Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Airport CEO (PC)
OkładkaAirport CEO (PC)

Airport CEO PC

Airport CEO to gra ekonomiczna typu tycoon pozwalająca nam wskoczyć w buty dyrektora lotniska. Produkcja Apoapsis Studios stawia przed nami zadanie zaprojektowania i rozwijania sprawnie funkcjonującego kompleksu, na który składa się masa współpracujących ze sobą instalacji.

Strategiczne | ekonomiczne | samoloty | 2D | transport | top-down | indie | porty lotnicze/kontrola lotów

Airport CEO Premiera PC

wczesny dostęp

28września2017

4marca2021

Steam

4marca2021

producent: Apoapsis Studios wydawca: Apoapsis Studios Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisyAngielskie napisy

Gry podobne do Airport CEO

Airline Tycoon

Airport Tycoon 3

SimAirport

Airport CEO to dostępna na platformie PC ekonomiczna gra strategiczna 2D, w której wcielamy się w dyrektora lotniska. Produkcja stanowi debiut szwedzkiej grupy deweloperskiej Apoapsis Studios.

Mechanika

Zadaniem gracza w Airport CEO jest zaprojektowanie prosperującego lotniska i rozwijanie go. Cel ten osiągamy, zajmując się wieloma aspektami całego obiektu: planujemy rozmieszczenie elementów infrastruktury, zatrudniamy pracowników różnego szczebla, a przede wszystkim – podpisujemy kontrakty z firmami lotniczymi i rozmieszczamy połączenia w planie lotów.

Zanim jednak rzesze szczęśliwych podróżnych ucieszą nasze oczy, będziemy musieli wszystko rozplanować i zbudować, korzystając z brygady zakontraktowanych robotników. Przy rozmieszczaniu obiektów poruszamy się na różnych poziomach szczegółowości: wielkie elementy, takie jak pasy startowe, wieże kontrolne i hangary dla pojazdów pomocniczych stawiamy w całości, pamiętając o połączeniu ich stosownymi drogami. Przy planowaniu terminala możemy jednak puścić wodze wyobraźni i zatroszczyć się o eleganckie zaaranżowanie nawet pojedynczych foteli w sali odlotów czy też umywalek w łazienkach.

Po określeniu kształtu pomieszczeń musimy rozlokować w nich punkty informacyjne, stanowiska odprawy, a nawet bramki bezpieczeństwa pilnujące dostępu do stref wewnętrznych. W miarę rozwijania się naszego lotniska do niezbędnych toalet i kanap dołączają też obiekty dodatkowe, takie jak bary czy sklepy, mające na celu uprzyjemnienie pasażerom czasu oczekiwania. Niektóre z tych przybytków wymagają jednak czasu i pieniędzy do odblokowania.

Wiele instalacji potrzebuje personelu, który musimy ręcznie zatrudnić. Bramki ochrony nie na wiele się zdadzą bez pracujących przy nich ochroniarzy, a przy niewystarczającej liczbie sprzątaczy nasze lotnisko szybko zacznie zarastać brudem. Do pracy możemy również przyjąć specjalistów od spraw finansowych czy też zarządzania zasobami ludzkimi, którzy otworzą przed nami nowe możliwości rozwoju. Przy przeglądaniu listy kandydatów na dane stanowisko możemy sprawdzić ich wykształcenie, doświadczenie, hobby, a także statystyki ważne dla ich funkcjonowania w grze (np. jak dobrze radzą sobie ze stresem).

Zbudowany i obsadzony obiekt jest gotowy na przyjęcie samolotów, zarówno małych awionetek, jak i potężnych maszyn przewożących rzesze pasażerów. Połączenia uzyskane dzięki kontraktom z liniami lotniczymi układamy w specjalnym menu. Od czasu do czasu może pojawić się potrzeba poradzenia sobie z nieprzewidzianymi wydarzeniami, takimi jak lądowania awaryjne, zakłócającymi ustanowiony plan lotów.

Wszystkie wydarzenia oraz podjęte przez nas decyzje ostatecznie wpływają na podróżników, z których każdy jest unikalnym człowiekiem o charakterystycznych cechach wpływających na jego zachowanie.

Tryby rozgrywki

Airport CEO zawiera tylko jeden tryb rozgrywki, w którym możemy wybrać lokalizację naszego lotniska na mapie świata, a następnie rozwijać je od podstaw. Gra pozwala na wybranie imienia naszego dyrektora lotniska, a także nazwanie samego lotniska oraz określenie poziomu trudności (w tym wariantu sandbox, w którym nie musimy martwić się o fundusze).

Kwestie techniczne

Gra ukazała się na platformie PC dzięki technologii silnika Unity. Oprawę wizualną zrealizowano w dość prostej i czytelnej grafice 2D, przywodzącej na myśl rozwiązania z tytułów Prison Architect oraz RimWorld.

Pozostałe informacje

Tego samego roku co Airport CEO do etapu wczesnego dostępu weszła też inna gra o podobnej tematyce – SimAirport studia LVGameDev LLC. Oprawa wizualna obu produkcji również jest podobna i bardzo przypomina tę znaną z popularnej gry ekonomicznej Prison Architect (Introversion Software).

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.5 / 10 na podstawie 38 głosów czytelników.

Airport CEO cena w dniu premiery: 89,99 PLN

Wymagania wiekowe Airport CEO: Odpowiednia dla każdego wieku.

Airport CEO Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz / AMD Dual Core 3.0 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
 • 4 GB HDD
 • Windows 8 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7 2.6 GHz / AMD Quad Core 3.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 lub lepsza
 • 4 GB HDD
 • Windows 10 64-bit