Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Nerial

Firma producent

Istniejące od 2013 roku brytyjskie studio deweloperskie z siedzibą w Londynie. Nerial tworzy gry przeznaczone na komputery osobiste, urządzenia mobilne i konsole, a jego największym hitem jest seria Reigns. Na czele firmy stoi Tamara Alliot, natomiast jej założyciel – Francois Alliot – pełni w niej rolę dyrektora projektowania (ang. design director). Od kwietnia 2021 roku studio Nerial należy do firmy Devolver Digital.

Historia

Dzieje studia Nerial rozpoczynają się w 2013 roku, kiedy to Francois Alliot przyjechał do Londynu, by realizować swoje marzenia o tworzeniu gier wideo. Jego debiutanckim dziełem była wydana jeszcze w tym samym roku gra logiczna pod tytułem Singular, która choć cierpiała na szereg bolączek, znalazła grono fanów. W 2015 roku studio Nerial oddało w nasze ręce pomysłową strategię kosmiczną pod tytułem Devouring Stars, a także stanowiącą swoistą wariację na temat bilardu produkcję zatytułowaną Magic Shot. Prawdziwy przełom dla opisywanej firmy miał jednak dopiero nadejść.

W 2016 roku na urządzeniach mobilnych i komputerach osobistych pojawiła się bowiem gra Reigns, która łączyła elementy strategii i roguelike'ów z mechaniką rodem z... aplikacji randkowej Tinder. W trakcie rozgrywki wcielaliśmy się w rolę władców, a filarem zabawy było podejmowanie rozmaitych decyzji rzutujących na losy zarówno nasze oraz naszej rodziny, jak i całego królestwa. Wyborów dokonywaliśmy, przesuwając w lewo lub prawo wyświetlaną na ekranie kartę z opisem danego problemu.

Gra odniosła spektakularny sukces artystyczny i komercyjny, toteż zapoczątkowała serię rozwijaną przez kolejne lata. W 2017 roku cykl doczekał się drugiej odsłony o podtytule Her Majesty, a w roku 2018 otrzymał nawet spin-off osadzony w uniwersum serialu Gra o tron. Rok 2020 przyniósł natomiast premierę gry Reigns: Beyond, która zabierała nas w podróż do uniwersum science fiction; tym razem nie zasiadaliśmy jednak na królewskim tronie, lecz wcielaliśmy się w liderów indie rockowego zespołu muzycznego.

W międzyczasie, bo jeszcze w 2017 roku, studio Nerial dało do zrozumienia graczom, że nie zamierza koncentrować się wyłącznie na „odcinaniu kuponów” od bestsellerowego Reigns. Zespół zapowiedział bowiem grę przygodową pod tytułem Orwell’s Animal Farm, będącą adaptacją książki Folwark zwierzęcy autorstwa George'a Orwella. Poza tym ekipa zajęła się tworzeniem jeszcze jednego projektu, czyli Card Shark – unikalnej hybrydy gry przygodowej i karcianki, opowiadającej o tym, jak wyglądała gra w karty na XVIII-wiecznych dworach.

Pierwsze z wymienionych dzieł zadebiutowało w grudniu 2020 roku. Orwell’s Animal Farm doczekało się ciepłego przyjęcia ze strony graczy („bardzo pozytywne” recenzje na platformie Steam). Branżowe media były nieco mniej łaskawe dla tej produkcji; według serwisu Metacritic średnia przyznanych jej ocen wynosiła 65%.

W kwietniu 2021 roku studio Nerial zostało kupione przez firmę Devolver Digital.