Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Kingdom Hearts - seria gier na platformę PSP

Ciesząca się dużą popularnością seria gier jRPG, których akcja toczy się w uniwersum łączącym światy cyklu Final Fantasy oraz bajek animowanych Walta Disney'a. Marka wykreowana została przez koncern Square-Enix.

Pomysłodawcą serii Kingdom Hearts jest Tetsuya Nomura, znany z udział w pracach nad takimi grami jak Final Fantasy VII czy Super Mario RPG. Pierwsza odsłona cyklu wydana została w 2002 roku jako tytuł na wyłączność dla konsoli PlayStation 2. Jeszcze w tym samym roku deweloperzy ze Square-Enix pokusili się o edycję rozszerzoną – Kingdom Hearts: Final Mix skierowaną wyłącznie na rynek japoński. Na kontynuację gracze musieli poczekać do 2004 roku, kiedy to ukazała się gra Kingdom Hearts: Chain of Memories adresowana na kieszonkową konsolę GameBoy Advance. Pełnoprawny sequel – Kingdom Hearts II trafił w ręce graczy dopiero w 2005 roku. W kolejnych latach seria doczekała się szeregu poprawionych edycji, spin-offów oraz wydań zbiorczych. W 2013 roku twórcy zapowiedzieli Kingdom Hearts III w wersjach na platformy ósmej generacji (PlayStation 4 i Xbox One).

Tym co wyróżnia serię Kingdom Hearts na tle innych produkcji jRPG jest unikalne połączenie światów Final Fantasy oraz uniwersum Walta Disney'a. Fabuła koncentruje się zazwyczaj na perypetiach 14-letniego Sory, którego w walce z siłami ciemności wspierają takie postaci drugoplanowe jak: Myszka Miki, Kaczor Donald, Squall Leonhart, Tudus czy Auron.

Zgodnie z konwencją gier jRPG kluczowym elementem zabawy są widowiskowe potyczki z przeciwnikami. W odróżnieniu od serii Final Fantasy, gracz bezpośrednio kontroluje poczynania głównego bohatera w walce, przy czym w wielu fragmentach może liczyć na pomoc postaci kontrolowanych przez komputerową sztuczną inteligencję.

Od samego początku gry z cyklu Kingdom Hearts wyróżniają się atrakcyjną oprawą audiowizualną. Trójwymiarowa grafika przykuwa uwagę intensywną kolorystyką oraz ciekawym połączeniem stylów manga oraz zachodniej kreskówki.

Według szacunków firmy Square-Enix do końca 2012 roku łączna sprzedaż gier z cyklu Kingom Hearts przekroczyła 19 milionów egzemplarzy. Popularność marki znalazła swoje przełożenie także w postaci zabawek, kolekcjonerskich figurek oraz komiksów manga.

Kingdom Hearts: Birth by Sleep
Kingdom Hearts: Birth by Sleep

RPG 9 stycznia 2010

Kingdom Hearts: Birth by Sleep to japońska gra cRPG, kontynuacja trylogii Kingdom Hearts. Za produkt odpowiada studio Square-Enix odpowiedzialne za bestsellerowy cykl Final Fantasy.