Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Ara: History Untold (PC)
OkładkaAra: History Untold (PC)

Ara: History Untold PC

Strategia turowa typu 4X, opracowana przez Oxide Interactive. W Ara: History Untold stajemy na czele wybranego narodu i prowadzimy go przez kolejne epoki, odkrywając i przejmując nowe terytoria, dbając o rozwój technologiczny i kulturowy, a także prowadząc działania wojenne.

Strategiczne | turowe | 4X | alternatywna historia | Xbox Game Pass | Find Your Next Game

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ara: History Untold Premiera PC

2024

Steam

2024

producent: Oxide Interactive wydawca: Xbox Game Studios / Microsoft Studios Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Ara: History Untold

Sid Meier's Civilization VI

Humankind

Old World

Ara: History Untold jest strategią turową typu 4X, za którą stoi studio Oxide Interactive. Mowa o zespole założonym między innymi przez byłych pracowników wyspecjalizowanej w tym gatunku firmy Firaxis Games (odpowiedzialnej między innymi za bestsellerową serię Civilization). Wcześniej autorzy omawianego projektu współtworzyli grę Ashes of the Singularity i dodatek Ashes of the Singularity: Escalation, a także opracowali autorską technologię, której wizytówką stało się demo technologiczne pod tytułem Star Swarm.

Mechanika

W Ara: History Untold akcję oglądamy z lotu ptaka. Podczas zabawy stajemy na czele wybranego narodu, a naszym zadaniem jest poprowadzić go przez kolejne epoki, ku świetlanej przyszłości. Tylko od nas zależy, czy zdecydujemy się wcielić w jedną z postaci historycznych, jak Safona, Nefertiti bądź Jerzy Waszyngton, czy też stworzymy od podstaw własnego przywódcę.

W trakcie rozgrywki musimy przede wszystkim odkrywać i przejmować nowe terytoria oraz pozyskiwać cenne surowce. Te ostatnie są nam potrzebne do wznoszenia różnorodnych struktur zapewniających nam umiejętności i bonusy strategiczne, a także do nieustannego rozwoju technologicznego, który daje nam dostęp do nowych towarów, zasobów i ulepszeń. Poza tym powinniśmy dbać o kulturę i sztukę oraz nawiązywać relacje z sąsiadami, z którymi możemy handlować bądź zawierać sojusze. Kiedy natomiast dyplomacja zawodzi, możemy wystawić potężną armię i posłać ją do boju. Myśląc globalnie, nie powinniśmy jednak zapominać o jednostkach, zwłaszcza że każdy obywatel posiada tu unikalną osobowość i historię, kształtowaną między innymi przez nasze poczynania.

Co ciekawe, w grze nie znajdziemy z góry ustalonych dróg zwycięstwa, toteż tylko od nas zależy, w jaki sposób zdominujemy pozostałe nacje. To ostatnie, w połączeniu z generowanymi proceduralnie mapami oraz stawianymi przed nami wyzwaniami, sprawia, że każda rozgrywka wygląda zupełnie inaczej niż poprzednie. A skoro o mapach mowa – na rozległych połaciach czekającej na podbicie ziemi znajdziemy zarówno tropikalne dżungle i ciągnące się po horyzont pustynie, jak i malownicze doliny czy strzeliste pasma górskie.

Kwestie techniczne

Ara: History Untold działa w oparciu o autorską technologię Nitrous Engine. Możliwości tego silnika graficznego są imponujące, toteż na wypełnionych budynkami i roślinnością mapach roi się od szczegółów.

Ostatnia modyfikacja 26 września 2023

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Ara: History Untold: Odpowiednia dla każdego wieku.