Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Desperados - seria gier

Seria taktycznych strategii czasu rzeczywistego, zapoczątkowana w 2001 roku przez grę Desperados: Wanted Dead or Alive. Za opracowaniem dwóch pierwszych odsłon cyklu, a także ich nieformalnej kontynuacji w postaci gry Helldorado, stało studio Spellbound Entertainment. Pełnoprawna trzecia część serii została natomiast stworzona przez zespół Mimimi Games, który wcześniej wsławił się dzięki ciepło przyjętej, pokrewnej gatunkowo produkcji pod tytułem Shadow Tactics: Blades of the Shogun. Ostatnia z wymienionych pozycji była zarazem pierwszą odsłoną cyklu, która pojawiła się nie tylko na komputerach osobistych, lecz również na konsolach.

Głównym bohaterem gier spod szyldu Desperados jest John Cooper – łowca nagród, który wraz z grupą wiernych towarzyszy trzęsie Dzikim Zachodem w drugiej połowie XIX wieku. Pierwsza część serii opowiada o jego pogoni za bandytą znanym jako El Diablo. Jej sequel koncentruje się natomiast na jego porachunkach z niejakim Angel Face, który torturował i zabił jego brata – Rossa Coopera. W Helldorado z kolei jeden z towarzyszy protagonisty – Doc McCoy – zostaje porwany i otruty przez wdowę po antagoniście z „dwójki”; chcąc go uratować, bohater zostaje zmuszony do zejścia ze ścieżki prawa. Co zaś tyczy się gry Desperados III – jej akcję osadzono przed wydarzeniami przedstawionymi w pierwszej części serii. Dzięki temu mamy okazję nie tylko zobaczyć początki kariery Johna Coopera, lecz także dowiedzieć się, w jaki sposób poznał swoich późniejszych przyjaciół.

Gry z serii Desperados składają się z szeregu misji toczących się na rozległych mapach. W ich trakcie Cooper i jego zespół muszą realizować różnorodne zadania – od kradzieży określonych przedmiotów, po eliminację celów – często działając na granicy prawa. Rozgrywka kładzie nacisk na swobodę działania, jednak cechuje się wysokim poziomem trudności. W lokacjach roi się bowiem od przeciwników i choć teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzać widowiskowe strzelaniny, znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykazanie się zmysłem taktycznym i działanie po cichu. Ważną rolę w tych produkcjach pełni także umiejętne korzystanie z indywidualnych zdolności i wyposażenia poszczególnych bohaterów. Przykładowo, Kate O’Hara potrafi odwracać uwagę nieprzyjaciół, McCoy jest doskonałym snajperem, natomiast Cooper to zaprawiony w bojach rewolwerowiec. Sprawę nieco ułatwia fakt, że akcję ukazano w nich z lotu ptaka, a zasięg wzroku nieprzyjaciół przedstawiono w formie czytelnych stożków, dzięki czemu możemy szybko rozeznać się w sytuacji panującej na placu boju. Poza tym w Desperados III wprowadzono tryb Showdown Mode, który pozwala zatrzymać czas, wydać polecenia poszczególnym postaciom, a następnie wyegzekwować wszystkie rozkazy synchronicznie.

Pierwsza część serii, czyli Desperados: Wanted Dead or Alive, zadebiutowała w kwietniu 2001 roku. Wyraźnie inspirowana serią Commandos produkcja odniosła sukces artystyczny i komercyjny, jednak na jej kontynuację gracze musieli czekać aż pięć lat, bo do kwietnia 2006 roku. W Desperados 2: Cooper’s Revenge twórcy wprowadzili szereg nowości, wśród których prym wiodła możliwość przełączenia się na kamerę umieszczoną za plecami bohatera. Tytuł doczekał się umiarkowanie ciepłego przyjęcia – krytykowano jego fabułę oraz błędy przeszkadzające w zabawie. W czerwcu 2007 roku deweloperzy ze studia Spellbound Entertainment oddali w ręce graczy nieformalną trzecią część serii. Helldorado, bo takie miano nosił ów tytuł, podążało ścieżką wytyczoną przed drugą odsłonę cyklu, a największą nowością, którą przyniosło, był tak zwany Movie Mode, w którym gracz mógł spróbować swoich sił w roli reżysera westernów. Podobnie jak „dwójka”, tak i owa gra gra nie spotkała się ze szczególnie ciepłym przyjęciem, zdobywając raczej przeciętne noty (ich średnia według serwisu Metacritic to 65%). Po premierze ostatniej z wymienionych pozycji w temacie marki Desperados zapanowała cisza; w międzyczasie seria doczekała się statusu kultowej. To ostatnie sprawiło, że w czerwcu 2020 roku firma THQ Nordic, która przejęła prawa do marki, wydała grę Desperados III, będącą prequelem cyklu. Odpowiedzialne za jej przygotowanie studio Mimimi Games postanowiło wrócić do korzeni w kwestii rozgrywki i wzbogacić ją o szczyptę nowych rozwiązań. Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, a tytuł mógł się pochwalić ocenami na poziomie ponad 80% (według serwisu Metacritic).

