Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Pixel Crow

Firma polski producent

Pixel Crow jest polskim niezależnym studiem deweloperskim z siedzibą w Warszawie. Firma istnieje od 2014 roku, a jej debiutanckim tytułem jest Beat Cop wydany w 2017 roku przez 11 bit studios.

Historia

Studio Pixel Crow zostało założone w 2014 roku przez Macieja Miąsika i Adama Kozłowskiego.

Pierwszy z nich jest prawdziwym weteranem polskiej branży gier wideo – na kartach jej historii zapisał się dzięki grze platformowej Electro Body z 1992 roku, wydanej na światowych rynkach przez firmę Epic Games (wówczas Epic MegaGames) pod tytułem Electro Man. Kolejnym hitem jego autorstwa było Fire Fight, które trafiło na sklepowe półki w 1996 roku nakładem Electronic Arts. Po premierze tej produkcji Miąsik zasilił szeregi firmy LK Avalon (pracował choćby nad Schizm: Prawdziwe Wyzwanie), a w 2005 roku dołączył do CD Projekt RED, gdzie między innymi piastował stanowisko szefa działu produkcji gry Wiedźmin. W 2010 roku odszedł ze studia, by znaleźć zatrudnienie w one2tribe i wziąć udział w tworzeniu przeglądarkowego Neuroshima Apocalypse.

Adam Kozłowski z kolei karierę w branży rozpoczął w 2003 roku – przez kolejne cztery lata pracował w CD Projekt RED. W roku 2009 na krótko stał się członkiem zespołu Vivid Games, natomiast od 2011 do 2014 roku obejmował posadę dyrektora artystycznego w firmie one2tribe. Jej szeregi opuścił wraz z Maciejem Miąsikiem.

Pierwszą grą stworzoną przez Pixel Crow jest Beat Cop, czyli oryginalna hybryda przygodówki point-and-click i produkcji spod znaku time menagement. Jej wydanie wzięła na swoje barki firma 11 bit studios. W Beat Cop gracz wciela się w Jacka Kelly’ego – byłego detektywa wrobionego w morderstwo i zdegradowanego do roli zwykłego krawężnika. Bohater stara się nie tylko wykonywać swoje codzienne obowiązki, lecz także odkryć, kto odpowiada za pogrążenie jego kariery. Cechą charakterystyczną gry jest dwuwymiarowa oprawa graficzna, utrzymana w pixelartowej stylistyce. Źródłem inspiracji dla twórców były seriale kryminalne z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku.


Pixel Crow: wyprodukowane gry

Beat Cop

Beat Cop (PC)

Wydawcy gier Pixel Crow

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Pixel Crow:


11 bit studios

Wyprodukowane gry