Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Hardsuit Labs

Firma producent

WWW: http://www.hardsuitlabs.com/

Facebook: https://www.facebook.com/hardsuitlabs

Adres: 4025 Delridge Way SW, #210 Seattle, WA 98106

Amerykański zespół deweloperski, którego siedziba mieści się w Seattle. Ekipa tworzy gry przeznaczone na komputery osobiste i konsole. Oprócz strzelanki Blacklight: Retribution studio ma na swoim koncie m.in. pracę nad Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2, jednak ostatecznie ów projekt został przejęty przez innych twórców. W styczniu 2018 roku 33% udziałów w Hardsuit Labs wykupiła firma Paradox Interactive.

Historia

Skromne początki

Dzieje studia rozpoczynają się w 2015 roku, kiedy to zespół Zombie został rozwiązany. Jego byli członkowie, którzy przejęli prawa do posiadanych przez niego marek, postanowili założyć własną firmę. Ekipa początkowo funkcjonowała pod nazwą Builder Box Games, jednak szybko zastąpiła ją mianem Hardsuit Labs.

Początki działalności Hardsuit Labs to przede wszystkim rozwój wyżej wspomnianego Blacklight: Retribution, którego pecetowe serwery zostały wyłączone dopiero w marcu 2019 roku; na PlayStation 4 pozycja pozostała aktywna, jednak autorzy zastrzegli wówczas, że prace nad nią dobiegły końca. Ponadto za sprawą Hardsuit Labs gra Chivalry: Medieval Warfare jeszcze w 2015 roku doczekała się wersji Ultimate Edition, wydanej nie tylko na komputery osobiste (gdzie rozgościł się pierwowzór), lecz także na konsole PlayStation 4 oraz Xbox One. Oprócz tego ekipa współtworzyła takie projekty, jak Killing Floor 2, A Hat in Time czy Obduction.

Droga do sławy

W styczniu 2018 roku świat obiegła informacja, że następny projekt studia trafi do sprzedaży nakładem firmy Paradox Interactive; poza tym wydawca obwieścił wówczas, że wykupił 33% udziałów w opisywanej firmie.

W lutym 2019 roku natomiast zaczęły pojawiać się pierwsze poszlaki wskazujące na to, że firma Paradox Interactive przygotowuje się do zapowiedzi nowej gry z serii Vampire: The Masquerade. W marcu z kolei świat po raz pierwszy usłyszał o Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2, czyli kontynuacji kultowej gry RPG z 2004 roku, która zmierzała na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One. Jak się wówczas okazało, ekipa Hardsuit Labs po cichu pracowała nad tym tytułem od trzech lat, a czuwali nad nią niektórzy twórcy oryginału, jak odpowiadający za scenariusz Brian Mitsoda czy słynny Chris Avellone. Po premierze, która miała nastąpić na początku 2020 roku, pozycja miała otrzymać duży dodatek; poza tym, wzorem pierwszej odsłony cyklu, miała się doczekać wsparcia dla modyfikacji tworzonych przez fanów.

Pomimo że od kwietnia do sieci zaczęły trafiać kolejne informacje na temat gry oraz materiały promocyjne, w październiku autorzy poinformowali, że premiera tego projektu została opóźniona na bliżej niesprecyzowany termin w 2020 roku. W maju 2020 obwieszczono, że tytuł trafi również na konsole nowej generacji, z kolei w czerwcu zaprezentowano światu zawartość edycji kolekcjonerskiej. Choć wówczas mogło się wydawać, że dzieło jest już na finiszu, w sierpniu studio Hardsuit Labs poinformowało o jego kolejnej „obsuwie”, tym razem na 2021 rok. Jakby tego było mało, nieco ponad tydzień później dowiedzieliśmy się, że szeregi studia opuściły kluczowe osoby odpowiedzialne za Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2, a więc Brian Mitsoda (główny scenarzysta) oraz Ka'ai Cluney (dyrektor kreatywny). W międzyczasie z roli scenarzysty zrezygnował także Chris Avellone (w wyniku oskarżeń wobec jego osoby). Warto dodać, że na stanowisku dyrektora kreatywnego Cluneya zastąpił Alexandre Mandryka, który wcześniej pracował między innymi przy serii Assassin's Creed.

W lutym 2021 roku firma Paradox Interactive ogłosiła, że postanowiła zakończyć współpracę z Hardsuit Labs. Co prawda nie podano wówczas powodów stojących za tą decyzją, jednak można przypuszczać, że ich Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2 nie spełniało pokładanych w nim nadziei. W oficjalnym komunikacie wydawca podziękował dotychczasowym deweloperom za wykonaną przez nich „ciężką pracę” i „położenie podwalin pod grę”, nie ujawniając jeszcze, kto przejmie po nich pieczę nad tym projektem.


Wydawcy gier Hardsuit Labs

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Hardsuit Labs:


Paradox Interactive

Activision Blizzard