Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Kojima Productions

Firma producent

Niezależne studio deweloperskie, na którego czele stoi słynny Hideo Kojima. Zespół tworzy gry przeznaczone na komputery osobiste i konsole, a jego debiutancki projekt to oryginalne Death Stranding. Kojima Productions odziedziczyło nazwę po studiu należącym do firmy Konami, którym Kojima dowodził w latach 2005-2015.

Historia

Wiosną 2015 roku firma Konami przeprowadziła szeroko zakrojoną restrukturyzację, w wyniku której słynny Hideo Kojima, stojący za sukcesem serii Metal Gear Solid, opuścił jej szeregi, a jego studio – Kojima Productions – zostało zamknięte.

Hideo Kojima nie zamierzał jednak rezygnować i 16 grudnia 2015 roku ogłosił, że Kojima Productions odrodzi się jako niezależny zespół, w którym zatrudnienie znajdą byli pracownicy Konami, na czele z Yojim Shinkawą i Kenichiro Imaizumim. Wówczas dowiedzieliśmy się także, że jego nowo powstała firma będzie blisko współpracować z Sony Interactive Entertainment, a jej debiutancki projekt trafi na konsolę PlayStation 4.

Na pierwsze informacje o tym ostatnim gracze musieli poczekać do targów E3 2016. Wówczas to świat usłyszał o Death Stranding, czyli, jak się okazało (dużo) później, oryginalnej przygodowej grze akcji z otwartym światem osadzonej w nietypowej, postapokaliptycznej przyszłości.

Premiera gry na konsoli Sony odbyła się 8 listopada 2019 roku. Na krótko przed jego debiutem ujawniono, że latem 2020 roku pojawi się ona również na komputerach osobistych nakładem firmy 505 Games. Tytuł podzielił recenzentów: noty wahały się od 3/10 do 10/10. Niemniej w dniu premiery mógł się pochwalić średnią ocen na poziomie 84% (według serwisu Metacritic).

Pod koniec listopada 2019 roku dowiedzieliśmy się, że Kenichiro Imaizumi pełniący w Kojima Productions rolę producenta postanowił opuścić studio, tym samym kończąc swoją długą i owocną współpracę z Hideo Kojimą. Powody tej decyzji nie były znane, jednak spekulowano, że może chodzić o jego konflikt z innymi wysoko postawionymi pracownikami firmy.


Gry w produkcji i planach

Death Stranding 2: On The Beach PS52025

OD: A Hideo Kojima Game PC, XSXbrak danych

Physint PS5brak danych

Wydawcy gier Kojima Productions

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Kojima Productions:


505 Games

Sony Interactive Entertainment

Xbox Game Studios / Microsoft Studios