Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka A Place for the Unwilling (PC)

A Place for the Unwilling PC

Gra przygodowa z widokiem izometrycznym i otwartym światem, zainspirowana przez Sunless Sea oraz The Legend of Zelda: Majora's Mask. W A Place for the Unwilling trafiamy do industrialnego miasteczka pełnego rozmaitych sekretów i zagadek.

Przygodowe | widok izometryczny | 2D | crowdfunding | indie | eksperymentalne/artystyczne

PC Windows
Okładka A Place for the Unwilling (PC)

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

25lipca2019

25lipca2019

Steam

A Place for the Unwilling na PC jest dziełem studia AlPixel Games. Nie jest to jego debiutancki projekt – zespół ma bowiem na swoim koncie rozmaite, mniejsze produkcje. Tytuł ma za sobą udaną kampanię w serwisie Kickstarter, gdzie twórcy zorganizowali zbiórkę pieniędzy potrzebnych na dokończenie procesu produkcji i wprowadzenie ostatnich szlifów.

Fabuła

Gracz wciela się w jednego z obywateli miasteczka – niegdyś niewielkiego, dziś, za sprawą rozwoju przemysłu, pełnego anonimowych, samotnych w tłumie ludzi. By przeżyć, bohater musi zarabiać – na szczęście, jako jeden z niewielu szczęśliwców, nie jest skazany na pracę w fabryce. Protagonista trudni się handlem, co zmusza go do podróżowania pomiędzy domami klientów. Z czasem trafia na trop skrywanej przez miasto tajemnicy – nic nie jest tutaj takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka, a nad funkcjonowaniem mieściny czuwa jakaś siła wyższa. Jaka? Rozwikłanie tej zagadki staje się celem protagonisty i jednocześnie gracza.

Wielowątkowa fabuła przekazywana jest zarówno w formie rozmów z napotkanymi postaciami, jak i poprzez rozmaite notatki czy artykuły wycięte z gazet. Należy odnotować, iż możemy tu spotkać osiemnastu bohaterów niezależnych. Liczba ta nie robi większego wrażenia, jednak każda z postaci została szczegółowo zaprojektowana – może zatem pochwalić się własnym portretem psychologicznym i unikalną, niekiedy zaskakującą, historią.

Mechanika

A Place for the Unwilling jest grą przygodową z elementami survivalu, inspirowaną przez takie gry jak Sunless Sea oraz The Legend of Zelda: Majora's Mask. Rozgrywka, zaprezentowana w rzucie izometrycznym, koncentruje się na zwiedzaniu niewielkiego miasteczka o otwartej strukturze, a spotkane po drodze postacie niezależne gotowe są do rozmowy lub handlu z bohaterem – cały czas musimy bowiem dbać o to, by mieć dość pieniędzy na zaspokojenie potrzeb naszego protagonisty. Podczas zabawy zwiedzamy uliczki oraz wnętrza domostw i innych zabudowań, wpadając na trop coraz bardziej zaskakujących spisków, zagadek i sekretów. Pomimo że mieścina nie należy do największych, została zaprojektowana z dbałością o najmniejsze detale. Gracz może zatem zajrzeć w każdy jej zakamarek (co niekiedy wymaga kombinowania) w poszukiwaniu fragmentów fabularnej układanki.

Miejscowość działa jak żywy organizm, a każda napotkana osoba i przedmiot mają w nim swoje miejsce. Na drodze bohatera wielokrotnie stają tak zwane cienie – postacie, które stały się częścią anonimowego tłumu. Ciążąca nad nimi „klątwa” możliwa jest do złamania, co odbywa się niekiedy poprzez najprostsze czynności, takie jak choćby usłyszenie imienia konkretnej osoby. Przeprowadzane z nimi dialogi uchylają rąbka tajemnicy, zbliżając protagonistę do rozwiązania miejskiej zagadki.

Kwestie techniczne

A Place for the Unwilling na PC może pochwalić się dwuwymiarową, ręcznie rysowaną oprawą, a spowijająca całą okolicę mgła dodaje jej smaczku. Na potrzeby gry skomponowano również klimatyczną ścieżkę dźwiękową.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Cena gry w dniu premiery: 53,99 PLN

Gry podobne do A Place for the Unwilling

Wymagania wiekowe A Place for the Unwilling

12+

Wymagania sprzętowe A Place for the Unwilling

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Intel Pentium 4 2.0 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza, 6 GB HDD, Windows 7