Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Lost Planet - seria gier

Wykreowana przez japoński koncern Capcom seria gier akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP).

Ojcami serii Lost Planet są Kenji Ohguro, Jun Takeuchi i Shin Kurosawa z wewnętrznej ekipy deweloperskiej Capcomu. Pierwsza odsłona cyklu - Lost Planet: Extreme Condition ukazała się w 2006 roku w wersji na konsole Xbox 360 i PlayStation 3, a nieco później również komputery PC. Największą popularność gra zdobyła wśród posiadaczy platformy produkowanej przez Microsoft, gdzie doczekała się także rozszerzonej wersji - Lost Planet: Colonies (2008). Na pełnoprawną kontynuację, czyli Lost Planet 2 gracze musieli poczekać do 2010 roku. Dwa lata później na sklepowe półki trafił spin-off - E.X. Troopers przeznaczony na konsole Nintendo 3DS i PlayStation 3. Deweloping kolejnej części cyklu powierzono studiu Spark Unlimited, które pod nadzorem Capcomu przygotowało Lost Planet 3.

Gry z serii Lost Planet posiadają zazębiającą się fabułę. Akcja toczy się w przyszłości, na planecie E.D.N. III, która miała stać się alternatywą dla zniszczonej przez wojnę, globalne ocieplenie i zanieczyszczenia Ziemi. Surowy klimat oraz obca rasa Akridów utrudniły kolonizację. Gracze poznają perypetie Śnieżnych Piratów, grupy kolonizatorów próbującej przetrwać w tym niegościnnym miejscu.

Rozgrywka koncentruje się na widowiskowych zmaganiach z instektoidalnymi potworami, jakie zamieszkują E.D.N. III. Podczas walk gracze mogą wykorzystać różnego rodzaju futurystyczne uzbrojenie, w tym bojowego mecha - Vital Suit.

Poza trybem zabawy solowej większość gier z cyklu Lost Planet oferuje rozbudowane opcje rozgrywki multiplayer, pozwalające m.in. na grę w kooperacji oraz zmagania drużynowe na urozmaiconych mapach.

Od samego początku seria Lost Planet wyróżnia się dopracowaną warstwą audiowizualną. Trójwymiarowa grafika generowana jest przez wydajny silnik MT-Framework, wykorzystywany również w innych grach produkowanych przez firmę Capcom.

Mimo sporego potencjału, cykl Lost Planet nigdy nie osiągnął spektakularnie wysokich wyników sprzedaży. Pierwsza odsłona serii rozeszła się w nakładzie niespełna 2 mln egzemplarzy, a druga osiągnęła ok. 1,5 mln. Wystarczyło to jednak, by zwrócić uwagę filmowców z Warner Bros., którzy w porozumieniu z Capcomem planują kinową ekranizację.

Lost Planet 3
Lost Planet 3

Akcji 27 sierpnia 2013

Trzecia odsłona cyklu gier akcji w konwencji science-fiction. W przeciwieństwie do wcześniejszych części stworzonych przez firmę Capcom, dewelopingiem Lost Planet 3 zajęło się studio Spark Unlimited (Call of Duty: Finest Hour, Turning Point: Fall of Liberty i inne). Fabuła stanowi prequel wydarzeń przedstawionych w Lost Planet: Extreme Condition. Protagonistą kampanii głównej jest cywilny pilot, uczestniczący w kolonizacji Eden III. Wkrótce okazuje się, że lodową planetę zamieszkuje rasa akridów, niebezpiecznych monstrów, w których żyłach płynie energia termalna. Twórcy zdecydowali się nieco spowolnić dynamikę rozgrywki i wprowadzić takie elementy jak system osłon oraz możliwość kierowania potężnymi robotami. Sięgnięto również po wydajny silnik Unreal Engine 3.

PCX360PS3

E.X. Troopers
E.X. Troopers

Akcji 22 listopada 2012

Strzelanka, w której akcja ukazana jest z perspektywy trzeciej osoby. Gra toczy się w tym samym świecie co seria Lost Planet, choć jednocześnie autorzy zaoferowali bardziej kreskówkowe i humorystyczne podejście do tematu. Zabawa polega głównie na mordowaniu wrogów, choć pojawiają się też proste elementy zarządzania baza operacyjną.

PS33DS

Lost Planet 2
Lost Planet 2

Akcji 11 maja 2010

Kontynuacja świetnej gry akcji opowiadającej o konflikcie toczącym się na pokrytej lodem planecie. Ponownie musimy zmierzyć się z obcą rasą Akrid, wykorzystując między innymi mechy.

PCX360PS3

Lost Planet: Colonies
Lost Planet: Colonies

Akcji 27 maja 2008

Lost Planet: Colonies to specjalna edycja gry Lost Planet: Extreme Condition. Jest ona grą akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby. Podobnie jak pierwowzór, przygotowana została przez studio Capcom, twórców takich serii jak Devil May Cry, Onimusha czy Resident Evil.

PCX360

Lost Planet: Extreme Condition
Lost Planet: Extreme Condition

Akcji 12 stycznia 2007

Lost Planet: Extreme Condition należy do gatunku gier akcji, w których rozgrywkę obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Opisywana pozycja powstała w biurach koncernu Capcom. Główne prace prowadzili m.in. Keiji Inafune (seria Onimusha) oraz Jun Takeuchi (Devil May Cry).

PCX360PS3