Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Grinding Gear Games

Firma producent wydawca

Nowozelandzkie studio deweloperskie z siedzibą w Auckland. Zespół, dowodzony przez Chrisa Wilsona, ma w swoim portfolio multiplatformowy hit – grę RPG akcji zatytułowaną Path of Exile, która trafiła na komputery osobiste i konsole.

Historia

Grinding Gear Games rozpoczęło działalność jako niezależne studio deweloperskie w 2006 roku. Szeregi firmy szybko zostały zasilone przez osoby mające doświadczenie w tworzeniu multiplayerowych gier RPG.

Debiutancki projekt studia ujrzał światło dzienne dopiero siedem lat później. Path of Exile, bo tak nazywała się owa gra RPG akcji, trafiło początkowo wyłącznie na komputery osobiste. Tytuł był dystrybuowany w modelu free-to-play, a oprócz wysokiego poziomu wykonania i dużego stopnia rozbudowania mógł się pochwalić uczciwym systemem mikrotransakcji, w ramach których gracze mogli nabywać wyłącznie elementy kosmetyczne. Wszystko to sprawiło, że produkcja odniosła zarówno sukces artystyczny, jak i komercyjny. Cztery lata później Path of Exile pojawiło się także na Xboksie One, z kolei w 2019 roku zadebiutowało na PlayStation 4.

W międzyczasie, bo w maju 2018 roku, większość udziałów w Grinding Gear Games wykupiła firma Tencent – chiński gigant, w którego portfolio znajdowały się już takie marki, jak League of Legends oraz Clash of Clans. Nie wpłynęło to jednak w żaden sposób na rozwój Path of Exile, które regularnie otrzymywało kolejne aktualizacje i darmowe rozszerzenia.

Jako że Path of Exile zdołało wyrosnąć na największego konkurenta dla serii Diablo, ekipa Grinding Gear Games musiała zareagować na zapowiedź czwartej części serii tworzonej przez studio Blizzard Entertainment. 16 listopada 2019 roku deweloperzy zaprezentowali światu Path of Exile 2 będące olbrzymim rozszerzeniem do oryginalnego Path of Exile, wprowadzającym nie tylko nową kampanię fabularną, lecz także szereg zmian w mechanice i niedostępne wcześniej klasy postaci czy wreszcie odświeżoną oprawę graficzną. Wówczas do premiery tej pozycji było jednak daleko – dość powiedzieć, że jej wersja beta miała zostać udostępniona najwcześniej pod koniec 2020 roku.

Na tym nie koniec, gdyż autorzy postanowili konkurować również z przygotowywanym z myślą o smartfonach i tabletach Diablo Immortal. Ich odpowiedzią na tę produkcję było Path of Exile Mobile, pod każdym względem wierne oryginałowi dostępnemu na komputerach osobistych i konsolach i pozbawione „śmieci” znanych z wielu innych gier mobilnych, takich jak elementy pay-to-win. Zapowiedzi nie towarzyszyło jednak ujawnienie nawet przybliżonej daty premiery.


Grinding Gear Games: wyprodukowane gry

Path of Exile

Path of Exile

Path of Exile 2

Path of Exile 2

Path of Exile: Mobile

Path of Exile: Mobile

Gry w produkcji i planach

Path of Exile 2 PC, PS5, XSX2022

Path of Exile: Mobile iOS, ANDbrak danych

Wyprodukowane i wydane gry