Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Overlord - seria gier

Overlord: Fellowship of Evil
Overlord: Fellowship of Evil

RPG 20 października 2015

Kolejna odsłona popularnej serii Overlord, zapoczątkowanej w 2007 roku przez studio Triumph Software. W produkcji, przygotowanej tym razem samodzielnie przez firmę Codemasters, akcję obserwujemy już nie w perspektywie trzecioosobowej, lecz w widoku z góry, przypominającym typowe produkcje hack’n’slash. Do dyspozycji graczy oddano zaś nie jednego, a czterech antybohaterów: wojowniczkę, nekromantę, krasnoluda oraz mrocznego elfa. Celem zabawy jest uwolnienie niewyobrażalnego zła, dzięki któremu cały świat padnie nam do stóp. Rozgrywka polega na przemierzaniu kolejnych lokacji, walce z przeciwnikami oraz rozwiązywaniu prostych zagadek. Każda z kontrolowanych postaci posiada oczywiście swoje własne, unikalne umiejętności, rozwijane stopniowo podczas rozgrywki. Dodatkowo możemy też korzystać z pomocy minionów, podzielonych na kilka różnych rodzajów. Produkcja dopuszcza możliwość zabawy w pojedynkę, choć całość zaprojektowana została głównie z myślą o trybie kooperacji dla maksymalnie 4 graczy.

PCPS4XONE

Overlord II
Overlord II

RPG 23 czerwca 2009

Kontynuacja oryginalnej gry akcji z elementami RPG, opracowana przez zespół Triumph Studios. Podobnie jak w poprzedniczce, gracze wcielają się tutaj w antybohatera pragnącego zostać mrocznym władcą z prawdziwego zdarzenia. W realizacji owego i tak niełatwego zadania przeszkadza mu jednak złowrogie imperium wzorowane na Cesarstwie Rzymskim. Protagoniście nie pozostaje nic innego, jak ruszyć na podbój poszczególnych królestw, starając się raz na zawsze wyeliminować oponentów. W Overlord II po raz kolejny kontrolujemy nie tylko głównego bohatera, lecz także jego podwładnych – Miniony zyskały szereg nowych zdolności, na czele z możliwością dosiadania różnych zwierząt, tworzeniem czegoś na kształt formacji wojskowych czy niszczeniem elementów otoczenia. Wszystko przez to, że tym razem przychodzi nam wziąć udział w wojnie na znacznie większą skalę, aniżeli miało to miejsce w pierwszej części serii. Całość ponownie cechuje się wpadającą w oko oprawą graficzną, utrzymaną w charakterystycznej, lekko kreskówkowej stylistyce.

PCX360PS3

Overlord
Overlord

RPG 26 czerwca 2007

Gra akcji z elementami RPG, opracowana przez zespół Triumph Studios. Gracze trafiają do klasycznego świata fantasy, jednak w przeciwieństwie do kanonu gatunku, tym razem wcielają się w kandydata na lorda ciemności. Największym marzeniem protagonisty jest przejęcie władzy nad światem, a w uzyskaniu tytułu Mistera Despoty pomagają mu zastępy Minionów obdarzonych różnorodnymi zdolnościami. W trakcie zabawy w Overlord walczymy z zastępami oponentów, posyłając na pewną śmierć całe hordy naszych małych i odważnych, acz groteskowo głupich pomagierów. Ci doskonale radzą sobie na przykład z wysadzaniem ładunków wybuchowych, jednak w razie potrzeby potrafią skoczyć w przepaść lub w ogień. Choć wszystko to okraszono solidną dawką specyficznego humoru i niewiele rzeczy można tutaj brać na poważnie, w grze znalazł zastosowanie specjalny wskaźnik prezentujący poziom zepsucia naszego podopiecznego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by poprowadzić do boju mrocznego władcę z prawdziwego zdarzenia – z drugiej jednak strony gracz może przekształcić go w lorda protektora, na przykład niosąc ratunek mieszkańcom obleganego miasta. Wszystko to okraszono przyjemną dla oka, barwną oprawą graficzną, zrealizowaną w lekko kreskówkowej stylistyce.

PCX360PS3