Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria UFC Undisputed - seria gier

Ciesząca się dużą popularnością seria sportowych bijatyk 3D, będąca symulacją walk MMA. Cykl wykreowany został przez specjalizujące się w tego rodzaju produkcjach japońskie studio Yuke's przy współpracy z koncernem THQ, który zabezpieczył prawa licencyjne organizacji UFC (Ultimate Fighting Championship).

Pierwsza gra z serii trafiła w ręce użytkowników konsol Xbox 360 i PlayStation 3 w 2009 roku. Tytuł zyskał spore uznanie zarówno wśród graczy jak i krytyków, o czym świadczy średnia ocen recenzentów na poziomie 84/100 (wg danych serwisu metacritic.com). Niemal natychmiast po premierze ruszyły prace nad drugą odsłoną, która ukazała się dokładnie rok później. Mimo rozczarowujących dla koncernu THQ wyników sprzedaży podjęto decyzję o przygotowaniu trzeciej części. Gra UFC Undisputed 3 wydana została w 2012 roku, zbierając szereg bardzo pochlebnych opinii. Kłopoty finansowe właściciela marki postawiły jednak przyszłość serii pod znakiem zapytania. Ostatecznie po ogłoszeniu upadłości THQ umowa licencyjna z UFC została przejęta przez koncern Electronic Arts.

W grach z serii UFC Undisputed gracz ma okazję wcielić się w rolę profesjonalnego zawodnika mieszanych sztuk walki (MMA). Początkowo lista dostępnych zawodników obejmowała jedynie kilkadziesiąt nazwisk sportowców związanych z organizacją UFC. Wraz z Undisputed 3 została ona jednak rozszerzona również o najlepszych reprezentantów organizacji PRIDE.

Cechą charakterystyczną gier z cyklu UFC Undisputed jest wysoki realizm wirtualnych walk. Postać kontrolowana przez gracza może korzystać z technik właściwych m.in. dla kickboxingu, jujitsu, judo i zapasów. Pojedynki rozgrywane są we wnętrzu oktagonów i podlegają oficjalnym regułom regułom tego sportu. Poza trybem rywalizacji z komputerową sztuczną inteligencją, twórcy serii przygotowali szereg opcji zmagań z żywymi przeciwnikami zarówno lokalnie (na podzielonym ekranie) jak i poprzez sieć Internet.

Od strony technicznej cykl w dużym stopniu bazuje na rozwiązaniach zastosowanych w innych sportowych grach studia Yuke's, w tym chociażby serii WWE. Deweloperzy zadbali m.in. o realistyczne modele postaci zawodników i naturalnie wyglądające animacje ruchu. Sposób prezentacji walk wzorowany jest na prawdziwych relacjach telewizyjnych.

UFC Undisputed 3
UFC Undisputed 3

Sportowe 14 lutego 2012

Trzecia odsłona sportowej serii gier bazujących na licencjach organizacji Ultimate Fighting Championship oraz nieistniejącej już PRIDE. Gracze mają okazję wcielić się w ponad 150 zawodników UFC oraz PRIDE i stoczyć widowiskowe pojedynki w oktagonie i na ringu.

X360PS3

UFC Personal Trainer
UFC Personal Trainer

Sportowe 28 czerwca 2011

UFC Personal Trainer jest odpowiedzią THQ na takie produkty jak Wii Fit czy EA Sports Active z tą różnicą, że produkt amerykańskiego studia dosyć mocno związany jest ze światem mieszanych sztuk walk.

X360PS3Wii

UFC Undisputed 2010
UFC Undisputed 2010

Sportowe 25 maja 2010

UFC Undisputed 2010 to druga część serii sportowych bijatyk autorstwa studia deweloperskiego Juke's. Gra korzysta z oficjalnej licencji UFC - amerykańskiej federacji mieszanych sztuk walki (MMA). Gracze mogą wcielić się w swoich ulubionych zawodników i toczyć pojedynki na zamkniętych arenach, zwanych oktagonami. Twórcy zadbali o realistyczną oprawę wizualną starć oraz bogaty wybór dostępnych stylów walki.

X360PS3PSP

UFC 2009 Undisputed
UFC 2009 Undisputed

Sportowe 19 maja 2009

Ultimate Fighting Championship 2009 to gra podejmująca temat UFC, czyli amerykańskiej federacji sportów walki w formule MMA (Mixed Martial Arts). Wybieramy jednego z zawodników znanych ze wspomnianej federacji, po czym walczymy w ringu z przeciwnikiem. Celem jest zmuszenie oponenta do poddania się.

X360PS3