czasu rzeczywistego firmy exDream entertainment, zatytułowaną Arena Wars, mogliście zapoznać się już przed dwoma laty. Jej autorzy pracują teraz nad odświeżoną wersją swojego dzieła, noszącą nazwę Arena Wars Reloaded i mającą komercyjnie zadebiutować w maju przyszłego roku. Developerzy zmieniają przede wszystkim engine graficzny oraz szereg innych elementów.