Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Seria Colin McRae Rally - seria gier

Seria gier wyścigowych pozwalających graczom wcielić się w role kierowców samochodów rajdowych. Cykl wykreowany został przez firmę Codemasters i należy do czołowych marek w portfolio brytyjskiego producenta.

Pierwsza odsłona serii – Colin McRae Rally ukazała się w 1999 roku w wersji na komputery PC oraz konsolę PlayStation. Tytularnym patronem gry i zarazem całego cyklu został brytyjski kierowca wyścigowy Colin McRae (mistrz WRC z 1995 roku), który uczestniczył również w procesie dewelopingu jako konsultant. Produkcja uznana została za udaną, choć nie wybitną. Znacznie większą sympatię wśród graczy i krytyków wzbudziła wydana w 2000 roku druga część – Colin McRae Rally 2.0. Kolejne lata przyniosły następnie odsłony serii - Colin McRae Rally 3 (2003), Colin McRae Rally 04 (2004) i Colin McRae Rally 2005 (2004), święcące triumfy zarówno na pecetach jak i konsolach szóstej generacji.

Jak przystało na gatunek gier wyścigowych, cykl Colin McRae Rally pozwala graczom wcielić się w role kierowców i zasiąść za kierownicą samochodów rajdowych różnych klas (począwszy od usportowionych modeli seryjnych aż po pojazdy odpowiadające wymogom WRC), często wywodzących się również z różnych okresów historycznych. Rozgrywka może obejmować pojedynczy wyścig, mistrzostwa, karierę a w niektórych przypadkach także próby zręcznościowe. Uzupełnieniem trybu jednoosobowego jest na ogół funkcjonalny multiplayer pozwalający na rywalizację z żywymi przeciwnikami w kilku wariantach. Gry z cyklu Colin McRae wyróżniają się na tle konkurencyjnych produkcji wysokiej jakości oprawą audiowizualną, w tym starannym odwzorowaniem wyglądu i dźwięków poszczególnych samochodów. Dotyczy to zwłaszcza gier stworzonych w oparciu o autorską technologię studia Codemasters Software – silnik Ego Engine.

Colin McRae Rally
Colin McRae Rally

Wyścigi 27 czerwca 2013

Mobilny remake jednej z najwyżej ocenianych odsłon popularnej serii rajdowej firmy Codemasters, Colin McRae Rally 2.0, która ukazała się pierwotnie w 2000 roku. Gra została przygotowana pod okiem oryginalnych twórców cyklu przez studio Thumbstar Games. Do dyspozycji graczy oddano trzy główne tryby rozgrywki: mistrzostwa, szybki rajd i próbę czasową oraz dość skromny zestaw 4 ikonicznych wozów rajdowych, takich jak Ford Focus, Subaru Impreza, Mitsubishi Lancer Evo VI i Lancia Stratos. Rywalizacja toczy się na 30 odcinkach specjalnych (w Australii, Grecji i Kostaryce) o łącznej długości ok. 130 km. Autorzy remake;u skupili się w szczególności na odświeżeniu oprawy graficznej i dostosowaniu jej do współczesnych standardów HD. W porównaniu z pierwowzorem, zastosowano typowo arcade’owy model jazdy, który nie ma wiele wspólnego z rajdowymi zmaganiami, znanymi z pełnoprawnych odsłon cyklu. Podczas jazdy towarzyszy nam za to głos pilota Nicky'ego Grista – niegdysiejszego partnera Colina McRae.

PCANDiOS

Colin McRae Rally 2005
Colin McRae Rally 2005

Wyścigi 24 września 2004

Piąta odsłona jednej z najpopularniejszych serii wyścigowych, zapoczątkowanej w 1998 roku przez brytyjskie studio Codemasters. Osią rozgrywki jest rozbudowany tryb kariery, w którym wspinamy się po szczeblach sławy, uczestnicząc w 20 rodzajach imprez o różnej randze. W grze odwzorowano ponad 30 licencjonowanych samochodów, reprezentujących typowe klasy rajdowe (2WD, Super 2WD, 4WD, 4WD Classic i inne). Wyścigowe zmagania odbywają się aż w 9 różnych krajach, podzielonych na osiem odcinków specjalnych. W porównaniu z poprzednimi odsłonami cyklu, gra doczekała się szeregu usprawnień, na czele z poprawioną pracą kamer oraz dopracowanym modelem zniszczeń, odwzorowującym zarówno drobne zadrapania, jak i poważne uszkodzenia z odpadaniem części samochodu włącznie. Podrasowaniu uległ także silnik graficzny, który oprócz wyższych rozdzielczości i bardziej szczegółowych tekstur, wzbogacono licznymi efektami specjalnymi (jak np. motion blur, towarzyszący nam podczas zderzenia).

PCPS2PSPXBOX

Colin McRae Rally 04
Colin McRae Rally 04

Wyścigi 26 września 2003

Czwarta odsłona rajdowej serii z firmy Codemasters sygnowanej imieniem i nazwiskiem słynnego kierowcy Colina McRae. Colin McRae Rally 04 jest najlepszą jak do tej pory częścią cyklu, starającą się jak najwierniej oddać realia rajdów samochodowych.

PCPS2XBOX

Colin McRae Rally 3
Colin McRae Rally 3

Wyścigi 25 października 2002

Trzecia odsłona popularnej serii wyścigów rajdowych. Tym razem twórcy położyli nacisk na zwiększenie roli kierowcy, przez wprowadzenie wątku fabularnego. Postarano się także o lepsze odwzorowanie modelu jazdy i zachowania samochodu podczas rajdów. „Trójka” zawiera osiem tras rajdowych umiejscowionych w Japonii, Hiszpanii, Grecji i innych krajach oraz dwanaście samochodów głównych i parę bonusowych.

PCPS2XBOX

Colin McRae Rally 2.0
Colin McRae Rally 2.0

Wyścigi 10 grudnia 2000

Druga odsłona kultowego cyklu gier samochodowych, kładących nacisk na rajdowe zmagania. Tytuł, opracowany przez zespół Codemasters Software, pozwala nam walczyć o zwycięstwo na ponad 90 odcinkach specjalnych w ośmiu eliminacjach do mistrzostw świata. Za kierownicą trzynastu samochodów, wśród których prym wiodą Ford Focus 2000, Mitsubishi Lancer Evolution VI, Subaru Impreza WRC oraz Peugeot 206 WRC, możemy rozbijać się na torach ulokowanych w Finlandii, we Włoszech oraz w Kenii. Co ciekawe, w grze zaimplementowano dwa tryby: symulacyjny i zręcznościowy – drugi z wymienionych charakteryzuje się przede wszystkim uproszczonym modelem jazdy. Oprócz wariantu rozgrywki opracowanego z myślą o pojedynczym graczu, Colin McRae Rally 2.0 oferuje rozbudowany multiplayer, w którym może rywalizować maksymalnie ośmiu graczy – ponadto, dwie osoby mogą bawić się wspólnie na podzielonym ekranie. Całości dopełnia wysokiej jakości oprawa graficzna, na czele z zaawansowanym modelem uszkodzeń.

PCGBA

Colin McRae Rally (1998)
Colin McRae Rally (1998)

Wyścigi 18 grudnia 1998

Rajdy samochodowe firmowane przez mistrza świata Colina McRea, znanego jako Latający Szkot, pozwalają wczuć się w rolę kierowcy rajdowego prowadzącego znane wyścigowe maszyny. Można ścigać się jednym z 12 autentycznych samochodów na ponad 52 trasach rajdowych umiejscowionych w ośmiu państwach.

PC