Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Ankh: Heart of Osiris (PC)

Ankh: Serce Ozyrysa PC

Ankh: Heart of Osiris

Ankh: Heart of Osiris jest kontynuacją wydanej w 2005 roku przygodówki Ankh: The Tales of Mystery, za której powstanie odpowiada studio Deck13 Interactive.

Przygodowe | point-and-click | starożytność | mitologia egipska

PC Windows
Okładka Ankh: Heart of Osiris (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

17listopada2006

9listopada2007

pudełko PL

Ankh: Heart of Osiris to pozycja, która wprawdzie nie jest pełnoprawną kontynuacją The Tales of Mystery, ale z pewnością osłodzi wszystkim fanom tej klasycznej gry przygodowej oczekiwania na kolejną część Ankha. Określany przez twórców mianem kolejnego epizodu, Heart of Osiris ponownie pozwala nam na interakcję ze znanymi bohaterami oraz kontynuuje wiele wątków z pierwowzoru.

Warstwa fabularna gry traktuje o dalszych losach dobrze znanych z pierwszej odsłony – Assila i Thary. Głównym bohaterem pozostaje młodzieniec, lecz scenariusz nie ogranicza nas tylko do tej postaci – gracz ma także możliwość kontrolowania urodziwej Thary, a nawet samego Faraona. Fabuła najnowszej odsłony przedstawia wiele zagadnień i wątków z pierwszej części w zupełnie nowym świetle, zaś scenariusz obfituje w zaskakujące wydarzenia. Assil w pewnym momencie traci Ankha na rzecz Osirisa, który sprzyjające warunki zamierza skutecznie wykorzystać, ponownie usiłując przedostać się do świata żywych – umożliwia mu to moc zawarta w tytułowym, mitycznym przedmiocie. Do realizacji misternego planu potrzebuje jednak swojego serca, skradzionego wieki temu przez odwiecznego wroga Setha i ukrytego gdzieś w Egipcie. Stąd podtytuł drugiego epizodu tej przygodówki.

Gracz odwiedza łącznie 15 różnych lokacji, z czego ok. połowa jest zupełnie nowa, zaś reszta wykorzystuje motywy The Tales of Mystery, lecz jest znacznie lepiej dopracowana i zmodernizowana. Silnik programu został w dużej mierze przebudowany i teraz oferuje szereg nowoczesnych technologii, w tym dynamiczne oświetlenie, bardziej realistyczną synchronizacją ust bohaterów z wypowiadanymi kwestiami czy niezawodne wyszukiwanie ścieżek. Mimo to, minimalne wymagania sprzętowe nie uległy poważnym zmianom. Nie zdecydowano się na przebudowę interfejsu, który doskonale sprawdził się w podstawce.

Program jest przystosowany do samodzielnego funkcjonowania i nie wymaga podstawowej wersji gry, lecz silnie zaleca się, by gracz przed rozpoczęciem kolejnego epizodu dobrze zapoznał się z pierwszą częścią, a docelowo ją ukończył – Heart of Osiris silnie bazuje bowiem na opowieści przedstawionej w pierwowzorze i dla świeżych graczy wiele rzeczy może wydawać się zupełnie niezrozumiałych. Oczywiście, duża część występujących bohaterów niezależnych to postacie całkowicie nowe (i czasami bardzo pomysłowe, np. płonący krzak, który podaje się za Boga – motyw znany bynajmniej nie z mitologii egipskiej). Chociaż nie mamy do czynienia z pełnym sequelem, programiści z Deck 13 zapewniają, iż scenariusz Serca Ozyrysa zapewni graczom podobną do pierwszej części długość zabawy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 89 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 6,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Ankh: Serce Ozyrysa

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Ankh: Serce Ozyrysa

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 1.5 GHz, 256MB RAM, karta grafiki 64MB (GeForce 3 lub lepsza)

Ankh: Serce Ozyrysa - recenzja gry
Ankh: Serce Ozyrysa - recenzja gry

Recenzja 6 września 2007, 13:56

Dana nam będzie również możliwość spojrzenia na Egipt oczami samego władcy owego przeuroczego państwa nad Nilem, chociaż zapewne każdy z nas wolałby raczej patrzeć nań z nieco wyższego poziomu. Wszak jak to mówią, kiedy władza schodzi do ludu, to lud ma wówczas prze... przeogromne kłopoty, powiedzmy. Dlaczego nasz ulubiony faraon sięgnął bruku i co należy uczynić, by znów zasiadł na tronie, dowiecie się w trakcie gry.