Desperados III
Desperados III

Strategiczne 16 czerwca 2020

Desperados III to strategia taktyczna wchodząca w skład popularnego cyklu wzorowanego na serii Commandos. Gracz dowodzi pięcioosobowym gangiem wykonującym zadania na Dzikim Zachodzie. W misjach wrogowie najczęściej górują nad nami liczebnością, więc gracz musi wykazywać się sprytem, tworząc skomplikowane plany, wykorzystując podejście skradankowe czy zastawiając pułapki.

PCPS4XONE

Helldorado
Helldorado

Strategiczne 1 czerwca 2007

Nieformalna kontynuacja cyklu taktycznych strategii z elementami akcji Desperados studia Spellbound Entertainment. Fabuła Helldorado przenosi nas ponownie w realia Dzikiego Zachodu, gdzie przejmujemy kontrolę nad drużyną sześciu bohaterów pod wodzą znanego z poprzednich części serii Johna Coopera. Wraz z nowym wątkiem fabularnym, produkcja oferuje nam serię scenariuszy i zadań, wśród których znalazły się m.in. napad na pociąg z pieniędzmi, krwawy zmierzch w Santa Fe, nocna zasadzka w mrocznym miasteczku czy wizyta w pięknym Nowym Orleanie. Sama mechanika rozgrywki bazuje na rozwiązaniach znanych z poprzednich części cyklu, oferując jednak szereg świeżych pomysłów i ulepszeń. Przykładowo, znajome postaci zyskały po cztery nowe umiejętności, które dodatkowo mogą być łączone ze zdolnościami innych członków ekipy. Niezwykle istotną zmianę stanowi też elastyczny system kamer, dzięki któremu rozwój akcji możemy oglądać z niemalże dowolnej perspektywy.

PC

Desperados 2: Cooper's Revenge
Desperados 2: Cooper's Revenge

Strategiczne 21 kwietnia 2006

Kontynuacja osadzonej w realiach Dzikiego Zachodu taktycznej strategii Desperados: Wanted Dead or Alive z 2001 roku. Fabuła gry koncentruje się na postaci tytułowego, względnie praworządnego łowcy nagród Johna Coopera i opowiada o jego wysiłkach zmierzających do pojmania groźnego przestępcy imieniem Dillon. Podczas zabawy kontrolujemy po raz kolejny drużynę sześciu postaci o odmiennych umiejętnościach, a całość rozgrywa się w konwencji znanej z poprzedniczki oraz popularnej serii Commandos. W trakcie 25 misji głównych zajmujemy się zaś wykonywaniem zróżnicowanych zadań, takich jak strzelaniny, bójki w barach, brawurowe pościgi konne, napady na pociągi czy klasyczne westernowe pojedynki jeden na jednego. W odróżnieniu od pierwszej części cyklu, Desperados 2: Cooper’s Revenge wykorzystuje całkiem nowy, trójwymiarowy silnik graficzny, dzięki któremu w trakcie rozgrywki istnieje również możliwość kontrolowania poszczególnych postaci z perspektywy trzeciej osoby.

PC

Desperados: Wanted Dead or Alive
Desperados: Wanted Dead or Alive

Strategiczne 27 kwietnia 2001

Przygotowana przez zespół deweloperski studia Spellbound Entertainment taktyczna gra strategiczna w klimacie westernu, wykorzystująca mechanikę popularnej serii Commandos. Akcja Desperados: Wanted Dead or Alive rozgrywa się na Dzikim Zachodzie, a podczas zabawy kontrolujemy drużynę dowodzoną przez rewolwerowca Johna Coopera i złożoną z sześciu kowbojów o odmiennych umiejętnościach. W ekipie znaleźli się bowiem: prosty bandyta, ekspert od materiałów wybuchowych, cyrulik potrafiący wyleczyć pomniejsze rany, pokerowa hazardzistka czy doświadczona szulerka. Do dyspozycji graczy oddano w sumie 25 zróżnicowanych misji, powiązanych ciekawym wątkiem fabularnym i rozgrywających się w typowych dla Dzikiego Zachodu sceneriach, takich jak opustoszałe miasteczka, wojskowe forty, kopalnie złota, saloony, więzienia czy jaskinie. Mechanika zabawy łączy elementy akcji, taktyki i szpiegowania, zaś sukces w poszczególnych misjach zależy od umiejętnego wykorzystania zdolności poszczególnych postaci.

PC