Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS5
Okładka Abandoned (PS5)
OkładkaAbandoned (PS5)

Abandoned PS5

Survival horror FPP, w którym wcielamy się w mężczyznę walczącego o przetrwanie w ponurym lesie. Abandoned stawia na realizm pod kątem oprawy graficznej oraz mechaniki.

Akcji | FPP | survival horror | horror | indie | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Abandoned Premiera PS5

listopad2021

producent: Blue Box Game Studios wydawca: Blue Box Game Studios

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Abandoned jest survival horrorem kładącym nacisk na realizm zarówno pod kątem oprawy graficznej, jak i mechaniki. Produkcja została opracowana przez niderlandzki zespół Blue Box Game Studios, mający w swoim portfolio takie projekty, jak Rewind: Voices of the Past (który w 2015 roku przeszedł przez Steam Greenlight, po czym słuch po nim zaginął) oraz The Haunting: Blood Water Curse (który z kolei trafił do Wczesnego dostępu na platformie firmy Valve, jednak później został przejęty przez inne studio – Createq Interactive).

Fabuła

Głównym bohaterem gry Abandoned jest Jason Longfield. Mężczyzna budzi się w ponurym lesie, nie pamiętając, jak się tu znalazł. Niedługo później protagonista odkrywa, że został uprowadzony, a jego porywaczom przyświecał złowieszczy cel. Próbując uciec, Jason musi stoczyć prawdziwą walkę o przetrwanie.

Mechanika

W Abandoned akcję ukazano z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Produkcja oddaje nam do dyspozycji rozległy otwarty świat, który możemy swobodnie przemierzać. W trakcie eksploracji możemy natknąć się na niebezpieczeństwa, z którymi bohater radzi sobie, robiąc użytek z pistoletu, bądź... uciekając. Jako że nie mamy do czynienia z dynamiczną strzelanką, musimy rozważnie stawiać kolejne kroki, a także często działać w ukryciu. Każde użycie broni natomiast powinno być odpowiednio zaplanowane; o strzelaniu w trakcie biegu lub tuż po nim nie ma tu mowy, gdyż z uwagi na szalejące tętno i trudność w złapaniu oddechu przez Jasona jego celność drastycznie maleje.

Kwestie techniczne

Abandoned posiada niebywale realistyczną grafikę. Dotyczy to przede wszystkim lasu i porastających go, wyschniętych drzew. Produkcję przygotowano z myślą o działaniu w rozdzielczości 4K i w 60 klatkach na sekundę. Ponadto tytuł wykorzystuje unikalne możliwości PlayStation 5, robiąc użytek z haptycznych wibracji i adaptacyjnych spustów, a także z dźwięku przestrzennego.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 9.1 / 10 na podstawie 12 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Abandoned: 18+