Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Colin McRae Rally - seria gier

Seria gier wyścigowych pozwalających graczom wcielić się w role kierowców samochodów rajdowych. Cykl wykreowany został przez firmę Codemasters i należy do czołowych marek w portfolio brytyjskiego producenta.

Pierwsza odsłona serii – Colin McRae Rally ukazała się w 1999 roku w wersji na komputery PC oraz konsolę PlayStation. Tytularnym patronem gry i zarazem całego cyklu został brytyjski kierowca wyścigowy Colin McRae (mistrz WRC z 1995 roku), który uczestniczył również w procesie dewelopingu jako konsultant. Produkcja uznana została za udaną, choć nie wybitną. Znacznie większą sympatię wśród graczy i krytyków wzbudziła wydana w 2000 roku druga część – Colin McRae Rally 2.0. Kolejne lata przyniosły następnie odsłony serii - Colin McRae Rally 3 (2003), Colin McRae Rally 04 (2004) i Colin McRae Rally 2005 (2004), święcące triumfy zarówno na pecetach jak i konsolach szóstej generacji.

Jak przystało na gatunek gier wyścigowych, cykl Colin McRae Rally pozwala graczom wcielić się w role kierowców i zasiąść za kierownicą samochodów rajdowych różnych klas (począwszy od usportowionych modeli seryjnych aż po pojazdy odpowiadające wymogom WRC), często wywodzących się również z różnych okresów historycznych. Rozgrywka może obejmować pojedynczy wyścig, mistrzostwa, karierę a w niektórych przypadkach także próby zręcznościowe. Uzupełnieniem trybu jednoosobowego jest na ogół funkcjonalny multiplayer pozwalający na rywalizację z żywymi przeciwnikami w kilku wariantach. Gry z cyklu Colin McRae wyróżniają się na tle konkurencyjnych produkcji wysokiej jakości oprawą audiowizualną, w tym starannym odwzorowaniem wyglądu i dźwięków poszczególnych samochodów. Dotyczy to zwłaszcza gier stworzonych w oparciu o autorską technologię studia Codemasters Software – silnik Ego Engine.

Colin McRae Rally
Colin McRae Rally

Wyścigi 27 czerwca 2013

Poświęcona rajdom samochodowym gra wyścigowa, firmowana nazwiskiem słynnego Colina McRae. Choć produkcja dzieli tytuł z pierwszą odsłoną cyklu Colin McRae Rally, zbudowano ją w oparciu o zawartość i technologię jej kontynuacji zatytułowanej Colin McRae Rally 2.0.

PCANDiOS

Colin McRae Rally 2005
Colin McRae Rally 2005

Wyścigi 24 września 2004

Piąta odsłona jednej z najpopularniejszych serii wyścigowych, zapoczątkowanej w 1998 roku przez brytyjskie studio Codemasters. Osią rozgrywki jest rozbudowany tryb kariery, w którym wspinamy się po szczeblach sławy, uczestnicząc w 20 rodzajach imprez o różnej randze. W grze odwzorowano ponad 30 licencjonowanych samochodów, reprezentujących typowe klasy rajdowe (2WD, Super 2WD, 4WD, 4WD Classic i inne). Wyścigowe zmagania odbywają się aż w 9 różnych krajach, podzielonych na osiem odcinków specjalnych. W porównaniu z poprzednimi odsłonami cyklu, gra doczekała się szeregu usprawnień, na czele z poprawioną pracą kamer oraz dopracowanym modelem zniszczeń, odwzorowującym zarówno drobne zadrapania, jak i poważne uszkodzenia z odpadaniem części samochodu włącznie. Podrasowaniu uległ także silnik graficzny, który oprócz wyższych rozdzielczości i bardziej szczegółowych tekstur, wzbogacono licznymi efektami specjalnymi (jak np. motion blur, towarzyszący nam podczas zderzenia).

PCPS2PSPXBOX

Colin McRae Rally 04
Colin McRae Rally 04

Wyścigi 26 września 2003

Czwarta odsłona rajdowej serii z firmy Codemasters sygnowanej imieniem i nazwiskiem słynnego kierowcy Colina McRae. Colin McRae Rally 04 jest najlepszą jak do tej pory częścią cyklu, starającą się jak najwierniej oddać realia rajdów samochodowych.

PCPS2XBOX

Colin McRae Rally 3
Colin McRae Rally 3

Wyścigi 25 października 2002

Trzecia odsłona popularnej serii wyścigów rajdowych. Tym razem twórcy położyli nacisk na zwiększenie roli kierowcy, przez wprowadzenie wątku fabularnego. Postarano się także o lepsze odwzorowanie modelu jazdy i zachowania samochodu podczas rajdów. „Trójka” zawiera osiem tras rajdowych umiejscowionych w Japonii, Hiszpanii, Grecji i innych krajach oraz dwanaście samochodów głównych i parę bonusowych.

PCPS2XBOX

Colin McRae Rally 2.0
Colin McRae Rally 2.0

Wyścigi 7 lipca 2000

Druga odsłona legendarnej serii wyścigowej sygnowanej nazwiskiem jednego z najlepszych kierowców w historii. Colin McRae Rally 2.0 przynosi ulepszoną oprawę audiowizualną, dodatkowy zręcznościowy tryb rallyrcross oraz nowe odcinki specjalne i samochody.

PCPS1GBA

Colin McRae Rally (1998)
Colin McRae Rally (1998)

Wyścigi 30 lipca 1998

Firmowana nazwiskiem mistrza świata Colina McRae gra wyścigowa, pozwalająca sprawdzić się za kierownicą precyzyjnie odwzorowanych samochodów rajdowych końca XX wieku. Produkcja bazuje na sezonie 1998 zmagań WRC.

PCPS1